Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ordo Ab Chao*  (Okunma sayısı 6434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 13, 2012, 03:48:43 ös
  • Ziyaretçi

Dünya ve Dünya düzeni.
Dünyanın düzeni için her zaman dengenin kurulması için gerekli olan güçler belirli zamanlarda ortaya çıkmıştır. Bunlar insanlar tarafından Negatif ve Pozitif olarak seslendirilen güçlerdir. Bu güçlerin Özü hakkında bilgiler ve gerçekler bir başka konudur. İnsanların büyük kısmı bu güçleri anlamış ve idrak etmiş değildir. Pozitif denildiğinde iyilik , Negatif denildiğinde kötülük olarak anlamaktadırlar. Oysa ki gizli kalan çok büyük gerçekler vardır bu güçlerin içerisinde. Unutmamak lazım ki her Negatifte pozitif , her pozitifte de negatif vardır. Herşey insanlara açık şekilde sunulmamaktadır ki bunun en büyük isbatı insanların hala anlamsız şekilde hayatlarını sürdürmeleridir (Çoğunluk). İnsanların en büyük yanılgıları da dengelerini kuramamaları ve denge anlayışını yalnış anlamalarıdır. Dengeyi kuramadıklarından dolayı hayatlarını pil olarak geçirmektedirler ve büyük ihtimalle pil olarak da devam ediceklerdir ve ya görebildikeri kadar geçiriceklerdir.
Her zaman gizli ve karanlıkta olan Negatif hala da kendi gizliliğini ve gerçeklerini korumaktadır. Negatif denildiğinde anlaşılması gereken büyük bir gücün içindeki sabitlik yaratan Özün var olmasıdır. Negatif kendinde Kaosu barındırmaktadır. Negatifin iş mekanizması bu kaosa göre haraket etmektedir. Negatif Önce kaosu getirir sonra da kusursuz düzenini ortaya çıkarır. Bu düzenin insanlar tarafından anlaşılması zor olsa da bunu anlayan insanlar da pek az değillerdir. Bir diğer sorun da insanların Kaosu yalnış anlamasındadır. Kaos gereksiz yerlerde, gereksiz oluşumda yaratılan bir karmaşadır. Kaosun amacı gereksiz olanı dağıtarak gerekli olan Yeni Düzeni kurmaktır. Kaos Düzenin olduğu yerde olmaz zaten Kaosun amacı düzensizliği düzene sokmaktır.
Dünyanın Gerçek Düzene girmesi için Kaos kaçınılmazdır. Bu Kaosu bizlere Negatif getiricektir. Kaosun gelişinden sonra İnsanlığı Yeni Düzen Beklemektedir.
Yeni Düzeni Bilen ve Ona Doğru ilerleyenler İçin...

ThoTh Maledictum.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2012, 04:43:25 ös Gönderen: T.o.t.b.l »

Mayıs 13, 2012, 04:19:07 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlığın yazılışında bir yanlışlık mı yapılmış? "Ordo Ab Chao" mu olacak?

Öyleyse, bu Masonlukta da kullanılan bir öz deyiştir.

Ancak elbette bu öz salt belli bir kurum ya da felsefeye özgü değildir. Değişik kurumlarca, değişik düşünürlerce farklı çerçevede kullanılmıştır. Masonluktaki kullanımı da öyledir; özeldir.

Nitekim Sayın T.o.t.b.l bir başka özel kullanımdan söz ediyor; benim pek bilmediğim.

Bu denilene pek inanasım olmasa da, kunuya diyalektik bir açıdan baktığımda "Niçin olmasın?" diyebilirim. Öyle ya, nitelikten niceliğe geçiş yasası uyarınca böylesi gerçekleşebilir. Dolayısıyla bu düşüncenin bilimsel bir temeli olduğu da söylenebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 13, 2012, 04:32:00 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tamamı ordo ab chao deus meumque jus şeklindedir.. albert pike'in morals and dogma eserinin kapağında yazar.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a4/Morals_and_Dogma_eagle.jpg

şahsi tahminim, bing bang patlamasıyla oluşan düzenin, tanrı tarafından kontrol edilmesine atıf yapıyor bu söz.. önce patlama, patlama ardından gelen düzen(gezegenler, dünya, yıldızlar vs..) ve tanrı'nın iktidarı.

albert pike düzeni kontrol etmenin tek yolunun kaos'tan geçtiğini düşünüyor. bu kişisel düşüncesi olmayabilir elbet.. savaşlar, ekonomik krizler, kargaşa, kaos ve ardından gelen siyonist iktidar. Bu aynı zamanda, dünya neden bu kadar kaos dolu bir yer sorusunun cevabı sanırım.
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 13, 2012, 04:44:42 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Başlığın yazılışında bir yanlışlık mı yapılmış? "Ordo Ab Chao" mu olacak?

Öyleyse, bu Masonlukta da kullanılan bir öz deyiştir.

Ancak elbette bu öz salt belli bir kurum ya da felsefeye özgü değildir. Değişik kurumlarca, değişik düşünürlerce farklı çerçevede kullanılmıştır. Masonluktaki kullanımı da öyledir; özeldir.

