Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mutlu olmanin sirlari nelerdir?  (Okunma sayısı 21995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2009, 10:49:37 öö
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Bu dünyada sonlu olmanin verdigi rahatsizlik insanlari devamli bir arayis
icine sokmustur. Ilk önce kendilerinin yerlerini tespit etmis ve sonralari
nasil bir hayat sürdürecekleri veya sürdürülmesi gerektigi üzerine fikir
yürütmüslerdir. Dinin bu konuda getirdigi cözümlerle felsefenin bu konular
üzerine getirdigi cözümler arasinda fark vardir.

Pekala siz kendinizi bu dünyanin neresinde görüyorsunuz ve nasil bir hayat sürdürmek istiyorsunuz?
Mutlulugun sirlari sizce nelerdir? Kendi deneyimleriniz baskalarina örnek olabilir mi,
yoksa herkes kendi deneyimini kendisi mi yapmalidir?
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ağustos 13, 2009, 11:05:55 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence mutluluğun sırrı başkalarını mutlu etmektir.
Herkes kendi deneyimini bu konuda kendi yapmalıdır.
Bir lösemili çocuğu güldürmenin hazzını yaşamalı derim ben.

Sevgiler,saygılar.

p.s.:''çocuklar öl(dürül)mesin şeker de yiyebilsinler...
Her şey bir adımla başlar...

Ağustos 13, 2009, 11:15:00 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Anatolıc;

Uzun zamandır temas edilmeyen,aslında sitenin kullanım amaçlarına gayet uygun bir konu açmanız nedeniyle şahsım adına size teşekkür ederim.

Bence;bu dünyanın sonlu olduğuna dair kabul görmüş yerleşik inanç mutluluğun önündeki en büyük engeldir zaten.Herşey bu dünyada olup bitecekse,bu da sınırlı bir zamanı içeriyorsa,mutluluğun beslenebileceği "umut"u,ufkumuzda barındırabilmek oldukça zorlaşıyor;hele ki o nu şekillendirebilmek neredeyse imkansız.

Alma arzusunun,bizleri götürebileceğini sandığımız "haz" lar,almayı arzuladığımızı elde ettiğimiz an da yok oluyor.Bizler birşeyleri ıskalıyoruz....Bazı şeyleri göremiyoruz...Yoksa,Tanrı,mutlaka fıtratımıza kalıcı mutluluğu kodlamış olmalı.Sevgi buna çaredir diye düşünenler,ençok sevdiklerin de bile bu kalıcılığı ölümsüzlüğü yaşayamıyor.Gerçek sevgi ve gerçek mutluluk,bizim sınırlı algılarımızın dışında,ama mutlak "var"olarak keşfedilmeyi ve tadılmayı bekliyor;buna erişebilenlerin de olduğuna inanan ben,bunu bulabilmek adına toplayabildiğim tüm enerjimi rastgele harcamaktan yoruldum.

Bu serüvende başkalarını örnek almak olası ve kolaylaştırıcı olsada,herkes kendi özgün deneyimini yaşabilirse,o bildiğimiz "tek" liğe ve özgürlüğe ulaşabilir sanırım.Çünkü ben,algılayabildiğim her nesnenin,sadece benim için "var"olması gerektiğini,ancak bu yoldan,kendisinden türediğime inandığım,yüceler yücesi,"tek"olan,Tanrısal ruh a temas edbileceğimi düşünüyor ve buna inanıyorum.

Bu yolculukta ısrarlı olan herkesin,çıldırmanın eşiğinde olsa da, çıldırmadan mutlak ve kalıcı "haz"zı yakalamasını,muhafaza etmesini,bu yolla sonsuzluğu idrak etmesini temenni ediyor,herkese

saygılar sunuyorum.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 13, 2009, 11:33:34 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişi bu dünyanın sonlu olduğuna inanıyorsa bu zaman ve mekanda yaşamı son bulana kadar kendini ve çevresini geliştirmeye adayabilmeli.Kendini adadıkça ve kendinden verdikçe bu dünyadan alışları o derece artacaktır.Yaydığı verici enerjisiyle zaten inandığı gibi bu dünyadan göçüp gittiğinde de yaşamı boyunca mutluluğu yaşayacaktır.

