Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ne Zaman Mason Oluruz?  (Okunma sayısı 7584 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2010, 10:06:02 ös
  • Ziyaretçi

Masonluk hakkında en çok sorulan soru "Nasıl Mason olunur" sorusu galiba.Gerek bu forumda, gerekse sosyal yaşamda
en merak edilen konu,sorulan soru bu.Kriterleri belli.Forumda pek çok konu başlığı altında mevcut aslında cevap.
Kriterleri okuduktan sonra ise en çok sorulan soru "Ben bu kriterlere uyuyorum ama Mason tanıdığım yok.Ne yapabilirim"
Açıkçası bu soruyu ben de sormadım değil :) .
Ama bence ilk olarak sormamız gereken soru şu olmalı "Ne zaman Mason oluruz?".
Ben Nasıl Mason olurum sorusunu yönelttiğim bir dosttan aldığım cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum."Siz o dediğiniz
gibi Masonlugun aradığı bir cevher olun. O cevher oyle bir parlar ki tüm tas ustaları ona dönüp bakar, yasin
bundan haberi olmasa da. Yeter ki o cevher isildasin!"
Nasıl Mason olunur? Sorusundan önce kendimize sormamız gereken "Ne zaman Mason oluruz" sorusuna,yukarıda paylaştığım cevabı
kendi kendimize verebildiğimiz zaman,bence hazır oluruz.

Saygılarımla

Aralık 05, 2010, 11:10:52 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn sundance cok onemli bir noktaya dikkat cekmis. Kisinin Mason olmayi istemesinden cok, Masonlugun derin ogretilerini hazmedebilecek mental olgunluga erisip erismedigi, diger bir degiysle Masonluga hazir olup olmadigi onemlidir!

Daha once forumda bircok kez aciklanmis olmasina ragmen ben bir kez daha genel bir yanilgiyi duzeltmek isterim. Masonluga hicbir harici davet edilmez! Onemli olan kisinin bu talebini kendisinin belirtmesidir. Yani siz Masonluga cok hazir olsaniz, gonulden Mason olmak isteseniz bile bu isteginizi bir Mason'a belirtmediginiz surece size Masonlugun kapisi acilmayacaktir.

Saygilar
In Thy name we have assembled!

Aralık 06, 2010, 12:02:49 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Nasıl Mason olur bu forumda çok defa sorulmuş ve eminim ki daha da çok defa sorulacak bir sorudur.
Sn sundance gerçekten çok önemli bir noktaya değinmiş. Önemli olan alt yapının hazırlanması. Bu isteğin %50 sini oluşturuyor.
Sn Potentate de kalan %50 nin önemini vurgulamış.
Sn sundance ve Sn Potentate nin sorulara verdiği yanıt gerçekten çok önemli.

Bence önemli olan bir soru daha var ki bu soruda kişinin kendisine sorması gereken en önemli sorulardır;
Neden Mason olmayı istiyorum?
Mason olursam hayatımda neler değişecek?
Mason olursam beklentilerim nedir?
Önce bu soruları çok iyi analiz ederek kişi gerçekten amacını ve isteğini kendi vicdanında sorgulamalı.
Eğer sadece merak ediyorsa, toplum içinde gösteriş veya hava atmak için kendini ayrıcalıklı kişilerin arasında yer almak için yada kişisel çıkarlar elde etmek için Mason olmak istiyorsa bunu defalarca kendi vicdanının sesini dinleyerek düşünmeli.
Çünkü şansı yaver gider de es kaza üyeliğe kabul edilirse ilerleyen dönemde önceki planlarının suya düşeceğini, aradığını asla bulamayacağını düşünüyorum. Kişi Masonluğa kabul edildikten sonra ne boyu uzayacaktır ne de bir paye alacaktır.
Çünkü Masonluk sadece kişinin gelişimini sağlamasında yol gösteren dereceli bir öğretim sistemine sahip ezoterik bir yapıya sahiptir. Bunları baştan bilerek girmesi hem kendi parasını cebinde tutmasını, zamanını ve emeklerini boşa harcamasına yol açabilir.
Gerçekten Mason olmayı yürekten isteyen başka birisinin şansını elinden almasına yada o kişinin gecikmeli olarak locaya kabul edilmesine de sebep olabilir. 

Bundan da önemlisi o kişiye kefil olup onu teklif eden Mason u gerçekten çok zor durumda bırakabilir. Bir hariciye kefil olmak gerçekten çok ciddi bir sorumluluktur.

Bu nedenle kişilerin gerçekten hür iradesiyle kararını verip, ne olmayı istediğini bilerek araştırarak ışığa ulaşmanın yollarını araması önemlidir.
Sevgi ve saygılarımla.

Aralık 18, 2015, 10:49:43 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olan kişilerin soruları cevaplaması biz hariciler için çok faydalı oluyor. Bu nedenle cevapları ve ilgileri için şahsım adına teşekkür ederim.

Bende bu soruları sormak istiyorum.

Yaratanın ışığını aramanın tek yolu masonluk mudur ?

Başka yollarda mevcut mudur ?

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Aralık 19, 2015, 01:57:12 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta "Yaratanın ışığı" diye bir şey yoktur. Bir simgesel "ışık" vardır.

Yarataının ışığı gibi bir şey arayanların (eğer öyle bir ışık varsa) bir başka kuruma yönelmeleri gerekir (eğer öyle bir ışık o bir başka kurumda varsa).

Zaten çok kişi, Masonlukta böyle olmayanı aramak üzere Masonluğu girdiğinden, sonra ayrılırken aradığını bulamadığını söyleyip durur.

Şu halde Masonluğa, Masonlukta var olanı aramak için girmeye kalkışmak gerek.

Bunun için de Masonluğu iyi anlamak gerek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 21, 2015, 09:28:05 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Son iki yil  icinde yasadiklarim isiginda sunu söyleyebilirim.

Masonluktan beklentiler birinci soruyu iceriyorsa eger, ikincisoruda su olmali.

Ben Masonluga ne verebilirim, icine girecegim yapiya ne sunabilirim, nasil bir katkida bulunabilirim?