Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ruhun Ölümsüzlüğü Konusu  (Okunma sayısı 22745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2014, 06:25:48 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu Forumun inanç bölümünde açışımızın nedeni, şu gelecek tümce:

Bazı mason kuruluşları, bir kişinin Masonluğa alınabilmesi için, diğer koşulların yanı sıra bir de o kişinin “ruhun ölümsüzlüğü”ne inanması koşulunu arıyor.

Kuşkusuz bu bir inanç sorunu. Biraz da dürüstlük vardır işin içinde. Yoksa kişinin zihnine girip de inceleyemezsiniz gerçekten de inanıyor mu yoksa kapıdan geçene kadar mı bu inanç diye. Kişi inandığını söyleyince siz de ona inanırsınız; daha doğrusu güvenirsiniz. Şayet inanmadığı halde inandığını söylüyorsa kötü. Bu, daha başlangıçtan onun gerçekten de “mason” olamayacağının göstergesidir; gizli gösterge. Karaman'ın koyunu gibi sonradan çıkar oyunu.

Fakat bir de önceden etkilenmişlik ya da duygusallıkla inanıp da sonradan tam bilimsel ve akılcı çalışma ve değerlendirmelere girişince, aslında böyle bir şeyin olmadığını, bunun bir dinsel zorlama ya da safdillik olduğunu düşünmeye dönüşmek de söz konusu olabilir. Öyle bir durumda ne yapacaksınız? O kardeşi sırf bundan ötürü kapının dışına koyamazsınız. Demek ki o üzerinde çok durduğunuz koşul yürüyemeyebilir, bilimsel yöntem ve akıl verilerine güvenerek düşünmeyi yasaklamadığınız sürece...

Bunun tersi de olası. Belki bir mason kuruluşunda kişiye böyle bir inancı olup olmadığını hiç sorulmaz. Nitekim bazı mason kuruluşları sormuyor; kişinin töresel değerleriyle ilgileniyor inançları yerine. Fakat o kişi, o mason sonradan hiç de dinsel bir nitelik taşımayan bilimsel çalışma ve değerlendirmelerinin sonucunda ruhun ölümsüzlüğünü benimseyebilir.

Bu sonuncusu nasıl olabilir demeyin, olur!

Buradaki bütün sorun şu “ruh” sözcüğünün tanımı, bununla ne denilmek istendiği…

İsa’nın çarmıha gerildikten sonra oradan Arimtealı Yusuf'un neyi indirmiş olduğu, bir de İncil’de “cennete yükselmek” terimiyle ne denilmek istendiği de buna benzer bir bakıma... Hani Bektaşiler  "Kuran'ın bir zahirî bir de batınî anlamı vardır" dermiş ya, onun gibi...

Burada sadece iyi yabancı dil bilenlerle görüşmekte ve tartışmakta olsaydık, bu konuyu işlemek biraz daha kolaylaşırdı. Çünkü Batı dillerinde, bizim dilimizdeki şu “ruh” sözcüğünün en az iki ayrı karşılığı var. Bunlar ayrıntıda biraz farklı, derinlemesine değerlendirildiğinde ise çok farklı anlamlara geliyor.

Demek ki bizim de burada önce şu ruh sözcüğünün anlamını çözümlememiz gerekiyor. Ancak bunu yaparken yönelişimiz, sonunda “ruhun ölümsüzlüğü” deyişine gelmek olmalı.