Yok eğer kişi bu dünyadan sonraki varoluşada inanıyorsa hem kendi inancı doğrultusunda geleceğini garanti altına almak hemde manevi olarak kendini rahatlatmak amacıyla yol göstericilerinin ve aklın yardımıyla içsel olarak mutluluğu yaşayarak çevresine de yayabilir.

Ama kişi sadece ve sadece hiç bir çıkar ve menfaat beklemeden sadece kendi varlık bilincine vararak kendini ve Yüce Yaradanı bulmuşsa zaten o kişi için nerede ve hangi zaman boyutunda olursa olsun mutluluğu yakalayamamak gibi bir endişe yoktur.

Nede olsa insanca olan karşılıksız almak yerine,İnsan üstüce olan karşılıksız vermeyi er veye geç zamanı gelince hepimiz öğreneceğiz ama burda ama başka bir yerde.......

Işık ve Sevgiyle kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Ağustos 13, 2009, 11:43:57 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bence mutlu olmanın sırrı sürekli kendinden aşağıda olan insanlara bakmaktır. Onların durumunu gördüğümüz de kendi durumumuza bakıp mutlu olabiliriz ya da bir şeye hayatımızı adamalı ve zevk alarak o işi yapmalıyız insan o zaman da mutlu olabilir....

Ağustos 13, 2009, 11:46:14 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ayrıca herkesin farklı deneyimleri olacaktır elbet ama aynı dünya da yaşadığımızdan olsa gerek deneyimlerimiz birbirimize faydalı olabilir başkalarına bakmalı onları örnek almalı ama kendi yolumuzu çizebilmeliyiz. Ben kendimi dünyanın merkezinde görüyorum. Ben dünyayım çünkü ben olmadığım taktir de dünya da olmayacak ben var olduğum sürece var bu dünya ben yoksam o da yok.

Ağustos 13, 2009, 11:48:58 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Mutlu olmak için her nekadar gerçek olsa da bu dünyada sonlu olmayı aklımızın bir köşesinden çıkararak mutlu olabiliriz.İnsanları rahatsız eden sonluluk,sürekli bir hızlanmanın,kaygının,umutsuzluğun ve haliyle mutsuzluluğun mimarıdır.Bu bireyin direkt düşünce sistemi ile de ilgilidir.Sonlu olmanın kabulunu içinde benimsemiş birey,sonluluğu aklından çıkarmış ve yaşamın ona doğurabileceği her şarttan haz alacak ve neticelerinde mutlu olacaktır.
Yanlış veya hata yapmış bir insan bile tahammülü gelişmiş olmak kaidesi ile mutlu olabilir.Şöyle ki;hatasının farkına vararak hatasından dönebilmiş olmanın mutluluğunu yaşar.
Dinsel ve felsefi olarak ayrılan bu mutluluk,dinsel olarak O Dine inanlar için aynı;felsefi olarak değerlendiren bireyler içinse farklı tanım içermektedir.
Dinsel olarak mutluluk O Dine vakıf olan Kitaplarda tanımlanmaktadır ki Dinler kendisine inananlardan kendi gerekliliklerini yaparak mutlu olabileceklerini ve ödüllendirileceklerini söyler.Kurallarını yorumlamak elinizde olmakla birlikte aslında dinin öngördükleri kurallar biçiminde verilmiştir.Felsefi olarak bunu tam tersinden düşünebiliriz.Felsefe araştırmanın evidir.Kurallar bütünü değildir.Her kapının arkasında bir kapı mutlaka vardır.
Ben kendimi bu dünyanın en ucra bir köşesinde görüyorum.Bu hayattan beklentim yaşadığım süreç içerisinde,ruhum bedenimden ayrılmadığı süreç içerisinde iyi olan,doğru olanı yaşamak,insanlarla barışık,çevresine örnek,toplumsal yaşamında erdemli olabilmektir.Tabi süreç ilerledikçe,hayat şartları ve yaşam sıtandartları değiştikçe bizlerde değişiyoruz.Değişime ayak uydurmamak mümkün değildir.
Birey merkezde kendinden başlayarak mutlu olmalıdır düşüncesi ile beni mutlu eden;Önce iyi bir birey olmak,Ailemde yaşayan tüm büyük bireyler için iyi ve hayırlı bir evlat olmak,Evli olduğum için eşime iyi bir Eş olmak,Ticaret yaptığım için işimde başarılı olmak,Yaşadığım için Yaşadığım Topluma faydalı olmaktır Sayın Anatolic...

