Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Giriş  (Okunma sayısı 7186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 01:32:25 öö
Yanıtla #10

Bu başlık altında yeni öneriler ve eleştiriler yerine "eleştirinin imkansızlığı" konusunun ele alındığını görmekteyiz. Masonluğa bir eleştiri ve öneri getirmek için Masonluğun çok iyi bilinmesi gerekiyor. Bu da yetmiyor, eleştirilerin yanında çözüm noktaları da... O da yetmiyor, bir de bunları yakışır bir üslupla, nerede-nasıl aktarılması gerektiğini bilmek.. Böylesi çetrefilli bir işte Haricilerin görüşleri elbette alınabilir. Ama Haricilere fazla yüklenmemek hele ki haydi çözümde getir de görelim dememek gerekir diye düşünüyorum.

Öncelikle Masonluğun hitap ettiği kesim nedir? Öğrenciler mi? Öğretmenler mi? Memurlar mı? İşçiler mi? Bu saydıklarımızdan hiçbiri mi? İş adamları mı? Avukatlar-mühendisler-mimarlar-doktorlar-akademisyenler mi? Toplumun alt kesimlerine inemeyen bir Masonluk ile mi karşı karşıyayız? O halde neden toplumun alt kesimlerine de hitap edecek bir Masonik örgütlenme olmasın? Yalın bir Masonluk gibi... Olamaz mı? Var mı? Varsa nerelerde? Adı sanı nedir?

Sonra Masonluğa dair sorularımıza cevap alabileceğimiz sağlam bir kaynağın/kaynakların eksikliği... Bu konunun meraklıları nerelere başvurmalı? Elbet bu forum var. Bu forumda nice yazılar var. Ama bunlar belli bir sırayı ve üslubu takip etmiyor. Üstelik bir kısmı salt bilgiden ziyade sorulardan ve olasılıklardan oluşuyor. Bazen de bilgi vermek yerine kafa karıştırıyor. 1-2-3 diye başlayan ve sırayla okunup, rahatça anlaşılabilecek ve siyah zemindeki beyaz yazılarıyla kör etmeyen bir sayfa. Daha çok internet sayfası...

Yararlanabileceğimiz sağlam kaynaklar nelerdir? Bunlardan hangisi hangi sırayla okunmalıdır? Bu kitapların tanıtımını hatta satışını bile yapabilecek bir sayfanın eksikliği. Kaynakların pek çoğunun kitapçılarda bulunamaz hale gelmiş olması...

Toplumla daha fazla ilgilenen ve sorunlara çözüm getirmek için daha fazla çalışan bir Masonluk... Bağnazlığa engel olmak için gerekirse dini bilinçlendirme görevini de üstlenmiş olan... Elbet Masonlar imam, müftü yahut ilahiyatçi değillerdir. Fakat ezoterik öğretilerin inanç kısmı ve Masonluğun özgür düşünceye verdiği değer düşünülürse... Aksi halde ne özgür düşünce kalacaktır, ne de bir gün Masonluk...

Benim şimdilik bu başlık altına ekleyebileceklerim bunlar. Belki basit kaçmıştır, belki çoğu çözümlenmiştir bile... Belki gülüpte geçilecektir. Olsun...

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ocak 07, 2013, 05:03:12 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

korku; nedir? Nelerden korkarız? Niye korkarız? Bu yönde paneller duzenlenebilir. Eskiden mason olmak için can atan ben, şimdi neden korkar oldum? Bana uzak olmalarından mı? Çevremde olmamasından mı? Yoksa artan yeni trend cemaatlere ters düşmeme adına mı? İşte bu sorunları anlayıp buna çözüm getirilirse, faydalı olacağı kanısındayım.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 10, 2013, 04:25:54 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Ben bu basligi sayin ADAM´ Mason ve Masonluk "acilimi" diye adlandirmak istiyorum.
Bu biraz AKP´nin "acilimlar"ini cagristiriyor ama umarim sonu onlar gibi olmaz.
Ne dersiniz sayin ADAM?

Saygilarimla

Ocak 11, 2013, 03:31:55 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij'in benim burada bu başlık altında yapmak istediğim ile bağlantılı benzetmesini anlayabilmiş olduğumu söyleyemem. Çünkü ne yapmak istediğimi daha önce anlatmıştım ama bu başlığın olması gereken yönünün burada paylaşımda bulunmak isteyenleri pek de ilgilendirmediğini anlamış bulundum.

Ayırdığım konular var; bunları ayrı ayrı başlıklar haline getiriyorum; karışıklığı ve birbirinin içine geçmeyi önlemek için. Şimdi sırada Sayın park10 tarafından gönderilmiş ileti var. Onu burada göreameyeceksiniz çünkü "Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Girmek Zor" başlığına gidiyor.

Diğer eleştiri ve öneriler, başlangıç için bu başlık altında devam edebilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.