Ne dersiniz?
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2014, 06:41:51 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 07, 2014, 06:51:49 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merak ettiğim bir konuydu. Mason olmanın ilk şartlarından birisi herhangi bir güce ( tanrı,Allah,tao,enerji vs. ) inanmak olduğunu biliyoruz fakat bu şekilde mason olup sonrasında araştırmalarla vs. ateizmi benimseyen kişi masonluktan kovulur mu kovulmaz mı merak ediyordum. Öte yandan ruh konusunu ben bilinç olarak değerlendiriyorum. Filmlerde ki gibi insandan bir tane daha,şeffaf vs. birşey olarak değil de şuan ki yaratma,algı ve yaşayış bilincinin,hayat adını verdiğimiz sistemi kavrayan bilinç olduğunu düşünüyorum. İnsan bilinci bir noktadan sonra kısıtlanmakta. Bazı algıları aşamamakta ve kavrayamamakta bu yüzden bilimsel bir çok çalışma algı yetersizliği nedeniyle yarıda kalıyor. Elbette ilerleyen çağlarda onlarda ilerleyecektir çünkü zaman geçtikçe bilincin daha da yükseldiğine inanıyorum. Buraya kadar olan kısım aklıma aslında çok daha güçlü ve sonsuz bir algıya sahip bilincin olduğu fikrini getiriyor. Tanrı dedikleri bilincin ve diğer bütün bilinçlerin O'ndan var edildiği. Dinlerde ve bir çok mitolojide kişi Tanrının bir sureti veya ufak bir parçası ancak onu bağlı kılmayan parçası olarak yaratılmıştır. İslamda zati ve subiti sıfatlar konusu buna örnektir. Fakat Tasavvuf işin içine girdiği zaman bu bilincinde bir varlık teşkil etmediği söz konusudur. Çünkü bu bilinçte her ne kadar tanrının suretiyle yaratılmış olsa da yine o'nun benliğinde yok olmaya mahkumdur. Kısaca durumu şöyle özetleyebilirim. Bir elektrik kaynağı ve bu kaynaktan çıkan kablolar var. Kaynak Tanrı bizim bilinçlerimiz ise kablolar. O kaynak istediği ve o kaynağa bağlı kaldığı sürece bu bilinç yani ruh sonsuzdur ve o kaynağın bütünüdür. Ne o kaynaktan bağımsızdır ne de o kaynağa hükmeder.  Peki ölümden sonra ne olacak. Bu bilince ne olacak. Bunun cevabını günümüz teknolojisinde ölmeden maalesef bilemeyiz. Ancak belki ilerde insan bilinci bir makineye bağlanabilir ve böylece beden öldüğü zaman bilincin irtibatı,ne gördüğü,neler hissettiği,bir bedene büründüğümü veya yoksa tamamen yok olduğumu ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Kasım 07, 2014, 07:49:20 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyla ilk ilgilenen üyemiz Sayın MysticMind oldu.

Şu aşamada değerlendirmelerne değinmeyeceğim. Sadece kullandığı terime değineceğim: Bilinç yani şuur.

Bu terim şöyle tanımlanıyor: İnsanın kendisini ve çevresini anlama, tanıma ve değerlendirme yetisi.

Sonra da şöyle açıklanıyor: Bilinç, öz varlığın tanınabilmesi, gerçeklerin araştırılarak bulunabilmesi için mutlaka kullanılması gereken, insanı diğer hayvanlardan ayıran bir temel insansal öğedir. İnsanın kendi düşünü ve etkinliklerinin nedenleri ve sonuçlarıyla farkına varmasını, gerek kendini gerek çevresini, giderek doğayı, bilgili ve düzeyli bir yaklaşımla kavramasını sağlar. Bu bir algılama yeteneği değildir. Bu yüzden, her insanda kendiliğinden var olduğunu varsaymak yanlış olur. Dile egemen olmakla, akıl yeteneğini ve buyrultu gücünü kullanarak, toplumsal ortamdaki etkileşimle ve edinilen deneyimle kazanılan bir olgudur. (Kaynak: Ansiklopedik Mason Sözlüğü)

Şimdi... Sayın MysticMind "bilinç" terimini kullanırken bunu mu demek istiyor. "Yok, ben bilinç terimini bu anlamda kullanmadım." dememeli çünkü o zaman kendi başına bir kavram tasarlıyor demektir. Şayet bu anlamda kullanmadıysa, kullandığı kavramsal anlamın karşılığını vermeli. Hani belki bilinç değil de bulunç... Bilemiyorum.

Bu bir eleştiri değil. Bu bir yanlış gösterme de değil. Bu sadece bir soru. Çünkü Sayın MysticMind'ın çok ilginç bir görüş ve değerlendirmesi var bundan sonra gelen... Ancak önce kavramın anlamı üzerinde uyuşmak gerekiyor.

