Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TEVHİD ÇATISI  (Okunma sayısı 9843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2009, 01:06:08 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayıın M.Akyol
Cevap olarak sizin kendi gönderdiğiniz yazıdan bir kısım kopyalayayım.
Çünkü ısrarla yazdığım yazının ana konusunu değil de dinlerde bu tarz negatif etkisi olan
ifadeler varmıdır yokmudur tartışmasına girmek istiyorsunuz.

Dinlere dayanarak yapılan bütün hataları bütün acıları bütün cadı yakmaları terörizmi
dine dayalı bütün ayrımları yapmak için referans gösterilen bütün ayetler sureler emirler kitaplar, ne varsa.

Aşağıda sormuşsunuz

Alıntı
Bir şey söylüyorsanız bunun bir kaynağı vardır, hangi dinin kutsal kitabında bu mevcut?

Kendi sorduğunuz soruya daha önce kendi verdiğiniz cevabı alıntılarsak
(ki kaynağım sizsiniz bu durumda)

Alıntı
Ne zaman yurtdışına gitsem bana da sorulan bir soru bu, özellikle de Hristiyanlar tarafından. Herkesin kitabında, “Onların hepsini öldürün, hepsiyle savaşın, onlar sizin dostunuz değildir” yazar. Bu Tevrat’ta da vardır, İncil’in bazı bölümlerinde vardır, Kur’an da da vardır.

İkiside sizin. Ben de sizin söylediğinizin aynısını söylüyorum.
Benim ifadem : Dinlerde bu tarz yorumlara sebep olacak ifadeler var.
Siz ısrarla: Hangi suredir, hangi ayettir.

Şimdi kendi kendinize cevaplayın bunlar hangi dinler hangi emirler neler ve neler değiller.
Aynısını siz yazmışsınız çünkü. Dinlerde bunlar var demişsiniz.
Başka başlıktada bana onlar nelerdir diye sormanın alemi yok ki.

Ben sonuca bakıyorum.
Kurana bakıp cihat ilan eden adama sormak lazım onu.
Yok mu cihat eden? Var.
İncil okuyup Hz Muhammedi bomba olarak çizene sormak lazım onu.
Yahu neyi nasıl anladın sen demek lazım.
Ama bu yazdıklarımız ve sizin ısrarla ayet tartışmasına girmek istemeniz.
Tevhid çatısının ana konusu değildir ki.

Bir de yazılı yapar ki onlar neler nedir o ayetler yerine direk fikrinizi söyleseniz
katıldığınız noktaları ayrıştığınız noktaları belirtseniz ne güzel olacak.
Hayır dinlerde öyle emirler yoktur, bunlar yorum kaynaklı hatalardır deyiniz örneğin.
Soru soruyorsunuz ama fikrinizi göremiyorum.

Olabilir, hatalıyımdır, dinlerde yazdığım gibi yanlış anlaşılacak din kaynaklı acılara sebep olacak ifadeler yoktur hiçbir dinde hemde ama siz niye linkini verdiğiniz mesajınızda var diye yazdınızda sonra ikidir tevhid çatısı konusunda aynı soruyu soruyorsunuz
anlamış değilim.

Bu ayet diyalogunu daha fazla uzatmayacağım.

İlk mesajımda ne demek istediğim açık.
Yazımın ana konusu, dinler birleşirken bizi birbirimize düşüren ayrıntıları ne yapacağız.

Sayın Ceycet bunlar benim sorularım değildir aslında.
Bir muhalif nasıl düşünebilir şeklinde kendime sorular sordum sadece.
Konuyu biraz daha renkli hale getirmek için.
Burada herkes aynı fikirdeyken birbirimizi ağırlayarak nereye ulaşabiliriz ki.

Yahudiyi düşman olarak gören müslümanın yanında
Muhammedi bomba olarak çizen hıristiyan ayrıntılara takılıyor.
Ama ikisi de bu konuda mesaj yazmıyor.

Bu ayrıntıları ne yapacağız demiştim, siz dinleri törpülemeye gerek yok
tamamı doğru anlaşıldığında gerek kalmayacaktır diyorsunuz.

Alıntı
gerçek algılama düzeyi olmalı ve bütün inananlar bunun anlaşılmasının mücadelesini vermelidirler

Umarım anlaşamama üzerine harcanan bunca enerji anlaşabilmek için de harcanır.

Saygılarımla

Evet

Bir şey söylüyorsanız bunun bir kaynağı vardır, hangi dinin kutsal kitabında bu mevcut?

dinlerin kitaplarında geçen bazı ifadeler farklı din ve ırktakilerin birbirlerine düşman gibi bakmasına sebep oluyor.

Mayıs 28, 2009, 01:24:23 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Dini duygular ve ibadetler kul ile yaradanı arasındaki manevi bağlardır.Ben sayın Ceycet'in dileğine yürekten katılıyorum ve olmasını yürekten istiyorum.Her dini inanca sahip bireyler ibadet mekanı neresi olursa olsun yaradan Tanrıya ibadetini özgürce yapabilmeli.Bu durum dinsel,renksel,ırksal gibi birçok ayrımı da beraberinde yok edecektir.İnsanların hoşgörüsü de mutlaka artacaktır.Umarım birgün görürüz...

