Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kendinizi dini görüş ve ya felsefelerden hangisiyle tanımlarsınız?

İslam - Müslüman
İsevi
Musevi
Pagan
Deist
Teist
Hindu
Budist
Zerdüşt
Agnostik
Ateist
Diğer

Gönderen Konu: Dini görüşünüz nedir?  (Okunma sayısı 3621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2018, 01:37:38 ös

Açıkçası forumda üyelerin dini görüş ve ya felsefelerini merak etmekteyim. 2 şık seçme hakkınız mevcut.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2018, 01:44:42 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 31, 2018, 02:03:36 ös
Yanıtla #1

Müslüman doğdum.Yaşamım süresince de inançlara ufakda olsa göz gezdire bildim.Konuya dair inancım; ortak değerleri (Ahlak,erdem...)göre bilmek önemli bence...

Saygılar.
Sen Özelsin

Ekim 31, 2018, 02:06:33 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Ellahamdülüllah Müslümanım .Allah'ın tek ve bir olduğuna iman ettim .İslam üzerine de  ölmek istiyorum ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 31, 2018, 08:05:16 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ellhamdulilah müslümanım  inancımın doğduğumdan ta ölümüme kadar gitmesini ALLAH tan diliyorum
saygılarımla

Kasım 01, 2018, 10:21:34 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Açıkçası forumda üyelerin dini görüş ve ya felsefelerini merak etmekteyim. 2 şık seçme hakkınız mevcut.

Sevgiler.

Sn. Adonai,
1. Neden sadece 2 adet seçim?
2. Felsefelerden bahsetmişsiniz ama şıklarda felsefeyle ilgili pek bir başlık göremiyorum. Sadece dini görüş / inanç sormuşsunuz.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2018, 10:24:35 öö Gönderen: Fason »
Olmamak, olmak..

Kasım 01, 2018, 12:46:37 ös
Yanıtla #5

Sevgiler.

Sn. Adonai,
2. Felsefelerden bahsetmişsiniz ama şıklarda felsefeyle ilgili pek bir başlık göremiyorum. Sadece dini görüş / inanç sormuşsunuz.

1) Öyle olması gerektiğini hissettim, sadece hissiyattan 2 seçime indirgedim. Belli bir nedeni yok yani.
2) Deizm, Agnostiklik ve Ateistlik gibi kavramlar dinden çok felsefedir. Nitekim diğer diye bir seçeneğimiz de mevcut.

Sevgiler sayın Fason.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 01, 2018, 05:55:08 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnançların felsefeye kurulu olması ve sonuca erilmesinin pek mümkün olmamasından dolayı genel olarak bir agnostik şekilde düşünmekte ve yaşamaktayım. Kendimi tanıtacak olduğum zaman Agnostik-Deist diyorum ancak düşüncelerim şamanizm ile orantılıdır. Gerek doğa, gerek ata ruhlara olan inancım olsun... Ancak dediğim gibi agnostik görüşlerim kimi zaman şamanistik düşüncelerimi de etkiliyor.

Kasım 02, 2018, 04:38:57 öö
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Sevgiler.

Sn. Adonai,

1) Öyle olması gerektiğini hissettim, sadece hissiyattan 2 seçime indirgedim. Belli bir nedeni yok yani.
2) Deizm, Agnostiklik ve Ateistlik gibi kavramlar dinden çok felsefedir. Nitekim diğer diye bir seçeneğimiz de mevcut.

Sevgiler sayın Fason.

1)'e hitaben; hisle ve hissiyatla 2 seçime indirgediğinizin cevabı, sorumdan sonra da derin bir düşünce içerisine girmediğinizi gösteriyor. "Belli bir nedeni yok" diyorsanız, biraz daha özen göstermenizi rica ediyorum. Ben size "neden 2 adet" sorusunu hissiyattan veya öylesine sormadım. Sizin sorunuzu analiz ederek böyle bir soru sordum. Konu üzerine daha derin düşünmenizi tavsiye ederim.
2)'ye hitaben; Deizm, Agnostisizm, Ateizm kavramları evet din değildir ama felsefeden ziyade inanç konusuna girer. Tanımları gayet belirgin ve nettir. Zaten bu belirginlik ve netlik, kavramların felsefeden ayrılarak, inanç / (dini görüş) kapsamında değerlendirilmesine sebep olmaktadır.   
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2018, 04:47:12 öö Gönderen: Fason »
Olmamak, olmak..

Kasım 04, 2018, 03:41:05 ös
Yanıtla #8

Sn. Adonai,

Öncellikle sizleri selamlarım böyle bir anket yaparak bizlere soru sorduğunuz için kendi adıma size teşekkür ederim. Dinler arasında ayrım yoktur benim tek inancım olabilir ama bu diğer dinlere karşı negatif düşünce beslemek zorunda mıyım hayır tabi ki benim tek bir inancım olsa da diğer dinlere karşı her zaman saygı ve hürmet duyarım.

Felsefelerden bahsetmişsiniz ama bahsettiğiniz felsefeler dışında bir çok felsefe düşüncesi vardır sizin felsefe çatısı altında değindiğiniz konular felsefeden ziyade inanç konusuna girer. Deizm, Agnostisizm, Ateizm bunlar din değildir bir inanç türleridir. Bunlar felsefen ayrılarak inanç/(dini görüş) kapsamında değerlendirirseniz daha doğru olacaktır. Tekrardan sizin bu sorunuz için kendi adıma teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım

Sevgiler sayın Ahmet Burak
Bizi Çalışmak Kurtarır!

Kasım 04, 2018, 03:44:04 ös
Yanıtla #9

Sn. Adonai,

Öncellikle sizleri selamlarım böyle bir anket yaparak bizlere soru sorduğunuz için kendi adıma size teşekkür ederim. Dinler arasında ayrım yoktur benim tek inancım olabilir ama bu diğer dinlere karşı negatif düşünce beslemek zorunda mıyım hayır tabi ki benim tek bir inancım olsa da diğer dinlere karşı her zaman saygı ve hürmet duyarım.

Felsefelerden bahsetmişsiniz ama bahsettiğiniz felsefeler dışında bir çok felsefe düşüncesi vardır sizin felsefe çatısı altında değindiğiniz konular felsefeden ziyade inanç konusuna girer. Deizm, Agnostisizm, Ateizm bunlar din değildir bir inanç türleridir. Bunlar felsefen ayrılarak inanç/(dini görüş) kapsamında değerlendirirseniz daha doğru olacaktır. Tekrardan sizin bu sorunuz için kendi adıma teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım

Sevgiler sayın Ahmet Burak

Haklısınız sayın Ahmet Burak, felsefeden öte inanç diyebiliriz.

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci