Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ynt: Tanrı'mı Allah'mı?  (Okunma sayısı 30892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2011, 10:44:35 öö
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Ceycet

Benzer ifadeyi bende bir önceki konuda ezan için yapmıştım,ezanı türkçe değil arapça okunuşu daha hoş,ayrıca ezanı duyunca insanda bıraktığı çağrışım belli demiştim aynı ifade sizinde tanrı yada allah deyince insandaki bırakaktığı çağrışım nedir evet aynıdır ama arasında bir fark var allah ile tanrı kavramları kuranda tamamen ayrılmış durumda.

Puta tapanların tanrısı ile kesin olarak ayrılmış.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 02, 2011, 11:01:59 öö
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,

aramız da puta taptığı söylenilen birileri olmayınca,gerçekte tapınım diye dayatılan olgunun o dönemdeki algılanışı konusunda ısrarcı olamıyoruz.Biliyorsunuz,tevhid dinlerinde de Tanrı/Allah dışında,O nun takdiri doğrultusunda hizmet eden kudretlerin varlığını kabul ediyoruz.Belki,onlarda aynı savı simgeler yoluyla anlatmış olabilirler.Forma büründürmek,inanmayı kolaylaştırdığı için,belkide dönemin inancını ifşa edenler böyle bir tercihi benimsemiş olabilirler.

Elbette,bunda da ısrarcı olamıyoruz;ama daha önce de dediğim gibi,dinleyen her inanana herzaman vahiy veya telkin heran gelmektedir.İşin ilginç tarafı,bu telkinlerin kişiye özel olmasıdır.

Dolayısıyla,önkabuller bazen kısır kalabilmektedir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 02, 2011, 12:17:06 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Belki daha çok şey yazılabilirdi Sayın Karahan'ın bu uzuuuun İslâmî aktarımı üzerine.

Ancak öte yanda Sayın MMT cok daha güzel bir konu başlığı açmış.

Susmak!

Onu yapıp, ona bakmak daha iyi, daha verimli.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 02, 2011, 12:24:57 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Ki,susalım da duyabilelim...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 02, 2011, 06:16:22 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Kelimelerin önemi var mıdır? Yani God, Tanri gibi kelimelerle Allah, Hay, Hu, gibi arapça isimlerin aynı şeyi ima edildiği taktirde farkı var mıdır.

Tasavvufta ve Kuranda Allah'ın Arapça isimlerinin çokça zikredilmesi neden tavsiye edilir.

Belki de telaffuz büyücülükte olduğu gibi metafizik güç sahibi olmak açısından önemli olabilir. Yani Sayın Karahanın yazdıkları felsefi açıdan gereksiz ve oturaksız gibi dursa da metafizik açıdan ciddi oranda haklı olabilir diye düşündürüyor

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2011, 06:31:51 ös Gönderen: Masor1976 »

Eylül 03, 2011, 01:16:50 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Olayın o boyutu kesinlikle var ama orayı açmadık.Yoksa batıniliği,metafiziği,enerjiyi,tasavvufu bilenler bilecektir ki Tanrı kelimesi ile Allah kelimesi arasında dağlar kadar hatta daha büyük fark var..Bunu islam açısından söylemiyorum aynı şekilde Eloah veya kadim öğretilerde ismi geçen diğer isimlerin de kendi açısından büyük önemi vardır.Ve yine bu konuları bilenler bilecektir ki kendi bağlı olduğun inancın dışındaki bir tanrı ismini kullanmak enerjisel anlamda sana aynı getiriyi sunmayacaktır.Ama bu işin başka bir boyutu,çok derinlere gider...

Ekim 03, 2011, 01:48:31 öö
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Tanrı Türkçe bir kelimedir netice itibari ile, Türklerin ve Moğolların tanrısının adıdır. Tanrıcılık moneteistmidir politeistmidir halen tam belirli değil. Benim anladığım tengriizmin aslında monoteist olduğu ama Tengrinin tüm tanrıların üzerindeki var olma durumunu simgeleyen teklik olduğunu düşünüyorum. Ülgen AyKız gibi diğer tanrısal doğma ise ikincil tanrıları meydana getiriyor bunun sebebi tengriizm animist bir din olması yani doğadaki varlıkların külliyeten ruhunun olması (Sanırım animist yaklaşımda maddi hacim ile ruhun büyüklüğü arasında ilişki kurularak ay, dağ, güneş idolleştirilmiş durumda) Tenriizmin bu arada kesinlikle şamanlık ile ilgisi yok. Şamanlık Tengriizmden farklı bir din. Şamanizmde şaman ilahın ruhunu içerisine alabilir ama tengriizmdeki Kam (veya böcü) daha ziyade budist rahibi gibidir. Kam invikasyon veya evekasyon yapmaz oysa şaman yapar. Türklerin bir kısmının şaman olduğunu biliyoruz ama türklerin dinine Tenriizm demek daha doğru.

Monoteizmin kökenini ne yahova nede Allaha dayandırmak doğru olmayabilir. Monoteizm şuan bildiğimiz anlamı ile Atenizmden geliyor. Güneş tanrısı atenin tek tanrı kabul edildiği 20 yıllık periyodun muhtemelen daha sonraki bir versüyonu. Arkeolojik kazıların yahudi inancını politeist izlerle gösterdiğini okumuştum. Zaten eski ahide bakarsak Süleymanın bir dönem yahovayı bırakıp taimat ile azzazele taptığını görebiliriz. (Biraz eski ahit karıştırılması yeter. Kırallar 2) Keruların da (Cherubim) ve Hezekiel  de yazılan şeylerin de ışığında politeist olma ihtimalinden söz edebiliriz.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2011, 01:52:20 öö Gönderen: dogudan »

Ekim 07, 2011, 04:24:54 öö
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ekim 18, 2011, 01:20:03 öö
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Müslümansanız Tanrınız Allah, Museviyseniz Tanrınız Yehova, Hıristiyansanız Tanrınız'a (Özel) bir isim verilmemiştir veya tercihen İsa dersiniz. Veya; siz genel olarak 'insan' deyişiyle bilinirsiniz ama kimlikte adınız Ahmettir, aileniz Mehmet der, arkadaşlarınız, Ali.

Ekim 18, 2011, 02:03:28 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanrı dediğimde, aklıma bulutların arasında beni izleyen ton ton, ak sakallı bir amca geliyor.

Ama Allah dediğimde, içim huzur doluyor. Değil bulutların arası, bana benden yakın, beni yaratan, huzur ve güven veren, eşsiz güzelliklerle donatan Evrenin Yüce Mimarı geliyor.

İsyan edeceğim vakit de, Tanrı yardımıma koşuyor... İhale ona kalıyor.

Diyeceğim o dur ki, seçim inanan insandadır.