Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ülkemizde Mason Olmanın Getirdiği Dezavantajlar var mıdır?  (Okunma sayısı 29646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 26, 2020, 07:29:33 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mahmut Esat Bozkurt kimdir diye biraz araştırma yaparken eski bir Hkembl üyesi Hürol Taşdelen'in bir yazısına denk geldim. Bu kişi de eski bir üye olup şuan masonluk ve masonlar hakkında çok kötü ithamlarda bulunmaktadır.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 31, 2020, 11:52:18 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Mason locası olmayan bir şehirde oturuyorsan ve Masonluk hakkında bilgisi olmayan kişilerle calisiyorsan, tam Mason olacakken eşinin istememesi nedeniyle Mason olmaktan vaz geciyorsan demek ki Masonluk hakkında ciddi on yargı var. Bu durumu bizzat ben yaşadım. Gönlüm Mason olsa da mecbur harici kalabiliyorsun...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 01, 2020, 11:00:50 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mahmut Esat Bozkurt'un, Mason olmak için başvurduğu ve kabul edilmediği, belgeleriyle arşivde mevcuttur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 05, 2020, 03:05:00 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Aslında günümüzde de aynı şeyleri yaşıyoruz.  Her hangi bir nedenle kabul edilmeyenler veya herhangi bir nedenle ilişiği kesilenler hemen karalama kampanyalarına başlıyorlar.  Ben bunlara itibar etmiyorum. Günümüzde ufak hesaplar peşinde koşanlar menfaatleri için her yolu deneyebiliyorlar.
    Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 05, 2020, 09:10:52 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Mahmut Esad Bozkurt hakkinda bir cok sey söylenebilir, özellikle ülkemizin hukukkuna yaptigi katkilar filan.
Hatta 1935 de Mason localarinin kapatilmasinda rol oynadigini söyleyenler dahi var ( Vikipedia ).
Ama bir sey vardir ki bu su götürmez bir gercektir. IRCI  bir FASIST oldugu.

Mahmut Esat Bozkurt 18 Eylül 1930 günü Ödemiş’in Gölcük yaylasında konuştu ve “Benim fikrim, kanaatim şudur ki, bu memleketin kendisi Türk’tür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmaktır” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/121655/mahmut-esat-bozkurt-guzellemeleri.html

"biz türkiye denen dünyanın en hür ülkesinde yaşıyoruz. mebusumuz inançlarından samimiyetle bahsetmek için buradan daha müsait bir ortam bulamazdı. onun için hislerimi saklamayacağım. türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. saf türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları, vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler."
(cumhuriyet, 19 eylül 1930)
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2020, 09:13:02 ös Gönderen: Tij »