Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29097 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2016, 08:06:54 ös
Yanıtla #70
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta Mistisim olduğunu varsaymak insanı düş kırıklığına uğratabilir.

Önce Mistisizm kavramını iyice belirlemek gerek.

Sonra bakarsınız ki bazı mason ritleri ve kuruluşları öyle bir mistiszme eğilimli, bazıları tümüyle karşı ve pozitif bilimsel bilgiden yana.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 11, 2016, 12:45:41 öö
Yanıtla #71
  • Yeni Katilimci
  • *

Benden daha bilgili, daha görgülü, daha derin insanlarla bir arada olabilmek. Bu insanlardan mümkün olabilecek her türlü bilgi birikimini almaya çalışmak.

Herhangi bir konuda ve uygun bir tavırla fikir çatışması içerisine girebilmek.

Kısacası, "aydınlanmak."

Haklı olarak diyeceksiniz, bunları günlük yaşantın içerisinde bulabilecek iken niçin Masonluk?

Belki de bunun cevabı "hamtaş olmak, hamtaşını yontmak" deyimlerinin altında gizlidir.

Sevgilerimle.

Ağustos 11, 2016, 04:35:47 ös
Yanıtla #72
  • Uzman Uye

Gönül verdiğin şeyden beklentin ne olabilir ; ona kavuşmaktan başka ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 11, 2016, 06:57:06 ös
Yanıtla #73
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kişiler bir de mason olmak için bekleyişleri ya da mason oldukları zaman geleceğe ilişkin bireysel bekleyişlerindense, günümüzde var olan mason kuruluşlarının etkinlikleri bakımından ne gibi beklentileri olduğunu, kendileri içinde olmasa da neler yapılması gerektiğini belirtseler...
Örrneğin birisi çıkıp da, "Masonluk ezoterik niteliğini yitirmeksizin bir sivil toplum kuruluşu olmaya dönüşmeli. Benim Masonluktan ilk beklentim budur." dese...
Ben dedim.
Elbette başka diyecek olanlar da vardır.   

Ağustos 12, 2016, 03:02:56 öö
Yanıtla #74
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonlukta Mistisim olduğunu varsaymak insanı düş kırıklığına uğratabilir.

Önce Mistisizm kavramını iyice belirlemek gerek.

Sonra bakarsınız ki bazı mason ritleri ve kuruluşları öyle bir mistiszme eğilimli, bazıları tümüyle karşı ve pozitif bilimsel bilgiden yana.
Sn.Adam in yazısı gözümden kaçmış. İlginç bir deyişi var mistizm ile ilgili bazı mason kuruluşları ndaki ritlerin mistizm içerdiğini söylüyor. Ritüel uygulamalarını bilmediğim için bir şey diyemem, diyemem lakin diyeceğim şey şu olur neden parçalı bulutlu ve flu bir çok şey Masonlukta?
Kimi bilimsel kimi mistizm hatta dini motiflerde olabileceğini iddia eder , masonluk aslında tam olarak ne der?
Buradada sormuş olayım.
Masonluğa eleştiri başlığı ciddi başladı çabuk bitti oradaki sorum havada kaldı.

Sn.adam in söylediği bilgi bir durum tesbiti ötesinde saf bilgidir.Masonluk mistizm ile akilcilik , çağcılık ve bilimselligi yanyana nasıl koyuyor?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 12, 2016, 12:59:46 ös
Yanıtla #75
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gönül verdiğin şeyden beklentin ne olabilir ; ona kavuşmaktan başka ...

Saygılar

İfadenizi paylaşıyorum.

İlave olarak beklentim için derim ki: yola çıktım, belki bir gün biri çıkar karşıma "buyur soluklan bakalım".
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ağustos 12, 2016, 01:18:16 ös
Yanıtla #76
  • Uzman Uye

Sabır Selim bey , SABIR  :)
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 12, 2016, 08:03:22 ös
Yanıtla #77
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın zaten bildiği bir şeyi tekrarlayalım:
Masonluk ezoterik nitelikli bir kurumdur.
Bu nedenle çalışmaları öncelikle içrektir.
Masonluğun geneli böyledir ama farklı türleri vardır. Bu nedenle kimi mason kuruluşlarnın karakteri mistik hatta metafizik ağırlıklı, kimisi bilimseldir.
Beri yanda kimi mason kuruluşlarının dışrak nitelikli çalışmaları da vardır.
Bunlar birbirini tutmadığı için, kmi mason kuruluşlarının toleranslı tutumuna karşılık kimisi diğerlerini dışlayacak denli katıdır.
Masonluğu eleştireceksek, belki bu yandan başlayabiliriz.

Ağustos 12, 2016, 08:12:38 ös
Yanıtla #78
  • Uzman Uye

DIŞRAK :  Herkesin öğrenmesinde sakınca görülmeyen, gizli kapalı olmayan (her türlü bilgi, öğreti), içrek karşıtı
İÇREK     : 1. Belirli bir insan topluluğunun dışında kimseye bildirilmeyen, yalnızca sınırlı, dar bir çevreye aktarılan (her türlü bilgi, öğreti vb.). 2. Özellikle eski   Yunan okullarında, yalnız okul içinde, okulun kendi öğrencileriyle sürdürülen, kapalı, gizli öğretim biçimi. Karşıtı bk. dışrak.

Not: ALINTI Bilgi Amaçlı   ;)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 12, 2016, 10:54:31 ös
Yanıtla #79
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Herkesin beklentisi farklı elbette...

Kendi adıma bircok mason'unda serzenislerine mazhar olan Mason'lardan degil... Mason olabilmek isterdim...
Free Mason kelimesinin içini dolduran tüm o anlam, mecaz , sembol ve gizlerden oluşan bilgi okyanusunun kıyısında yürümek, ona kavusucak yolu bulmak amacımdır.
E.U.M.'na layık bir insan olabilmek için önce , mensubu bulundugum topluluğa , milletime , devletime , ulkeme , halkıma hakkıyla , hakikatiyle bir seyler verebilmek , hizmet edebilmek isterdim.
Aynada kendine baktıgında ,  onuruyla , haysiyetiyle , durustluk ve ahlakıyla gurur duyan bir insan olarak kendimle gururlanmak ; başarılarımı , insanlarda bıraktıgım guzel izleri farkettigim anları hatırlayarak huzur dolu bir tebessumle aynayla vedalasıp.. Günüme başlamayı umarım..

Masonluk bana benim ona vadettigimden daha fazlasını vadedemez; cunku benim kalbim ona ne kadar acıksa, bilirimki onun kapıları bana o kadar açılacaktır.

Maddi bir menfaat beklemem , cunku Mason kelimesinin icinde barındırdıklarının dünyadaki hicbir hazineye değişilmeyeceğini bilirim.

Dünyada dost , arkadaş dedigim herseyi herkesi hiç dusunmeden arkamda bırakabilirim , çünkü Mason kelimesinin altındaki Kardeşlik bağının herşeyden yuce , sarsılmaz , birleştirici ve baglayıcı oldugunu bilirim.

Saygılarımla...
Kerberos...