Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Askerlik ve Masonluk  (Okunma sayısı 29749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2011, 08:12:08 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayin418,
ben bu soruyu sayin Mason"un
Alıntı
Askeri kurallar, askerlerin Mason olmasini, diger derneklerede uye olmalarini yasakladigi gibi yasakliyor.
cümlesine istinaden ve cumhuriyet dönemi icin sormustum.

Saygilar

Aralık 12, 2011, 08:36:00 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Tij,

Bazı islami ülkelerde bildiğim kadarı ile masonluk baskı altında ve yasaktı  ırak vs.. gibi , saddamın masonlara karşı antisemitik baskıları olduğu söylenmekte , demekki varlıklarını yasaklamalara ramen korumayı başaran bir kardeşlik  , herhangi bir derneğe üye olunmadanda mason olunabilir bence o vasifları taşıyan insanlar... TSK nın iç tüzüğünde dernek üyeliğinden bahsetmekte...
islam dinine inanlar herhangi bir derneğe mi üye oluyor ? yüzlerce yıl önce dernek diye birşeyde yoktu fakat masonluk vardı bunu dikkatli değerlendirmek gerekmektedir ...
TSK ne masonluğa nede farklı inançlara karşıdır , bir insan müslüman yada farklı bir inançta olabilir ama iç tüzüğü sadece  derneklere yasak koyar, insanın bireysel inancına birşey demez...

Saygılarımla,
418

Aralık 13, 2011, 09:06:12 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık 2007 yılında açılmış ve kalmış.

Sonra Sayın Tij, "durup dururken" diyebileceğim bir tarzda konuyu devam ettirmeye girişmiş. Oysa Sayın MASON dışında bu konudaki yazışmalara katılanlar hayli zamandan beri forumda pek görünmüyor.

Bu konu, burada bugünü dek yazılmış olduğu kadarıyla değil, hayli ayrıntılı biçimde irdelenebilir. Hatta bunu yapmak gerekir bile çünkü bir de ilkesel bakımdan askerlik ile masoluğun uyuşup uyuşmayacağına ilişkin sorular da düşüyor kimilerinin zihinlerine.

Yoksa ben boşuna mı halleniyorum bu konuyu irdelemek gerekir diye? Belki konuyu yenirden canlandırmış olan Sayın Tij, şu sözle yetinir.

Ne Türkiye'de ne Masonluğun bulunduğu başka ülkelerde askerlerin mason olmasına engel yoktur.

Yeter mi? Ayrıntılara girelim mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 14, 2011, 03:32:37 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

sayın adam merak ettim asker mason var mı? bende askerlerin hiçbir derneğe üye olamayacaklarını biliyordum.
şu an da hükümet tarafından ordumuzun yıpratılmasının bir nedeni de bu olabilir mi?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 14, 2011, 09:26:10 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu çok daha geniş bir çapta ele alınabilir. Masonik yazında "askerî localar" diye bir kavram bile var.

Ancak görüyorum ki sadece Sayın ruzber ilgilendi; o da işin aktüalitesine bakıyor. Bunu böyle demekle Sayın  ruzber'i azarlıyor değilim, yanlış anlaşılmasın. Çoğu kimse öyle yapıyor. Çoğu kimse böyle bir başlıkta acaba TSK subayları içinde mason olan var mı diye merak ediyor.

Bunu ikiye ayırmalı. Önce askerlik hizmetini yapanlar arasında masonların bulunabileceğine değinilmeli. Sonra işi muvazzaf subaylara getirmeli. Kim bilir, belki onların arasında mason olanlar vardır. Bunu bilemeyiz ki.

Bir ara Dernekler Yasası devlet memurlarının ve öğrencilerin kendi dernekleri dışındaki derneklere üye olmalarını hepten yasaklamıştı. Bu faşizan yöntemler bizim ülkede hep görülür; hani o bir Milli Eğitim bakanının bir zamanlar okullar olmasa bakanlığı çok başarılı bir şekilde yöneteceğini söylemesi gibi. Devlet belli birtakım derneklerle bir türlü baş edemeyince tüm dernekleri ortadan kaldırmaya girişir. Dernekleri ortadan kaldıramazsa etkinliklerini sınırlamaya, bunda yeterince başarılı olamayınca üye kaynaklarını elinden geldiğince kesmeye kalkışır. Askerler ile güvenlik güçlerinde yer alanların özgürlüklerinin kısıtlanmaya kalkışılması işte bunun örneklerinden biri.

Ancak bu bağlamda TSK İç Hizmetler Kanunu’ndaki kısıtlamayı da o kadar çok abartmayın. Kuşkusuz oradaki konu salt Masonluk için değil, tüm dernekler için geçerli.

Bakalım ne diyor o yasanın 43. maddesi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.”

Bu mu?

Bektaşi, Kuran’daki bir ayette namaz kılınmaz denildiğini söyleyip duruyormuş. Hoca dikilmiş karşısına ve göstermesini söylemiş. O da göstermiş. Bunun üzerine Hoca “İyi üama orada “abdestsiz namaz kılınmaz” yazıyor deyince, Bektaşi de “öncesi beni ilgilendirmez, o ayrı.” demiş.

İşte o yasa maddesi de öyle. Sonrası sizi ilgilendirmezse, bunu bir kesin yasak olarak nitelersiniz.

Öyle yapmayıp, sonrasına da bakalım mı?

“Silahlı Kuvvetler mensupları Milli Savunma Bakanlığınca adları yayınlanan ve siyasi olmayan cemiyetler ile spor kulüplerinin faal olmayan üyeliklerine girebilirler. Girenler durumlarını en kısa zamanda Milli Savunma Bakanlığına bildirmeye mecburdurlar.”

Kanunun bu maddesi bu kadarla da kalmıyor; dahası da var. O yüzden o adları bildirilen deyişinin üzerinde durmayın. İnsan Hakları ve AB uyum yasaları çerçevesinde birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yapılmış o kadar çok değişiklik var ki... Bizim hukuktaki yöntem sonucu ve şu anki geçerli durumu açıkça ortaya koymaz. Baştan beri yapılans değişiklmiklerin tümünü bildirir. Bunun içine sanki bir hukufk öğrencisi gibi girer, alışık olmadığınız için bir türlü çıkamazsınız.

Ben size sonucunu söyleyeyim: Bir subay isterse Masonluğa girebilir. Fakat bunu Milli Savunma Bakanlığı’na bildirmekle yükümlü.

Bu iş İngiltere'de de var.  Üstelik orada güvenlik güçleri ile hakimler ve savcılar için de geçerli bu yasa. Bizde güvenlik güçlere tamam da hakim ve savcılar henüz o kadar sıkıştırılmadı. Buna karşılık genel olarak devlet mmurlarının sıkıştırıldığı, bunun üniversiteleri de kapsadığı söylenebilir. Onlardaki durum da aynı; en üstteki yetkiliye bildirimde bulunacaksınız. 

Birçokları bu bildirimli yapmak istemediği için, aslında istemesine karşın birtakım derneklere üye olmuyor; Masonluğa da girmiyor, uzak duruyor.

Şimdilik…

Emekliliğini bekliyor çoğu.

O zaman biraz geç kalmış olacak ama çekiniyor işte, ne diyebilirsiniz?

Ancak çekinmeyenleri de yok değil. Bir yüreklisi çıkıyor. “Ben Masonluğa girerim. Kimse karışamaz.” diyor. Kimisi buna bir eklemede daha bulunuyor: "Ötesi hakkımda soruşturma açarlar. Onun da en ötesi ihraç ederler." diyor.

İşte size bir yürdekli babayiğit... Buyurun bakalım. Ne yapabilirsiniz? Dediği gibi yapabileceğiniz olysa olsa onu ihraç etmek.

Pardon. şimdi bir başka moda var. Hakkında bir ağır ceza soruşturması açar, tutuklar, yargısız infaz ile hapse atarsınız.

İşte o yürekli babayiğit bunlara aldırmıyor.

Giriyor.

Bunu ilgili yetkiliye bildiriyor mu, bildirmiyor mu, bakınız işte bu onun bireysel sorunu.

Büyük olasılıkla bildirmiyor çünkü bildirirse tutuklanabilir.

Bir subay, bir öğretim üyesi, bir hakim, bir subay, herhangi bir devlet memuru Masonluğa girdiği için tutuklanırsa ne ilginç olur!

Polemiği bırakalım. 

Dolayısıyla yurdumuzdaki masonların arasında mesleği askerlik olanlar var.

Bu kişiler arasında büyük üstatlık yapmış olanı bile var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 14, 2011, 10:22:27 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın Adam doğru aktüel bazda sordum. Verdiğiniz yanıtla da bir gerçeği daha anladım,
insanlar hep çekince içinde sürekli acaba bana ne yaparlar derdinde. herhangi bir üniversitede en yüksek akademik seviyede olan bir insan göz göre göre bir kişiye çekinmediği için saldırıldığında onu koruyacaklarına onlar da iftira atıp olayı büyütebiliyorlar. neden hep aynı iktidara yakınlık.  Doğruyu savunma yok, ne kadar dürüst olursan ol, işini iyi yaparsan yap bir iftira atıldı mı temizle temizleyebilirsen. şu an da maalesef iktidar böyle saygılarımla.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 14, 2011, 10:34:56 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın ruzber,

Hayat zor

Aralık 15, 2011, 07:21:23 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Alıntı
Hatta bunu yapmak gerekir bile çünkü bir de ilkesel bakımdan askerlik ile masoluğun uyuşup uyuşmayacağına ilişkin sorular da düşüyor kimilerinin zihinlerine.

Sayin ADAM, öncelikle cevaplariniz icin tesekkürler, bakiyorum  bizim aklimizdan gecenleri okumaya baslamaissiniz.
Peki söyle bir soruyla meseleyi irdelemeya calisalim. Askerlik gibi hiyerarsik bir düzenin oldugu, astin üst´e kesin itaatinin gecerli oldugu, verilen emrin tekrarlanmayacagi ve tartisilmayacagi ve ( ki bunu kendimin 18 aylik askerligim süresince edindigim tecrübelerin akabinde edindigim izlenimle yaziyorum ) insanin degersizlestirildigi ve tektiplestirildigi hatta birazda sevgisizlestirildigi ( burda kastim astla üst arasindaki sevgidir) bir meslekten birisi nasil mason olabilir veya masonluga nasil kabul edilebilir?

Saygilar

Aralık 15, 2011, 10:30:43 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın ADAM gerekli açıklamayı çok güzel yapmış ama ben de bir iki cümle ile katılmak istiyorum.
          Asker kişilerin Mason olmasını engelleyen bir durum yoktur. Masonluğun ilk yıllarında, İngiltere, Fransa ve Amerika ordularında çok sayıda subay büyük loca üyesi olarak son derece etkili roller üstlenmişlerdir.  Bu  durum , ülkemiz dahil hemen hemen bütün ülkeler için de geçerlidir.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 16, 2011, 08:12:06 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İngiltere, Fıransa ya da ABD gibi ülkelerdeki askerlik sisteminin bizimkisi gibi anlamsız ve saçmalıklarla dolu olmadığını unutmayalım lütfen!
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 08:17:25 öö Gönderen: agnusdei »
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.