Kasım 07, 2014, 08:01:10 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason sözlüğü anlamında kullandığım söylenebilir evet.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2014, 11:15:22 öö Gönderen: ADAM »

Kasım 07, 2014, 09:08:26 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın MysticMind "bilinç" kavramı bakımınan vedğimiz tanım ve açıklamayı teyit etti, yarım burçak.

Yarım burçak çünkü o anlamda kullandığı söylenebilir diyor. Tam bir doğrulama değil.

Zaten yazmış olduklarıyla da pek uyuşmuyor. Bilinç sözcüğünü benim vediğim tanım anlamında kullanmadığını söylese daha kolay olacaktı.

Bekleyeceğiz... Nasıl olsa bu başlık paylaşımsız bırakılmayacaktır.

Kasım 07, 2014, 09:37:45 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sabit yargı ve sözlük tanımlarına bağlı kalıp yobazca bir tanım yapmak veyahut ummaktansa kendi fikir ve görüşlerimle paylaşım yapmayı tercih ederim. Bana göre ruh budur. Bana göre tanımı budur. Bilinç ile ne demek istediğimi anladınız. Lafı dolandırmanın oradan girip bambaşka bir yerden çıkmanın anlamı yok. Net ve öz olalım.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2014, 11:17:50 öö Gönderen: ADAM »

Kasım 07, 2014, 10:34:55 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sonradan ateist olanlar atılmıyor ama uykuda olarak nitelendirilip faaliyetlerden soyutlanıyor diye biliyorum.. Mason arkadaşlar kesin bir bilgi verirlerse emin konuşabiliriz ?

?
Saygılarımla.

Kasım 07, 2014, 10:56:11 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konu kapsamı dışına çıkmadan kendi tanımımı yapmak isterim.Ruh sözcüğü bana göre varlığın kendisi.İçsel dünyamızdan duygu ve düşüncelerimizin ayrı olma hali.Bedenen yok olacağız ama varlığımız baki kalacaktır..

Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 08, 2014, 05:42:10 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Saygı Değer Üyeler, Değerli Kardeşlerim.
Sevgili Büyüğümüz Sayın ADAM'ın Dediklerini Okudum. Çok ta Güzel Bir Konu, Diğerleri Gibi;

Sayın ADAM, ADAM Olmak Zor İş;
Kendi Bakış Açıma Göre; Kafamda Yorumlayarak, Aşağıda Gene Kendimce Bir Şeyler Katarak Yazıyorum.
Genel de; Ben Bir Konuya Yorum Yaptığım da, Yaptığım Yorumun Konu İle İlgili Alakası Sorgulanıyor.
Lakin Ben Konulara Kendimce Alakalı Gördüklerimi Yazıyorum.
Nitekim Herkesin Bakış Açısı da Farklı Olabilir.

Ben Bir Deist'im ve Bütün Dinlerin;
Kültürlere ve O Anki Kavimlere Yönelik Toplum Kurallarını Düzenleyen Temel Öğretiler Üzerine Olduğunu Düşünüyorum.
Günümüz Şartların da Arayan ve Sorgulayan Herkesin, Işığa Ulaşabileceğine ve Dinlere İhtiyacı Olmadığına İnanıyorum.
Kapıyı Çalmayı Bilmek ve Kapıyı Çaldığın da O Kapının Açıldığını Görmek İnsanı Işığa Ulaştıracaktır.

Ben; Beni Bir Yaratıcının Yarattığına ve Yaradana İsim Takılmaması Gerektiğine İnanıyorum.
Çünkü İnancıma Göre; Her Şeyi Yaratan Odur ve Beni Yaratan Bir Varlığa İsim Takamam.

Ben Ruh'un Önceki Zamanlarda da Yaşadığına İnanıyorum ve Enerji ile Aktarıldığına.
Çünkü Dejavu Haline ve Flashback Kavramına Bizzat ve Sürekli Şahit Oluyorum.

