Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aptallığın faydaları (2)  (Okunma sayısı 2092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 27, 2011, 02:21:39 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Eğer Carlo M. Cippola'nın dediği gibi:

a) Dünyayı zekilerden çok aptallar yönetiyorsa,

b) Demokrasilerde; her ülkede eşit oranda bulunan ve ne zaman ne yapacakları belli olmayan aptallar (eylemleri ile hem kendisine, hem başkasına zarar verenler) inatla ve ısrarla aptal-haydutları (kendilerine azıcık fayda sağlayabilmek için başkalarına büyük zarar verenler) iktidara getiriyorsa,

c) Azgelişmişliğin (Türkiye) özelliği diğerleri tarafından aptallara daha etkin olma hakkı verilmesi ise;

Ben de diyorum ki!

Yukarıdaki tüm saptamaları iki haftadır yazıp, hep ‘‘çok haklısın!‘‘ diye tepki aldığıma göre;

Zeki insanların aptal insanlara daha etkin olma hakkı verdiği Türkiye'de esas aptallık zeki olmaktır!

* * *

Böyle bir ülkede aynı anda hem kendine, hem de diğerlerine fayda sağlamak (zeki insan olmak) için uğraşmak beyhude bir gayrettir.

Kendilerine zarar verirken başkalarına fayda sağlamak (saf insan olmak) ise bir Türk'e hiç yakışmaz.

O halde ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir aptal olmak T.C. vatandaşlığının temel şartı olmak zorundadır.

Bu ülkede zeki insan olma gayreti her zaman yalnızlığa, hüsrana, mağlup olmaya mahkum olmak demektir.

Ama bu ülkede sağı solu belli olmayan bir aptal olursanız:

* * *

1) Çoğunluğun bir parçası olursunuz,

2) Katiyen hiçbir yerde yadırganmazsınız,

3) Hep haklı çıkarsınız,

4) Devlet büyükleri sizi sever ve kayırırlar,

5) Dolayısıyla kendisine kutsalmış gibi davranacağınız devlet baba da size sahip çıkar; sadece gerektiği kadar döver ama arpanızı bol tutar,

6) Diğer büyükleriniz de sizi sever,

7) Size özenip aptal olmaya uğraşan küçükleriniz ise sizi sayar,

8) Hiç emek sarf etmenize, ter dökmenize gerek kalmaz, üretmenin dayanılmaz yükünü taşımazsınız,

9) Okula mecbur olduğunuz kadar gidersiniz,

10) Hayat boyu kitap okuma ihtiyacınız olmaz,

11) TV'lerin bol reytingli programları size yeter de artar,

12) Kitap, gazete, dergi masrafınız olmaz,

13) Her türlü vurgundan az da olsa payınızı alırsınız,

14) Hak etmediğiniz cukkayı götürürken katiyen yüzünüz kızarmaz,

15) Sınıfta kopya çektiğiniz için böbürlenirsiniz,

16) Dolayısıyla vergi kaçırmayı da hüner addeder, mecbur kalmadan vergi ödemez, kaçırırken yakalanırsanız da çabuk yırtarsınız,

17) Sınıfın en çalışkanına hiç sıkılmadan inek diyebilirsiniz,

18) Dolayısıyla emeği ile kazananlara hiç özenmez; hırsız, dolandırıcı ve hortumculara ‘‘ah ulan ben niye bu kadar becerikli değilim!‘‘, diyerek gıpta duyarsınız,

19) Elektrik, doğal gaz, suya para ödemek zorunda kalmazsınız, bunları hakınız olarak görür ve beleşe elde edecek tekniklerde uzmanlaşırsınız,

20) Öğrendiğiniz teknikler en az sizin kadar aptal olma koşulu ile uygun gördüğünüz mahalle halkına da öğretir, ayrıcalıklı bir aptal olma hakkını elde edersiniz,

21) Evinizi yapacağınız araziye de para ödemeye gerek kalmaz,

22) Görünürde bir adresiniz olması için çok kolay bir memuriyet işi bulursunuz,

23) Maçlarda beleş amigo bileti alırsınız,

24) Ankara'ya gittiğinizde seçtiğiniz haydut-aptal temsilciniz sizi Meclis lokantasında ağırlar,

25) Ayrıca ağırlığınıza göre seçilecek bir ihalede size yardımcı olurlar,

26) Sizin ile aynı aptallık seviyesinde olduğuna kanaat getirdikten sonra ‘‘ne iş olsa yapacak!‘‘ ilkokul 4'ün ortasından terk (ülkede ortalama eğitim 3.5 yıl) çoluk çocuğunuza devlet dairesinde iş bulurlar,

27) İnsanların olmadık yerlerini yalarken katiyen rahatsız edici bir koku duymazsınız.

* * *

Eğer Türkiye'de zeki olmakta ısrarlı iseniz, bu sefer yukarıda saydıklarımın hepsinin tersi olur. Eminim, ben Türkiye gibi bir ülkede aptallığın faydalarını çok eksik saydım.

Sizin ilaveleriniz olursa onları da yayınlarım.

* * *

Haftaya bu kadar çok faydası olan aptallığı nasıl kazanırsınız: ‘‘Nasıl aptal olunur?‘‘

Bu konuyu irdeleyeceğim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo