Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Tanrı inancı ve dine bağlılık zorunlu mudur?  (Okunma sayısı 43489 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 12:16:30 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonlukta Tanrı inancı ve dine bağlılık zorunlu mudur?

Tanrı’ya inanmayanlar Mason olamazlar ve her Mason’un bir dini olmalıdır. Dininin emrettiği ibadetin ne kadarını yapacağı ise kendi kararıdır. Kimse buna karışamaz. O da, toleransın gerektirdiği gibi, başkasının dinsel inancına hürmet etmekle yükümlüdür. Localarda din ve politika tartışmaları yasaktır.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 23, 2007, 05:30:12 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Masonlukta Tanrı inancı ve dine bağlılık zorunlu mudur?

Tanrı’ya inanmayanlar Mason olamazlar ve her Mason’un bir dini olmalıdır. Dininin emrettiği ibadetin ne kadarını yapacağı ise kendi kararıdır. Kimse buna karışamaz. O da, toleransın gerektirdiği gibi, başkasının dinsel inancına hürmet etmekle yükümlüdür. Localarda din ve politika tartışmaları yasaktır.

Localarda din ve politika tartismanin yasak olmasinin ana sebeplerinden biri, bu tarz tartismalarin her zaman icin huzur ve kardeslik ortamini bozmaya meyilli olmasidir diyebiliriz.
« Son Düzenleme: Mart 16, 2007, 04:37:50 ös Gönderen: SublimePrince »

Mart 16, 2007, 03:58:11 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Peki bu dinler İlahi dinler olabileceği gibi Batini yada yaygın olmayan dinler olabilirmi?

Mart 16, 2007, 04:38:17 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sorunuzu aciklarmisiniz?

Hangi cumleye karsilik olarak yazdiniz bu soruyu? Locada konusulmayan dinler konusumu? Mason olmak icin Yuce bir Yaradana inanma konusumu?
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 18, 2007, 03:36:18 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Üstadım,

yanlış anlamadıysam Sn. Fosaken "Masonlukta Tanrı inancı ve dine bağlılık zorunlu mudur?" sorusu üzerinden bu soruyu yöneltmiş bulunmakta.

bende soruyu soran arkadaşa bir soru sormak sitiyorum. galiba ilahi din derken kastınız yahudilik-hıristiyanlık ve müslümanlık. ancak batıni din derken kastınızı anlamadım?

Eylül 22, 2007, 08:31:08 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sanırım arkadaşımızın Batıni dinlerden kastı, Nizarilik, İsmaililik gibi Ortodoks İslam anlayışının dışında kalan kollar, Hristiyan Gnostisizmi (Bogomil, Kathar, Paflikyan...) gibi inançlar olsa gerek...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 06, 2011, 10:14:42 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruya yanıt verirken çoğu masonlar Anglosakson Masonluğu topluluğu çerçevisindeki zorunluluğu dile getiriyor.

Oysa Anglosakson Masonluğu dünyadaki tek geçcerli Masonluk aünlayışı ve örgütlenmesi değildir. Gerçi Anglosakson Masonluğu topluluğundaki kason örgütlerinin üyeleri öyle olduğunu iddia etmektedir ama bu sadece onların kendilerine göre iddiasıdır.

Bu konu forumda daha birçok başlık altında gündeme geldi. Tartışıldı. Onları yinelemek ve o tartışmaları bir kez daha alevlendirmek istemiyorum.

Ancak bu başlık altında şunu belirtme gereğini duyuyorum: Masonlugğun ilk ve en önemli teme/asal l ilkesi ÖZGÜRLÜK'tür.  Önve bir mason özgür olmalıdır. Sadece bir ülkedeki yasal bakımdan değil, öncelikle düşüncesi ve vicdanı bakımından özgür olmalıdır. O zaman bir masonu tanımladığınız herhangi bir dine bağlı olmakla zorunlu tutamazsınız. Böyle yaparsanız onun özgürlüğünü kısıtlamış olursunuz.

Dahası onu bir Tanrı inancına bağlı da tutamazsınız. Böyle yaparsanız, size sorarlar "Tanrı nedir?" diye... Siz bunun üzerine Tanrı'yı tanımlarsınız. Bu tanımınızla dogmaya düşersiniz. Çünkü siz Tanrı'yı tanımlayamazsınız. Tanrı'yı tanımyabilmek için tanrı olmanız gerekir. Aksi takdirde siz Tanrı'yı değil sadece insanca varsaymış olduğunuz Tanrı niteliklerini ortaya sermiş olursunuz. Sonra da bir masonu bunu benimsemekle zorunlu tutarsanız, kesinlikli bağnaz bir tutum içine girmiş olursunuz.

Oysa Masonluk dogmalara ve bağnazlığın her türüne karşıdır.

Şu haldi Masonlukta belirli bir Tanrı inancına ve belirli bir dine bağlılık zorunlu olamaz. Bunu ancak Anglosakson Masonluğu gibi katı ve kesinci mason kuruluşlarının tutumunda görmek olanaklıdır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2011, 10:42:48 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bu konu yine havada kalacak.

Neden mi?

"Tanrı"veya Yüce Yaradan,veya kendimizden üstün bir güç tanımlamalarından ne anladığımıza bağlı...

"Din"mi?

Hangi din.

Deklare edilmiş dinler mi,tevhid dinleri mi veya herhangi bir din mi(?!)veya belki de kişinin sadece kendisinin mensubu olduğunu kabullendiği cemaati olamayacağı da öngörülebilen bir din mi?

Hangisi?...

İnsan aklı ve vicdanı bu soruları özgürce yanıtlayabilecek ve onaylıyabilecek bir durumdamı dır?