Ağustos 13, 2009, 12:04:19 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Yapilan bir istatistige gore Dunyanin en mutlu insanlari (manual labor) basit iscilik yapan insanlardir. Ornegin bir ciftci yada balikci. Bunun en buyuk nedeni ise beklentilerin az olmasindan kaynaklanan az gelir ile mutlu olabilme ozelligidir. Sosyal acidan bu kisiler ve bu hayatlar topluma buyuk fayda saglamazlar. Fakat gereklilikleride tartisilmazdir.

Materyal acidan bakildiginda insan kendini mutlu etmek istedigi zaman hep ayni faaliyetleri uygular. Ibadet, yardim, spor, dinlenmek, yeni bilgiler ogrenmek, sakalasmak, dans etmek, vs.

Mutluluktan daha onemli gordugum bir konu ise huzurdur. Huzur, mutluluktan daha zor, daha kalicidir. Oncelikle gonulde baslayan huzur, kendine guven ve Tanriya inanc ile birlestirildiginde daimi mutluluk saglar.

Saygi ve Sevgilerimle
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 13, 2009, 12:24:33 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bu dünyanın bir kuantum teorisinden daha çok bir bumerang teorisiyle yürüdüğüne inandığımdan,çevrendekileri ve evreni mutlu etmeye çalışırsan sen de mutluluğa kavuşursun.Bumerang teoremine göre evrene ne verirsen onu alırsın.Başkalarının deneyimlerinden yararlanılacağına da inanmıyorum;her insan kendi deneyimini kendisi yaşar.

Huzur,belki daha değerli olabilir Sn Mason'un dediği gibi ama benim için mutluluğun tanımı başarıdır.Çünkü başarı maddi ve manevi mutluluğu aynı anda yaşatabilen ender şeylerden.Bu yüzden huzuru ancak emekliliğimden sonra isteyebilirim heralde :)

Saygılar...

Ağustos 13, 2009, 01:05:27 ös
Yanıtla #9

Bunun en buyuk nedeni ise beklentilerin az olmasindan kaynaklanan az gelir ile mutlu olabilme ozelligidir.

Saygıdeğer Mason'un bu anlamlı düşüncesine dayanarak kendi yaşantımda gözlemleyebildiğim bir durumu izah etmek istiyorum. Çünkü hakikaten de kişileri en büyük hayal kırıklığına uğratan faktörlerden birinin '' beklentiler '' olduğunu idrak edebildikten sonra kendi hayatımda birçok şeyin  otomotikman değiştiğini farkettim ve en büyük korkum olan hayal kırıklığına uğramanın üstesinden bu sayede gelebildim, diyebilirim.

Beklentilerimi en aza indirgeyerek daha mutlu ve huzurlu yaşadığımı anladım. Bu, gerçekten benim için inanılmaz bir sevinç kaynağı teşkil etti. Böylelikle mutlu ve huzurlu olmanın sırrını bir şekilde çözdüğüme, çözümleyebildiğime inanıyorum.   

Saygılar,  
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2009, 01:07:41 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.