Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Para  (Okunma sayısı 16432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2011, 01:32:43 ös
Yanıtla #10

“Bazılarına göre 'Kuvvet' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar?”

Mustafa İnan Kardeşim nurlar içinde yatsın.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 30, 2011, 03:47:09 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Eureka, elbet karınca canlı olarak bizim gibi değil. Bu misali Paranın insan üzerindeki gereğini vurgulamak için verdim. Belki de ''  ne gereği var'' demek için verdim. Belki de insanlık bir seviyeye geldiğinde para da kalkıcak ortadan. İnsanlık için çalışmanın önemini ve erdemini, belki bir gün insanlık yakalar. O zaman paraya gerek kalmadan insanlar çalışıp,üretip tıpkı karıncalardaki gibi kardeşçe yaşar.Hırssız ve hırsızsız...
Sayın Masar1976, Evet,konuya '' imtahan dünyası'' diye bakarsak çok doğru bir tespit derim. Parayla imtahan oluyorsak ben o imtahanı geçtim heralde :)
Belki de geçtiğim içindir, paranın emarını çekmem...

İnanın bana bir gün dünyadan Para kalkıcak..
ve diyecekler ki 300yıl sonra forum sitesinde... :)

'' eski insanlar ne vahşiymiş, para için çalışıyorlarmış''
öbürü : '' para ne ki''
öbürü : '' okumadın mı tarih kitaplarında. hani bir kağıt varmış da insanlar onun için uğraşıyorlarmış''
öbürü :'' heee tamam,tamam o sahi''
Saygılarımla

Haziran 30, 2011, 09:13:41 ös
Yanıtla #12

Para, başarının bir göstergesidir.

Parası olan adam parası olduğu için değil, başarılı olduğu için bir "şey"dir. Parayı kazanma sürecini bir anda es geçip, sadece süreç sonunda kazanılan paraya odaklanılmamalı. Öyle olunca sanki bu para bir yerde varmış da, insanlar onu hiçbir çaba sarfetmeden alıp cebine koymuş gibi bir izlenim yaratılıyor. O paraya sahip adama, gökdelenden yağmalanan parayı kapmış muamelesi yapılıyor. Para, başarılı bir süreç sonunda edinildiğinden, her anlamda kutsaldır. Paraya salt para olduğu için düşman kesilmenin anlamı nedir bilmiyorum. Parayı kazanan insanın çabası ve aklı bir yana itilip, sadece "kağıt peşinde koşan" olarak görülmesinin anlamı nedir bilmiyorum. Arabeskizm mi acaba?

İnsanlar vardır, Diyojen gibi bir fıçı içinde yaşamakla mutludurlar. İnsanlar vardır, fıçı içinde yaşamaktan hazetmezler. Bu iki insan grubu birbirlerine karışmadıkları sürece bir sorun yoktur. Ama fıçı içindeki adam, bir fıçı içinde değil de bir villada yaşamak isteyen adamın çabasına laf atarsa, burada yaşanamamışlıklar ödünleniyor demetir.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Temmuz 01, 2011, 12:54:35 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sayın Popperist : Parası olan adam parası olduğu için değil, başarılı olduğu için bir "şey"dir.

Sayın Popperist : Para, başarının bir göstergesidir.

Bakın ne güzel yere geldik...
İşte toplumdaki bu bilinç insana başarı değil ( yapmayın ahhh ah ) hırs getiriyor. Hırs beraberinde bencilliği,iki yüzlülüğü, 5 lik,10 luk yapmayı vs
getiriyor. Beraberinde üstünlük kurmayı, zatıf olanı ezmeyi, nefreti getiriyor. Bunlardan sıyrılmamız gerekir.
Bakın ben varlıktan yokluğa düşmüş biriyim. Dolayısıyla her katmanı ruhuma sindirerek yaşadım. Ezbere konuşmuyorum.
Hayata tepeden de baktım, aşağdan da'' ne mutlu bana''. Ben objektif değerlendirmemi yazıyorum...
Saygılarımla

Temmuz 01, 2011, 01:30:13 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat da diğer katılımcı arkadaşlar da haklılar. İnsanların eline bir güç verirseniz tepkileri kişiliklerini yansıtır hale gelir. Örneğin genelde şu örnek çok verilir. Bir insanın eline bir bıçak verirseniz, katil ruhluysa  kurbanların gırtlağını nasıl kesebileceğini hesaplar, muhafazakar ise ailesini gelebilecek saldırılara karşı bu bıçakla nasıl koruyabileceğini, bir aşçıysa nasıl yemek yapabileceğini vb. kişiden kişiye farklı farklı tavırlar elde ederiz. Paraya yaklaşım da insandan insana değişiyor. Fakat bir genelleme yapılabilirse para hırsı dünya tarihindeki savaşların asıl nedenidir. Milliyetçilik, ümmetçilik  vb. savaş nedenleri paraya hizmet etmekten ve silah tacirlerini tanrı kadar güçlü yapabilmekten öteye gidememiştir.

Savaş karşıtı bir yazıda bir kaç aylık askeri harcamaların dünya nüfusuna yıllarca yetebilecek ölçüde olduğu yazılıydı. Yani dünyada insanların parasız ve sefil bir yaşantıdan uzak mutlu bir yaşam sürmeleri için gereken her türlü kaynak mevcut. İçimizdeki para ve güç hırsı nedeniyle bu gün 2 milyar insan temiz içme suyu içemiyor, açlık ve yokluk had safhada... Tabi ki bu tablonun hesabı ahirette sadece silah taciri sülalelere sorulmayacak bize de sorulacaktır. Keşke elimden bir şey gelse diye vicdanı sızlayan insanları aniden bu silah tüccarı ailelerle ruh ve beden değişimi yapsaydık neticenin pek farklı olacağını sanmıyorum. Malesef insanoğlu nefsi emmarenin elinde kendi dünyasını kendi eliyle yok ediyor.

Saygılarımla.

Temmuz 01, 2011, 02:53:55 öö
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Mozart Kardesim bu mantıkla cok başarısız birisiymis.

Temmuz 01, 2011, 02:02:22 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

sayın skullG, tam anlamadım ama...

Mozart, ucunda para kazanmak olduğu için mi Mozart oldu ?...
Saygılarımla

Temmuz 01, 2011, 02:16:57 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sanirim SkullG Kardesimin soylemek istedigi Mozart Kardesimizin para harcama konusunda cok basarisiz olmasiydi. Kendisinin eline gelen parayi hic tutamadigi ve kesinlikle mantikli harcamalar yapamadigi yonunde tarihsel bilgiler var. Fakat kazandigi buyuk miktarda para onun kisiliginde bir degisiklige yol acmadigi gibi, sanatini da etkilememistir.

Bakalim SkullG Kardesimin demek istedigi bu muymus? :D

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 02, 2011, 12:44:28 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Evet, bir de işin o boyutu var. Ekonomi okuman lazım nerdeyse parayı idare edebilmek için... nerden bakarsanız bakın mevzuya,
dediklerime çıkar sonu... sanki.
Saygılarımla

Temmuz 03, 2011, 08:40:08 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Arabesk örnekler,
İnsanı, sevmiyorum artık  14,06,2011 . Neden mi ? İnsan, para seviyormuş...

sizlere, arabesk  işte  :)  Kamyon arkasına yazıcam  ... '' Sollama beni ,insan sevmiyorum '' :)
Saygılarımla