Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kendini Tanı  (Okunma sayısı 8055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2019, 11:51:12 öö

Alıntıdır.
www.felsefetasi.org’dan sayın Levent Öztürk’ün yazısıdır.

”Kendini Tanı!
Aralık 26
09:26
2019
👤yazan: Levent Öztürk

Bugün bir kurum ziyaretinin düşündürdükleri :

VİTRİOL
“Vitriol bir simya terimidir. Latince’de 7 sözcükten oluşan “Visita Interiora (Interiorem) Terræ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem” cümlesindeki sözcüklerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş sembolik bir ifadedir. … Simyanın felsefesine göre felsefe taşı, aydınlanmanın sembolüdür.”
Türkçe’ye çevrildiğinde; “Dünyanın (Arzın Merkezinin) derinliklerini (içini) ziyaret et, damıtırken (arıtırken) gizli taşı (felsefe Taşını) bulacaksın.

Aşağıya doğru dikey bir harekettir. Dönüş, tamamlanış ile birlikte yine dikey olarak yüzeyedir. Kendini yeniden doğurup dönebilen, kendi animasından kendisi doğabilen, toprağın derinliklerinde ana tanrıçanın, toprak ana’nın rahminden tekrar doğup tamamlanabilen için dikey yolculuk çok önemlidir.

Yıllardır İnternet üzerinden yayın yapan dergimiz www.felsefetasi.org tanıtım yazısında şöyle bir paragraf vardır.

Hayatı boşa sarf etmeyiniz… Arayınız ve Araştırınız… Kendinizi gerçekleştiriniz… Özgürce düşününüz… Ruhunuzu yüceltiniz… Yaşamdan geriye eseriniz kalsın… Denildiği gibi: “Dünyayı daha iyi yapmayan insan, insan değildir.

Kısa bir şiirimde şunları demişim,

Kendi içimden kendimi
Çıkarıyorum.
Korku içinde
Hayret içinde
Acı içinde
Kendi suretimden bakıyorum bana
Bir varoluş serüveni
İçinde
Farkında olmaya çabalıyorum.
Cesaret istiyorum
Sessizlik istiyorum
Ateş istiyorum
Su istiyorum
Havaya ihtiyacım var.
Bir yolculuk var
İçimde.
Öze doğru

Evet,
”Hiç ” e giden yol çok uzak veya yolun tam üzerindesin .
Keşkeler,
Amalar,
Eğerler,
Çünküler,
Bunlar yolunuzdaki ejderhalar. Ulaşmamanızı istedikleri hazineyi koruyorlar, yok etmek veya beslemek sizin elinizde.
Ejderhanın koruduğu hazinede ne var biliyor musun ?
Bir ayna,
Aynayı ele geçirip bakınca gördüğün mükemmel şey kendinsin.

Mustafa Kemal Atatürk 1923 de ” dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak, evvela bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bunu göstermemiz lazım” demiştir.

Taş bizizdir…

Hadi o ateşin içine atlayın.
Atlayabilenler önce kendini sonra bu toplumu ve dünyayı değiştirecektir…”

Alıntıdır.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 02, 2020, 01:07:47 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu kadar Simya konusu geçmişken Hermes yayınlarından yeni çıkan bir kitabı önermeden geçemeyeceğim. Kendini tanımak ve simya hakkında hem tarihsel hem ezoterik hem de pratik bilgiler isteyenler için  nadir kaynaklardan birisidir. Ben keyifle okudum. Hatta birkaç tane de kardeşlerime hediye ettim. Naçizane tavsiye ederim.

“Simyanın Taşı” 

https://www.hermeskitap.com/catalog/index.php?route=product/product&product_id=174195&search=Simyanın+taşı

%50 indirimle almıştım hala devam ediyor.

Selam ve sevgilerimle...

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2020, 01:11:10 ös Gönderen: ANARCHOSA »

Ocak 02, 2020, 03:17:37 ös
Yanıtla #2

Alıp okuyalım  ;)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 02, 2020, 04:05:49 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kadar Simya konusu geçmişken Hermes yayınlarından yeni çıkan bir kitabı önermeden geçemeyeceğim. Kendini tanımak ve simya hakkında hem tarihsel hem ezoterik hem de pratik bilgiler isteyenler için  nadir kaynaklardan birisidir. Ben keyifle okudum. Hatta birkaç tane de kardeşlerime hediye ettim. Naçizane tavsiye ederim.

“Simyanın Taşı” 

https://www.hermeskitap.com/catalog/index.php?route=product/product&product_id=174195&search=Simyanın+taşı

%50 indirimle almıştım hala devam ediyor.

Selam ve sevgilerimle...

Sayın @Surgeus  'un bahsettiği bu eserle ilgili ilk izlenimim üzerine çok düşünülmüş, çok emek verilmiş, niteliği hayli yüksek bir çalışma olduğudur. Baskısı tükenmeden alınmalı diye düşünüyorum. Sonra eski kitapçılara "servet" ödemek gerekebilir.
Saygılarımla.
no one

Ocak 02, 2020, 05:41:34 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

22.5 tl den siparişi , kitapçıma verdim. 2 güne ele geçer ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 03, 2020, 12:14:49 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu kitaptaki bilgilerin özelliği başında da belirtildiği gibi bir çok kitapta bulanabilecek bilgilerin özü olmasıdır. Özü elde etmek için 30 kitap okumak zor olabileceği gibi o kitapları seçmek daha da zor olabilir. Üzerine düşünerek sayfa sayfa okuyun. Düşünenler için güzel ipuçları mevcut...

Keyifli okumalar...

Nisan 22, 2020, 08:46:36 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Surgeus   Hermes yayınlarından bir çok Ezoterik kitap okudum, kütüphanemde birbirinden değerli bu yayına ait eserler bulunmakta. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.