Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ülkemizde Masonluğa Karşı Savunulan Argümanlar -5  (Okunma sayısı 7357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2020, 04:42:28 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Aslında birkaç tane daha alt başlık açılabilir ama benim bu konudaki son başlığım bu olacaktır.

Farklı filmlerden montajlarla veya alıntılarla bazı olayların Mason ritüeli gibi gösterildiğini hepimiz görüyoruz. Kurtlar Vadisinden bir sahne al, Eyes Wide Shut’tan bir sahne al tamam oldu bu iş.

İnsanlar gizemli olanı severler, hepimizin doğasında vardır bu. Ritüeller haricilere kapalı olduğu için en çok spekülasyon yapılan konulardan birisi haline geliyor. Ama bunları da anlatmamız beklenemez ki, o zaman Mason olmanın ne anlamı kalır. Anlatsak bile, ritüelleri bizim gözümüzle görmeyen birisi yanlış yorumlayabilir.

Diğer bir argüman da kadınların alınmaması, zenginlerin Mason olması gibi sebepler üzerine. Bildiğiniz gibi ülkemizde Kadın Masonlar Büyük Locası vardır. Maddiyat konusunu da defalarca konuştuk, yükümlülükleri yerine getirecek kadar maddi duruma sahip olmak gerekir şeklinde.

Şu ülke İs’ad Törenini stadyumda halka açık yaptı, canlı yayınladı, siz de yayınlayın tartışma ortadan kalksın şeklinde söylemler duyarsınız. Daha önceki paylaşımlarımda söylediğim gibi, her ülkedeki Masonluk farklıdır, millidir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 04, 2020, 06:04:55 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm başlıklar gayet yerinde, anlaşılır ve fazla söze mahal bırakmayacak şekilde derlenmiş. Hepsinde de sonuna kadar haklısınız maalesef Sayın Caliper. Durum ne yazık ki bu. Oysa aklın ürünü olan yagene yerdir Masonluk. Ne bu kadar olumsuz görüş ve çaba bizi saptırır bu yoldan ne de tüm olumlu görüş ve düşünceler o karşı görüşleri kolay kolay düşünmeye sevk eder. Aklı olan anlar, olmayana neylesin akıl, fikir, bilim, ilim, sanat, kültür ne çare.
Saygılar ve sevgiler.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 04, 2020, 07:06:12 ös
Yanıtla #2

Tüm başlıklar gayet yerinde, anlaşılır ve fazla söze mahal bırakmayacak şekilde derlenmiş. Hepsinde de sonuna kadar haklısınız maalesef Sayın Caliper. Durum ne yazık ki bu. Oysa aklın ürünü olan yagene yerdir Masonluk. Ne bu kadar olumsuz görüş ve çaba bizi saptırır bu yoldan ne de tüm olumlu görüş ve düşünceler o karşı görüşleri kolay kolay düşünmeye sevk eder. Aklı olan anlar, olmayana neylesin akıl, fikir, bilim, ilim, sanat, kültür ne çare.
Saygılar ve sevgiler.

Aklın ürünü olan yegane yer masonluktur sözü, hayli iddialı olmuş sayın Özgürefe. Aslına bakarsanız, gördüğünüz ve ya görmediğiniz neredeyse herşey aklın ürünüdür.

Sevgiler :).
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 04, 2020, 07:34:50 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılar ve sevgiler.

Aklın ürünü olan yegane yer masonluktur sözü, hayli iddialı olmuş sayın Özgürefe. Aslına bakarsanız, gördüğünüz ve ya görmediğiniz neredeyse herşey aklın ürünüdür.

Sevgiler :).
Aklın ürünü derken neyi anlatmaya çalıştığımı pekâlâ anladığınızı düşünüyorum Sayın Mandıra Filozofu ama son günlerde selam verme konusu dahil kime ve neye içerlediyseniz şayet, dertli görüyorum Sizi. Benim düşüncem budur. Sizinkini de anlıyorum ama aklın ürünleri diye başlık açıp hepimizi aydınlatırsanız memnun olurum. Zira ben benim anlattığım anlamda aklın ürünü olan pek şey göremiyorum. Dinler derler kimileri ama ben buna da pek katılmıyorum.
Bu başlığın altı yanlış yer. Dediğim gibi başlık açıp bizi aydınlatın.
Saygılarımla.

Mayıs 04, 2020, 09:13:59 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Saygılar ve sevgiler.
Sayın Özgürefe,
Sizde Mason musunuz?
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Mayıs 04, 2020, 09:46:21 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılar ve sevgiler.
Sayın Özgürefe,
Sizde Mason musunuz?
Maalesef değilim. Şeref duyardım olsaydım. Yanlışlıkla öyle bir izlenim mi verdim acaba?

Mayıs 04, 2020, 09:51:28 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Saygılar ve sevgiler.
Sayın Özgürefe,
Sizde Mason musunuz?
Maalesef değilim. Şeref duyardım olsaydım. Yanlışlıkla öyle bir izlenim mi verdim acaba?
Sayın Özgürefe,
Ben öyle anladım kusura bakmayın.
Merakımı mazur görün.

Mayıs 04, 2020, 10:29:08 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Iyi bir durum tespiti.

Genel itibari ile otoriter olan butun olusumlar, bu bir dini veya politik bir olusum olabilir, masonluga karsidirlar. Bu ozellikle ozgur dusuncenin olusumu ve insanin temel degeri uzerine odaklaniyor. Onun icin nasyonal- sosyalizm ve komunizmin hukum surdugu ulkeler de yasaklanmistir ve masonlara cadi avi yapilmistir. Bu (semi-) diktatorluk ile yonetilen ulkelerde de boyledir. Ornegin Baskan Sukarno zamaninda Indonezya da masonluk yasaklanmistir ve bu yasak halen devam etmektedir. Ayni durum teokratik olarak yonetilen bazi ulkelerde de gecerlidir. Politik ve dini diktatorluk masonlugun karsi ucudur.
* Kuba bir istisnadir.
* ikinci dunya savasinda tahminlere gore 200.000 mason insanin hayatina son verilmistir.