Bilimsel Anlamda Açıklayacak Olursam;
("C, H, O, N") ("Hissedilebilir Denklemlerinden Oluşan İsimleri; Toprak, Su, Ateş ve Havadır.")
Vücut, Doğa ve Dünya; Karbon, Hidrojen, Oksijen ve Azot Denklemini Kuramazsa Yaşayamaz.
İnsan Higgs bozonu, Nötron, Proton, Atom ve Diğer Elementlerin Bileşiminden Oluşmuştur.
Bu 4 Temel Farklı Kombinler de Diğer Elementler ile Bize Hayat Verirler.

NOT: Kıyamet ile İlgili Kehanetler de Hep Bu Döngüde ki Elementlerin Oluşturduklarına Yöneliktir...
Döngüyü Bozacak, Harici veya Dahili Herhangi Bir Etken Yaşamın Sonu Olabilir.

Elementler Enerji Üzerine Bir Döngü Sağlar.
Bu Döngü İçerisinde Oluşan Enerji Doğada Bulunan Açıkta Olan Diğer Enerji Sarmalları ile İletişimdedir.
Vücut, Doğa ve Evren Büyük Bir Sarmalda Enerji Kümeleri Üzerine Kurulu Olarak Hareket Eden Bir Döngü dedir.

Yani Bu Durum da Bizler;
Yaşayan veya Yaşamayan, Havada Serbestçe Dolaşan Enerji Sarmalları Sayesinde,
İsteyerek Yada İstemeyerek de Olsa Sürekli Bir Veri Akışı İçerisinde Yaşıyoruz.
("İlham, Vahiy, Lamba, Fikir")

Muazzam Bir Düzen Üzerine Kurulmuş, Çok Sağlam Denklemler Üzerinde Yaşıyoruz.
Bu Durumda Biz de; Ruh Yani Enerji'ye Yönelik, İstem Dışı Bir Merak Uyandırıyor.

Bu Düzen Tasarlanarak;
Tanımlanamayacak Kadar Çok Zaman da Bir Varlık Tarafından AŞK İle Yaratılmamış ta Nedir ?

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2014, 05:46:40 öö Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Kasım 08, 2014, 08:29:22 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Kajmeran değinmek istediği konuyu biraz açmalı.

Ateist ne demek?  Teistliğe karşı olan demek... Örneğin Panteist de teist değil. Fakat ruhun ölümsüzlüğü kavramı Panteizmde çok güçlü.

Sayın Kajmeran hemen konuyu Masonluğa getirmek istemiş kısa yoldan ama biraz daha uzun yoldan gitmek ve sanarak değil bilerek söylemek daha iyi. (Bilerek söylemek nasıl olacak: Tüzük ve Yönetmeliklerde öyle bir koşul var mı, ona bakılacak.)

Sayın mbulut da kendisine göre ruh sözcüğünü belirtiyor. bu konuda çok geniş bilgi birikimine sahipse bir diyeceğimiz olamaz. Ancak değilse, o zaman biraz felsefe kitabı, hiç olmazsa ansiklopedi karıştırmak gerekmez mi bu sözcüğün hangi anlama geldiğini belirlemek bakımından?

MysticMind adlı üye de bana yobaz demeye getirmiş sözü... Bakalım nereye varacak sonunda? Şimdilik onun yazdığına dönemiyoruz çünkü "bilinç" dediği terimle ne demek istediği belli değil. Yaüzısını silmek olanlıydı ama belki kendisini düzeltir de ne demek istediğini anlayıp değerlendiririz diye umutla beklemeyi sürdürüyoriz. Bakalım bilgi edinmek ve Türkçesini düzeltmek için bir çaba gösterecek mi?

Sayın Kadim'in dediklerini ise ayrı tutmak istiyorum. Bana orada bir bilimsel-sezgisel karmaşıklığı var gibi geliyor ve konunun açılması gerekiyor. Bekliyorum, belki o anlatımı benden önce değerlendirmek isteyen çıkar diye...

« Son Düzenleme: Kasım 08, 2014, 08:40:51 öö Gönderen: ADAM »