Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta "ülkü mabedi (insanlık mabedi) konusu"  (Okunma sayısı 17052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2014, 12:01:58 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir kimse kendisinin ne olduğunu bildikten sonra, kendisini bilmeyenlerin onun hakkında söylemekte oldukları sözlerin onun nazarında hiçbir önemi ve etkisi yoktur.
İBN-İ SİNA

SWOT analizi. Ben bu aracı çok kullanırım. işimde, yeni bir yatırım yapacağım zaman, hatta kendimde. Peki nedir SWOT analizi? Kısace anlatmak gerekirse
SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats - Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler)
Güçlü ve Zayıf yanlarınız nelerdir?
Fırsatlar ve Tehditler nelerdir?

Bertrand Russell
Kendi kendinizi analiz etme, kendinizi sürekli ve dürüst bir biçimde sınavdan geçirmenizi kapsar.

Bu sayede kendinizi tanıyarak ne yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğinizide bilirsiniz

Ekim 21, 2018, 07:29:33 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Önce Spock'a teşekkür edip sonra ülkü mabedi konusunda bir şeyler paylaşmak isterim. Araştırmaktan çok zevk alan biriyim ve bazen bir konuya dalmak için bir isim yeter. Ben de az sonra Fresco üzerine nette bir gezintiyle başlayıp evvela rüzgar nereye götürürse, daha sonra da aradan seçmeler yaparak araştıracağım.

Ülkü Mabedi de dahil olmak üzere masonluktaki bir çok konu, diğer ezoterik ekollerde de mevcut. Bazen hepsinde birbirinin aynı (ölmeden ölmek) anlatımlarla bazen de birbirinden farklı anlatımlarla (ülkü mabedi, gönye ve pergel, vb) sunuluyor.

Ülkü mabedi hakkında söyleyeceklerim beni bağlar. Öyle de olması gerekir çünkü ezoterik kavramlarda kişisellik, öznel (sübjektif) yaklaşım çok önemlidir. Zaten ezoterizmi güncel bilimden ayıran şey de budur. Bu nedenle benim yazacaklarım benim ne anladığım anlamına gelir.

Ülkü mabedinden bahsetmek için kişinin kendi mabedinden bahsetmek gerekir. Temple (mabed, tapınak anlamında ama tartışmaya açık bir kelime) kelimesinin beden anlamında da kullanıldığını düşünürsek eğer ("body temple" denir mesela, beden kutsaldır) evvela ülkü mabediyle beden anlamına gelen tapınak ifadesi (az önce yazdığım "body temple", beden tapınağı, beden mabedi) arasındaki ayrımı ortaya koymaya çalışalım.

Bedene tapınak denmesinin nedeni onun geçiciliğinde saklıdır. Temple kelimesi temp kökünden geliyor. Temp demek geçici demek. Bilgisayarlarımızdaki temp ya da tmp adlı klasör de adını bundan alır. İşletim sisteminin kullandığı geçici bilgileri barındıran klasördür. Beden de geçicidir. Bir bedenle dünyaya geliriz, sonra ölürüz ve o beden çürür gider. Bu durumda bedene temple yani tapınak denmesinin geçicilik anlamını unutmamak gerekir.

Ülkü mabedi ise kalıcı olma ümidiyle düşünüldüğüne göre, bu anlamda beden olan tapınaktan ayrılıyor. İşte tam bu noktada düşünmek lazım. Acaba ülkü mabedi insanın geçicilikten kurtulup kalıcılığa geçmesi midir? Karanlıktan aydınlığa geçmesi, ölümlü insandan ölümsüz insana geçmesi gibi.

Bu arada bir parantez açayım, mabed kelimesinin batı dillerinde bir karşılığını ben açıkçası bilmiyorum, henüz bulmuş değilim. Bu kelimenin Doğu'ya özgü bir kelime olduğunu düşünüyorum şimdilik. Parantezi kapatayım.

Peki eğer ülkü mabedi bunun gibi anlamlar taşıyorsa onu hangi esaslar üzerinde ve hangi yöntemlerle inşa edeceğiz.

Ben bu sorunun cevabına götürecek masonik örnekleri veremiyorum çünkü 17. maddeyi ihlal etmiş olurum. Bunun anlatımına dair ritüellerden bir çok cümle geliyor aklıma. Ancak takdir edersiniz ki paylaşamam. Bir diğer yandan da, farklı türden benzetmelerle konuyu anlatabilecek aydınlıkta da görmüyorum kendimi. Belki biraz daha zaman ayırırsam kendine özgü bir anlatım bularak ne denmek istendiğini anlatabilirim.

Sn.Resurrected'e teşekkür etmek lazım.
Masonluktaki ülkü mabedi Aslında bir yapı kurmak ile ilintili gibi görüksede bireyin mabedinde bunu gerçekleştrken bunu üm insanlığa geçirebilmek ülküyü tamamlıyor sanırsam.

Lakin hem zor hem Allahın yaratımına ortak bir doktrin gibi duruyor ,biraz farklı yollardan hedefe ulaşmak gibi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo