Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evlenme Ritueli ?  (Okunma sayısı 4627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2009, 07:26:15 ös
  • Ziyaretçi

Bir Alışveriş sitesini gezerken tesadüf eseri bu dokümana ulaştım. Şaşırdım doğrusu, Masonik Kurallara göre Evlenme..
Bu evlenme mevzusununda Masonik Kurallara göre yapıldığından haberim yoktu. Bu resmini yolladığım doküman bende yoktur. Şuanda böyle birşey varmıdır ? Her ne kadar gerçmiş zamanlardaki sorularıma cevap alamasamda bu konuya doyurucu bir cevap vereceğinizi düşünüyorum.

Kardeşçe herkese sevgiler   :D
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2009, 01:57:16 ös Gönderen: MASON »

Nisan 10, 2009, 01:33:23 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Kemal sorunuzun cevabı şurada mevcuttur;

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7.0

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2009, 01:57:26 ös Gönderen: MASON »
Tempus fugit...

Nisan 10, 2009, 01:54:01 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Kemal,

Masonlukta hemen her durumun bir proseduru ve protokolu vardir. Yuruyus biciminizden ne zaman konusacaginiza, harici hayattaki davranis biciminizden toplanti oncesi yemekte oturacaginiz yere kadar kurallar, prosedurler ve protokoller belirlenmistir.

Sizin (resmi bicimde zaten tamamlanmis olan) evliliginiz ise Kardeslerimizin huzurunda kutlanabilir. Ancak bu kutlama dugunlerde gorulenden daha farkli bir ambiansta gecer.

Kutlamadan once (nikahta oldugu gibi) bir merasim, toren, rituelistik calisma mevcuttur. Bu calismada eslere attiklari adimin onemli, degeri, kaliciligi ve kurallari anlatilir. Calismadan sonra ise kutlamaya gecilerek, Hemsiremizden beklenenler ile bizden bekleyebilecekleri aciklanarak, tebrikler sunulur. Kendisinin bizler icin kutsal ve bir Hemsire (kiz kardes anlami ile) oldugu ifade edilir. Kardesimizin vefati durumunda ise asla bizlerden kopmayacagi, destegimizi gorecegi ve bizler icin ayni statuyu koruyacagi kendisine bildirilir.

Bu kutlama ve merasim Turkiye basta olmak uzere yanlizca birkac ulkede uygulanmaktadir. Amerika, Ingiltere vb. ulkelerde mevcut degildir.

Konu basligi, icerigi yansitmamasindan dolayi degistirilmistir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2009, 01:59:04 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 05, 2011, 01:09:51 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önceki birkaç başlık altında aslında bu uygulamanın "bir evlenme ritüeli" olmayıp, bir "nikah kutlama töreni" olduğundan söz etmiştik.

Öyle oluşuna karşın elbette bir ritüeli var. Her törenin bir ritüeli vardır. Bu da sadece Masonluğa özgü bir uygulama değildir. Pek basit olarak bir devlet başkanı bir diğer devleti ziyaret ettiğinde, bellir bir tören uyarınca karşılanır ve otörenin bir ritüeli vardır. İsterseniz buna "törenin akışındaki ve yapılışındaki yöntem" de diyebilirsiniz. Ritüel denilen de zaten o.

Bu konu forumda birçok başlık altında kerelerce ele alındı, irdelendi tartışıldı. Benim burada bu konuyayine  dönüşümün nedeni ise Sayın MASON'un şu sözü:

"Bu kutlama ve merasim Turkiye basta olmak uzere yanlizca birkac ulkede uygulanmaktadir. Amerika, Ingiltere vb. ulkelerde mevcut degildir."

Kafama bir soru takıldı: Acaba neden?

Bu öyle cince bir soru falan değil. Şöyle bir varsayımda bulunuyorum: Birçok ülkede nikah törenlerinin ritüelleri birçok ayrıntı içeriyor; ister bu tören dinsel nitelikli olsun ister dinden sağımsız doğrudan sivil nitelikli. Töreni yöneten ve nikahı kıyacak olan kişi birtakım anlatımlar yapıyor; gelin ve damat birtakım söz verişlerde bulunuyor.

Gençliğimde Ankara'daki tek nikah dairesinde rahmetli Müşteba Bey'in kıldığı nikahları anımsarım...  Bir nikahın kıyılışı yaklaşık yarım saat falan sürerdi. Gelin ile damadın salona alınışının bile bir ritüeli vardı. Şimdilerde belediyelerin nikah dairelerinde aynı salonda 15 dakikada bir nikah kıyılıyor. Sen kabul ediyor musun, evet. Sen kabul ediyor musun, evet. siz de şahit misiniz, evet. İmszalayın defteri. Ben de sizi karı-koca ilan ettim, hayırlı uğurlu olsun. Bitti.

Masonlukta aileye çok önem verilir. Maszonluğun bu bağlamdaki töresel ilkelerini gözden geçirecek olursak, böyle bir nikah kıyma işleminin uyduruk bir yasak savkmadan bşka bir bizçimde nitelendirilememesi söz konusu olabilir.

İşte acaba bunun için mi Masonluktaki "nikah kutlama töreni" bizim gibi bazı ülkelerde var da ötekilerde yok?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.