Nitekim Sayın T.o.t.b.l bir başka özel kullanımdan söz ediyor; benim pek bilmediğim.

Bu denilene pek inanasım olmasa da, kunuya diyalektik bir açıdan baktığımda "Niçin olmasın?" diyebilirim. Öyle ya, nitelikten niceliğe geçiş yasası uyarınca böylesi gerçekleşebilir. Dolayısıyla bu düşüncenin bilimsel bir temeli olduğu da söylenebilir.

Sayın ADAM uyarınız için teşekkür ederim hata düzenlenmiştir...

Mayıs 13, 2012, 05:05:41 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bildiğim kadarını söyleyeyim: Albert Pike, aktif masonik yaşamı bakımından 19. yüzyıl ortaları ve sonrasındadır. Morals and Dogma adlı yapıtı 1860'lı yılların ikinci yarısında kaleme alınmış ve ilk kez 1871 yılında yayınlanmıştır. Özgün kitabın kapağında bu sözler yoktur. Belki sonraki basımlarından birine yayımcı eklemiştir; olabilir. Fakat bu deyişler Albelt Pike'e özgü değildir ki... Bunlar Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin mottoları arasında yer alır. Dolayısıyla bu ritin 1876 tarihli olduğu söylenen (ancak oöyle olduğuna hayli kuşkuyla bakılan) ilk anayasasında yazılıdır.

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti oluşturulurkien "kaos" ve "düzen" kavramlarının kullanımıyla ne denilmek isteniyordu. Bu, ritin anayasasında belirgin bir şekilde ortaya konmuştur. Burada denilenlerle -diyenlerin hesabına üzgünüm ama- ne yazık ki ilgisi yoktur.  Zaten Ordo Ab Chao'nun ardından Deus Meumque Jus denilmesi de bundandır.

Sayın b12 "Deus Meumque Jus" deyişinin ne anlama geldiğini de biliyor gibi... Öyleyse, lütfedip açıklarsa, öğreniriz. Ancak lütfen tahmin olmasın. Çünkü bu işler öyle tahminle falan olmuyor. Bilgi gerekiyor. Biliyorsanız, bildiğinizi belirtirsiniz; biz de yararlanırız . Elbette bildiğinizi açıklamak zorunda değilsiniz. Ancak bilmiyorsanız, sanırım bilmediğinizi söylemek en dürüst davranış olur.

Mayıs 13, 2012, 06:02:16 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. adam

daha önceleri de belirttiğim gibi yazdığım her şey kişisel tahminlerim ve akıl yürütmelerim. elimde kesin bilgi, belge yok.. olması da mümkün değil zaten. ben sadece akıl yürütüyorum ve bunu yaparken hislerimden faydalanıyorum. bakın ben size cern deneylerinin de ordo ab chao deus meumque jus çerçevesinde yapıldığını söylesem elbet beni ciddiye almazsınız.. evet bu deneyler tanrı'nın kaostan düzeni nasıl çıkardığını daha detaylı olarka tespit etmek için yapıldı.. bu küresel iktidara yeni fikirler sunacaktı.. dediğim gibi bunların hepsi tahmin.

cümlenin açılımını ise "kaostan gelen düzen tanrı ve benim hakkımdır" şeklinde biliyorum.. hatalıysam düzeltin.
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 13, 2012, 06:22:26 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın b12 ortaya çok ilginç bir yorum koydu doğrusu... Benim bildiğim kadarıyla bugüne dek yapılmamış bir yorum. Çünkü EKEİR masonları, gerek 1786 tarihli olduğu söylenen gerekse 1875 tarihinde revize edilmiş olan anayasalarında geçen bu iki deyişi hep ayrı ayrı tutmuş, hep ayrı ayrı değerlendirmişlerdir. Her iki deyişin nereden nasıl çıkmış olduğu bellidir ama şimdi oraya girerek konuyu darmadağın etmeyelim.

Ötekini başka bir yana bırakarak Ordo Ab Chao, Latince olduğundan sözlük anlamı bakımından tam olarak "kaostan gelen düzen" değil de, "kaostan düzene" gibi bir anlama gelir. Masonluktaki kullanımı, 18. yüzyıl sonunda bu kurumun Avrupa batısında görülmüş karmaşık örggütsel ortamının üzerine bunu derli toplu bir biçime getirmeyi yansıtır. Bunun niçin böyle olduğunu anlamak için de Büyük Frederik'in olduğu söylenen krallık buyruğunu okumak gerekir.  Zaten Deus Meumque Jus deyişi de oradan gündeme girer.

Bu sonuncusu bana göre konumuzun dışındadır ama sayımn b12'nin yorumu Latinceye uygun düşmese bile ilginçliğini korur.  Umarım ilgili masonlar buna bir göz atar.

Mayıs 13, 2012, 06:32:50 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Latinceden tercümede Kaostan Ahenge demektir tabi ki diğer açılımlar da geçerlidir. Klifotun başlangıcı ve ya Sefirotun tersi...