Belki bazıları için şimdilik,oda ön kabullerle...Ya sonra?

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 07, 2011, 06:22:02 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konuda anlasilan benim de bir iki soz soylemem gerek...

Sayin ADAM ile anlasamadigimiz noktalarin belkide en basinda bu konu geliyor. Sayin ADAM'in yazisina kismen katildigimi belirtmem lazim. Benim de mensubu olmaktan buyuk bir gurur duydugum "Anglosakson Masonlugu" nun tek Masonik orgutlenme olmadigi cok dogrudur. Ancak gecerli tek kurulus olmadigi iddiasina katilmiyorum. Konu eger Masonluk ise, duzenli tek kurulus budur. Konudan saptigimin farkindayim, tekrar basa donelim...

Sayin ADAM'in bahsettigi ozgurluk kavrami suphesiz Masonlugun bekasi icin cok onemlidir. Fakat bir ozellik vardir ki olmazsa olmazdir. TANRI INANCI. Simdi diyeceksiniz hangi tanri, kimin tanrisi? Bu isin farkli boyutu, ama sizlere uc bir ornek vermek istiyorum. Amerika'daki yerlilerden "Wakan Tanka" (The Great Mystery)'e inanan bir kac kizilderili Tekris edilmistir. Onemli olan bir yuce varliga inanmaktir.

Masonluk yolunda ilerlemek isteyen sahis, basarili olmak icin inandigi tanrinin rehberligine muhtactir. Bu rehberlik olmazsa, Masonik seyahati karanliga burunecek ve sonlanmadan bitecektir.

Gecmisten gunumuze kadar gelen kurallarin basinda, adayin Tanri inancinin bulunmasi vardir. Eger kurallarimizi savundugumuz icin bizlere kati ve kesinci deniyorsa, varsin oyle olsun. Ancak bu kurallar olmazsa Masonluk'da olmaz.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Ocak 07, 2011, 08:13:09 öö
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk'ta 2 dogma'nın varlığı ile yola çıkmış başka bir site üyesi olarak, bir iki kelime de ben düşmek istiyorum izinlerinizle;

Özgürlüklerimin, başkalarının özgürlükleri ile kesiştiği noktalarda yeniden ve önce kendininkini sorgulayan biri olarak biliyorum ki özgürlüklerim sınırsız değil ve bazı kurallara bağlı.

Hür olmak ile Özgür olmak arasındaki farkı da açıklamak gerekecek ama, bu bu başlığın konusu olamıyor sanırım. Kısaca şöyle tanımlayayım: Özgür olduğumdan daha Hür'üm (bunları gönderme yaparak değil gerçekten inandığım kelime anlamları ile kullandığımı da belirtmek isterim).

Hürlüğümün kaynağını ise, Yüce bir Yaradan'la ve aslında isminin bile tanımlanamaz olduğunu düşünerek ve buna da inanarak, bana bağışlamış olduğu akıl, zeka, kalp ve vicdan ile edinmeye, sağlamlaştırmaya çalıştığım erdemler yordamıyla keşfediyor ve yoluma devam etmeye çalışıyorum.

Banaz değilim, hatta bir din'im bile olduğu söylenemez. Ama bir Yaradan inancım var kendimce/kendime göre ve gerçekten de dillendirmekte zorlandığım. O'na İslam'da kullanıldığı haliyle "Allah" mı denildiği, yoksa Guillaume'nin tanımındaki anlamıyla mı "Allah" dendiğini benim için çok önem taşımıyor.

İspatı ise aslında hem daha kolay hem daha zor; bir köpeğin bakışında, bir bebeğin kokusunda, bir sevgilinin dokunuşunda var, atan kalbin sesini-titreşimini hissettiğinizde de o var. Bu duygu ve sizi içine alması bir kısmımızı delirtebilir aslında.

Ukala-ül Mecanin adlı kitabında bu aşkı ve deliliği oldukça detaylı yazıyor Neysaburi.

Bundan sonrasının ise bence bir önemi yok. Bir eşref-i mahlukat olan, her zaman benim için değerli ve önemli var, kısaca yalnızca insanların değil, hepsi.

Öte yandan birisinin için dinsel inancı olmuş, tinsel inancı olmuş benim için fark etmez. Bir Yaradan aşkı varsa o zaman; hayattan bir vazgeçemezlik ve insan'a tutkunluğu daha "aşk'ın" halde gördümü fark ediyorum.

Bunu Hindu, Budist, Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlar ile birlikte (ayrı ayrı ve onların toplulukları içerisinde) yaşarken gözlemlerdim. Hatta "Dayak" denilen ve insan eti yiyen arkadaşlarım olduğunda da temel bazı kavramlar aynı ayrımları yansıtıyordu. bu Pagan kültürlerde de farklı değil. Hepsinin uygulamaları farklı şeklen, ama formları benzeş.

Bir sebebi olsa gerek...

Bir Druid şiiri der ki;

Forgotten lies the old god,
Deep beneath the useless sod,
No grave this, but sleeping pod.

Tercümeyi (biraz uyak/redif ortaya karışık) tutturabilirsem ve biraz da yorumla;

Eski tanrı yatar unutulmuş,
Derinliklerinde ki o toprak ot bağlamış,
Değil raspala, meğerse uyuyan tohummuş.

Bu zenginliği seviyorum, tanrısı/tanrıları ne olursa olsun. (azı da fazlası da zarar tabii)

Bunun için Masonluğu seviyorum, bana bir zenginlik daha öğrettiği için.

Özet olarak din veya tanrı seçimi sorun değil, tanrı tanımazlık sorun masonluk için... (bence)

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2011, 08:20:28 öö Gönderen: Ökkeş »