Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Her Ulkede Mason Locasi Varmi? Neden?  (Okunma sayısı 8640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2007, 02:39:06 ös

Sayın Mason; hazır yeni bölümlü bir başlık açıldı ben de en azından konuyla ilgili olarak uzun bir süredir düşündüğüm ancak bir türlü fırsat bulamadığım bir sorumu iletmeme vesile olmuş oldu bu arada; şimdi Masonluk Locaları Dünya yüzeyinde bütün ülkelerde mevcut mu? Değilse neden Azerbaycan ve benzeri Ülkelerde kurulmuyor? Oysaki her ülkede bulunması gerekli değil mi?

Saygılarımla
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 10, 2007, 02:46:38 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Vesileylede olsa cevap vereyim sevil hanım ..Soguk savaş dönemi boyunca  sovyet rusya ülkelerinin birçogunda ve yakınlık gösteren ülkelerde masonik çalışmalar yapılamadı.Sovyet rusyanın dagılmasından sonra bazı ülkelerde bu tür çalışmalara başlamış olsada azerbeycanda oldugu gibi yeter derecede bir örgütlenme yapılamafırsatı dogmadı .Bu ülkelerde  Kurulmuş bazı aykırı localar olsada muntazamlıkları olmayışı nedeniyle çogu ülkelede masonik çalışmalar ilerleyemedi...

Kaldıki masonik örgütlenmeye mani olan enbüyük etkilerden biride son yıllarda ülkemizdede gündemde olan anti masonik çalışmalar yapan örgütlerin uluslar arası  düzeydeki çalışmalarıdır....
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2007, 02:51:54 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Kasım 10, 2007, 03:02:00 ös
Yanıtla #2

Sevgili Paragon; uzun bir süredir dikkatimi çeken bir özelliğini burada özellikle belirtmek istedim çünkü sorulan soruları kendi çapında cevaplamaya çalışarak yanıtsız bırakmadığın için, doğrusu çok Takdir Edilecek bir özellik! kendime adıma Teşekkürler....
Ve böyle bir özelliğe sahip olduğun içinse Seni kutlarım.

Sevgilerimle
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2007, 03:04:42 ös Gönderen: Sevil »

Kasım 10, 2007, 08:40:14 ös
Yanıtla #3

Evet, Saygıdeğer Mason; çok güzel düşünmüş ve ayrı bir başlık altında olması daha iyi oldu ama ayrıntılı cevap istiyorum.

Saygılarımla

Kasım 10, 2007, 09:16:11 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayýn Mason; hazýr yeni bölümlü bir baþlýk açýldý ben de en azýndan konuyla ilgili olarak uzun bir süredir düþündüðüm ancak bir türlü fýrsat bulamadýðým bir sorumu iletmeme vesile olmuþ oldu bu arada; þimdi Masonluk Localarý Dünya yüzeyinde bütün ülkelerde mevcut mu? Deðilse neden Azerbaycan ve benzeri Ülkelerde kurulmuyor? Oysaki her ülkede bulunmasý gerekli deðil mi?

Saygýlarýmla

Sayin Sevil Hanim,

Masonlar her ulkede mevcuttur. Ancak her ulkede Mason Locasi mevcut degildir. Bircok ulkede kendisine Mason diyen yada Mason Locasi diyen kisiler/kurumlarda mevcuttur. Ancak Dunya Muntazam Masonlugu tarafindan taninmamis her topluluk haricidir. Siz ne kadar Masonsaniz, onlarda o kadar Masonlardir.

Her ulkede Mason Locasinin bulunmuyor olmasinin sebepleri bircoktur. Bunlarin basinda devletsel ve toplumsal olarak faaliyet gosteren antimasonik bakis acisidir. Her ulke devleti yada halki Masonlari tanimaya hazir degildir. Elbette bir ulkede Mason Locasinin kurulmamis olma sebebinden kaynaklanan soylemler ve dedikodular olacak ve bircok kisi kendini Mason ilan edecektir. Ancak unutulmamalidirki; Bir insan kendisini Mason ilan edemez. Bir insan ancak Masonlar tarafindan kabul edilerek Mason olur.

Her ulkede Mason bulundugunu soylemistim. Peki bu Masonlar kendilerini Mason ilan etmis kisilermidir? Hayir. Bu kisiler Tekrisleri diger, taninmis Muntazam Localarda olmus kisilerdir. Ben suanda Iran a gittigimde "Iran da bir Mason bulunuyor" olur. "Iranda Mason Locasi vardir. Gizlidir." demek yanlis olur. "Ben Muntazam bir Masonum" diyebilmek icin dunyadaki butun Muntazam Masonlar ve Mason Localari tarafindan taniniyor olmak ve istediginiz Mason Locasina girebiliyor olmak zorundasinizdir.  Bu kosul yerine getirilmedikce siz sadece halk icinde "Ben Masonum" diye bagiran bir haricisinizdir. Eger bir Mason iseniz, Dunyadaki butun Mason Localari sizin eviniz gibidir. Yardim, karsilama, sevgi, bag vb. butun Kardeslik duygulari size sinirsiz sekilde verilir.

Iran orneginde oldugu gibi bazi ulkelerde Mason Localari mevcut degildir. Ancak bu ulkeler Mason Localarini diger ulkelerde barindirabilirler. Irani ornek vermemin bir nedenide budur. Iran Buyuk Locasi Amerika da Los Angeles sehrinde bulunmaktadir. Ayni sekilde Azerbaycandada kendisine ait bir Azeri Mason Locasi mevcut degildir. Fakat Iran Buyuk Locasindan farkli olarak, Dunya uzerinde hic bir yerde Azerbaycan Mason Locasi bulunmamaktadir. New York, New Jersey sehirlerinde ve Rusyanin bazi kentlerinde Azeri dilinde calisan Mason Localari mevcuttur. Ancak Bu Localar o ulkelerin Buyuk Localarina baglidir. Sadece yaptiklari calismalari kendi dillerinde surdururler.

Her ulkede bir Mason Locasi bulunmasi gereklimidir? Bu soruyu Masonlara degil, o ulkelerin halkina sormak gerektigini dusunuyorum. Zaten her ulkede Mason Locasinin bulunmuyor olmasinin sebebide bu soruda yatmaktadir.

Genellikle bu ulkelerde kendisine Mason diyen bircok kisi en basit, sasirtma amaci tasiyan sorulari dahi cevaplaymamaktadir. Azerbaycanda Mason oldugunu yada kendisini Azerbaycan Buyuk Mason Locasi gorevlilerinden oldugunu idda eden kisiler, Rituellerde keci kesildigini ve kan icildigini soylemektedir. Masonluk hakkindaki bilgileri bu seviyede olan kisilerin kendisine Mason diyebilmesi bizleri utandirmaz. Ancak sizleri yanlis bilgilendirir. Bu nedenle bilgiyi dogru yerden alabilekte sizin sorumlulugunuzdadir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2007, 09:28:39 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 11, 2007, 10:14:29 öö
Yanıtla #5

Çok Teşekkür Ederim Saygıdeğer Mason; açıklamanız tam istediğim gibi oldu, beni yeterince aydınlattınız.

Saygılarımla