Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 100 tl yeter mi?  (Okunma sayısı 5016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 29, 2014, 10:53:09 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arkadaşlar bu forumda daha evvel aidat konusu açılmıştı. Peki lionlar aralarında topladıkları hayır paraları için ortalama ne kadar para harcıyorlardır. Örneğin ben gidip lion olsam her topantıda yardım yapılan konuya 100tl versem yeterli olur mu olmaz mı? CEvap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler... :)

Aralık 29, 2014, 12:05:59 ös
Yanıtla #1

Sayın Samuray,

Lions Kulüplerine üye olmak için yıllık aidat ücreti ödersiniz. Bunun dışında yapılacak yardımlar için sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak yapılan sosyal aktivitelere(konser, tiyatro gösterisi, yemek vb.) katılım için bir ücret ödersiniz.

Lions Kulübü üyeleri yardımlar için bir bedel ödemek yerine nüfuzlarını kullanarak insanları bu yardımlara yönlendirirler.

Bir Aday Üye olarak konu hakkında bildiklerim bu kadar. Lions bir kardeşim daha değerli ve gerçekçi bilgiler verirse yazdıklarım günceller yada silerim.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Mayıs 09, 2015, 09:40:58 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba;

Yapılan yardımlarda daha önce gittiğim gördüğüm ve büyük ölçekli katıldığım bütün toplantılarda miktarın hiç bir öneminin olmadığı gördüm. Amaç yapılacak yardım konusu içinize siniyorsa maddi olarak hazır iseniz gönlünüzü rahatlatıp bir iyilik yaptım dememek için bir miktar yardımda buluna bilirsiniz. Aksini size kimse söyleyemez. Sadece bazı belli başlı yardım konularında min yatırılacak miktar verilir onada gönüllülük esasında bağlı olarak zaten isteyenler katılır. Umarım yeterli bir açıklama vere bilmişimdir sizlere.

İyi günler dilerim.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Mart 27, 2018, 07:04:21 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

vaktiyle Kendimin  sorduğu soruya yine kendim cevap vereyim.yaklaşık 10 toplantıya katıldım henüz yardım parası toplandığına şahit olmadım. Dolayısıyla her toplantıda ayıracağınız 100 lira tabi ki de yeter. hatta senede 100 tl nin bile yetme ihtimali var.

Mart 28, 2018, 01:33:05 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

vaktiyle Kendimin  sorduğu soruya yine kendim cevap vereyim.yaklaşık 10 toplantıya katıldım henüz yardım parası toplandığına şahit olmadım. Dolayısıyla her toplantıda ayıracağınız 100 lira tabi ki de yeter. hatta senede 100 tl nin bile yetme ihtimali var.

Sayın @Samuray,

Açıkçası bir para miktarı verilmesinin doğru olacağını düşünmüyorum. Nitekim toplantılara katılıyorsanız bilirsiniz ki bir Lion/Leo & Rotaryen/Rotaract olmanın ön koşulu, sosyal sorumluluk bilincine sahip olmak ve kulüp üyelerince tanınıp, kabul görmek. Kulüp üyelerince tanınmak içinse toplantıların haricindeki etkinliklere, diğer bölge kulüplerinin etkinliklerine katılıp gerçekten o kulübün, kulüp üyelerinin bir dostu olmak gerekiyor. Benim üyeliğim 1 yıl sürdü. Bu 1 yılın ilk 6 ayı sadece toplantılara katılıyor ve bir maliyet harcamıyordum. Fakat 6.ayın sonunda sadece toplantıların yeterli olmadığını fark ettim. Ardından takip eden 6 ayda diğer etkinliklere, partilere de katılıp gerçek bir Lion/Leo olmanın, sosyal çevre, dostluk ve tanınırlık edinmenin ne olduğunu anladım ve o zaman üyeliğim gerçekleşti. Bu süreçte de 100 TL'den çok çok daha fazla paralar harcamak zorunda kaldım.

Elbette bu yazdıklarımı İstanbul ve çevresi kulüpler için yazmaktayım. Nüfusu daha az illerde, kıyı illerinin pek çoğunda 2-3 toplantı sonrası üye alımı yapan pek çok kulüp olduğunu biliyorum.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 28, 2018, 04:13:48 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Samuray ,

hem Rotary çalışmalarında hem de Loca yardımlarında sizden kimse para beklentisi içinde olmaz.Rotary ve Lions da Sn.@Risus'un da bildirdiği üzere normal aidatları yahut katıldığınız etkinliklerin ödemelerini ödemeniz yeterlidir ama yardım yapılacağında kimse size şu kadar verin demez.adı üstünde yardım olduğu için sizin bütçeniz ve vicdanınız doğrultusunda hareket etmeniz doğrudur.

Saygılarımla,

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”