Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1909-1935 Türk Masonluğu / Hatırlatıcı Sorular - 9  (Okunma sayısı 5851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2020, 01:01:39 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

1909 yılında Osmanlı Devletinde ilk milli Büyük Locanın kurulduğu malumunuz.

1909 yılından itibaren Türk Masonluğu farklı kurum ve dernek isimleri altında çalışmalarına devam etti.

Şimdi sıra soruda; aslında kolay bir soru.

Hangi dernek ilk defa, tüzüğünde "üyelerine Mason denir" ifadesine yer vermiştir? (Cumhuriyet Dönemi'nde)
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 26, 2020, 01:20:16 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba,
"Türkiye Büyük Mason Mahfili" olabilir mi?

Kasım 26, 2020, 01:24:30 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhaba,
"Türkiye Büyük Mason Mahfili" olabilir mi?

Hayır. Hatta çok uzak bir cevap.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 26, 2020, 01:25:51 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dunku yoneltmeniz icin ayrica "tesvik edici" demistim.

Cevabim Turk Yukseltme Cemiyeti' dir. Ilk defa bu cemiyetin tuzugune "... bu cemiyetin uyelerine Mason denir."  benti alinmistir.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2020, 01:28:22 ös Gönderen: midyad »

Kasım 26, 2020, 01:46:22 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Dunku yoneltmeniz icin ayrica "tesvik edici" demistim.

Cevabim Turk Yukseltme Cemiyeti' dir. Ilk defa bu cemiyetin tuzugune "... bu cemiyetin uyelerine Mason denir."  benti alinmistir.

Evet doğru cevap Sayın midyad.

Kasım 26, 2020, 01:54:07 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye Maşrık-ı Azamın ve localarını kapsamak üzere kurulan ''Tekamül-ü Fikri Cemiyeti''

30 Haziran 1927'de İstanbul Valiliği'ne başvurulmuştur. Bu şekliyle tüzel kişiliğe kavuşmuştur. Türk Masonluğunun bir isim altında ve tüzel kişilik sahibi bir dernek olması sağlanmıştır.

Bu bilgiden yola çıkarak, tahminimce tüzüklerinde mason oldukları da yazıyordur.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 27, 2020, 10:02:36 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

16 Mayıs 1929'da derneğin adı "Türk Yükseltme Cemiyeti" olarak değiştirildi.

11 Ocak 1933'te tüzüklerde değişiklik yapılarak derneğin adı, "Türk Yükseltme Cemiyeti - Türkiye Büyük Maşrıkı" olarak değiştirildi ve "bu cemiyetin üyelerine Mason denir" maddesi eklendi.