Mayıs 28, 2009, 03:35:42 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Bayan ozkann

Sizin sanırım paranoya görüyorsunuz, ben o cevabı yazmadım, önce okumayı öğrenmeniz gerek. O yazı Prof. Dr. Beyza Bilgin'e ait. Ayrıca benim size sorduğum soruya cevap değil. Ne alakası var:))) Gerçekten güldürdünüz beni çok teşekkür ederim. Neyse ben sorumu size tekrarlayayım. Buyrun aşağıda.

Alıntı
Ne zaman yurtdışına gitsem bana da sorulan bir soru bu, özellikle de Hristiyanlar tarafından. Herkesin kitabında, “Onların hepsini öldürün, hepsiyle savaşın, onlar sizin dostunuz değildir” yazar. Bu Tevrat’ta da vardır, İncil’in bazı bölümlerinde vardır, Kur’an da da vardır.

Sayın Bayan söylemiş olduğunuz bir sözün kaynağı yoksa neden böyle birşey söylediğiniz anlamadım. İftira için mi yalan için mi?

Çok basit bir soru yineliyorum aşağıdaki yazınıza karşılık,
Hangi dinin kutsal kitabında böyle birşey yazmaktadır ? ve o yazıyı lütfen buraya alıntılarmısınız. Eğer yazmıyorsa yanlış yazdığınız belirtirsiniz ya da beni aydınlatırsınız. Bu kadar zor olmasa gerek.

dinlerin kitaplarında geçen bazı ifadeler farklı din ve ırktakilerin birbirlerine düşman gibi bakmasına sebep oluyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2009, 03:52:16 ös Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 29, 2009, 01:05:15 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol

Öncelikle soldaki cinsiyet simgeleri  ile ilgili bir bilgi tazelemeye acil ihtiyacınız var.

Kısaca
Sayın Profesorle aynı görüşte olmaktan memnunum.  Sizinle değilizdir, bu da normaldir.

Yazınızdan alıntı yaptığım görüşlerin sizin olduğuna şaşırmıştım zaten.

Alıntı

Keşke Tevhid çatısı ile ilgili birkaç birşey söyleseniz.

Yeri değil ama (!) o konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Saygılarımla

Mayıs 29, 2009, 09:38:47 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Bay ozkann

Size "bayan" olarak hitap ettiğim için özür dilerim, inanın bilerek ya da isteyerek yapılmış birşey değil, affınıza sığınıyorum ve konuya dönüyorum.
Sorumun dışına çıkmak istemiyorum, çünkü çok merak ettim. Altaki yazınıza hitaben; Hangi dinin kutsal kitabında böyle birşey yazmaktadır ? ve o yazıyı lütfen buraya alıntılarmısınız. Eğer yazmıyorsa yanlış yazdığınızı belirtirsiniz ya da yazıyorsa beni aydınlatırsınız. Bu kadar zor olmasa gerek.

Mayıs 29, 2009, 11:22:03 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

konu saçma bir ayrıntıda kilitlenmiş.Sn Akyol buyrun o çok istediğiniz ayet; "Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez." (Mâide Sûresi, 5:51)

Tabii bu surenin asıl anlamı böyle değil yani hiç bir büyük düşünür de bu sureyi bu anlaşıldığı anlamda yorumlamamış..

Mayıs 29, 2009, 11:41:22 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Bay martı

Aşağıda vermiş olduğum linkteki, ilk iletimi okumanızı tavsiye ediyorum, sonrasında belirttiğiniz ayeti Arapça-Türkçe olarak olarak kendiniz karşılaştırınız. Zaten sizin gibi düşünenlerin iddia attiği sözler aynı orada da. Eğer, aynı görüşteyseniz tekrar konuşabiliriz. Ozaman daha ayrıntılı açıklama yapabilirim sizin için.
Dost edinmeyin yazdığını iddia ediyorsunuz ya; Bir de şunu söyleyin kendinize "dost edinmem yasak, ozaman arkadaş olurum" ya da "Kuran'da şarap içmek yasak, ozaman bira içebilirim"

Yani demek istediğim; kelimelerin kendisine değil anlamına bakmanız gerek, zaten orada dost kelimesi yoktur. Tercümede dost yazanlar sizin arkadaşlık anlamında ki "dost" 'u kullanmamaktadırlar.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=6650.0
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2009, 11:46:37 öö Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 29, 2009, 11:53:19 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

O topic de ben de katılmış ve görüşümü aynen sizin doğrultunuzda söylemiştim;ancak burada benim belirtmeye çalıştığım şey Kur'anda bu konuda geçen ayet budur ve bunu dost edinmeyin olarak algılayan düşünürler dahi bunu başka anlamda açıklamışlardır...Hatta topic'de verdiğiniz ikinci ayet olan; Mümtehine -9
"Allah sizi; ancak din hakkında sizinle savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran, çıkarılmanıza yardım eden kimselerle dost olmaktan yasaklar. Böyleleriyle dost olanlar, zalimlerin ta kendileridir." herşeyi gayet net ortaya koymaktadır...

Mayıs 29, 2009, 12:17:04 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Bay Martı

Çok haklısınız. Diyelim ki Kuran'da dost edinmeyin yazıyor. Allah böyle birşey der mi. Yani Allah bu kadar zalim mi. Biz bütün insanlarla ruh kardeşi değilmiyiz. Yaradan insanlara kendi ruhundan üflemedimi. Yaradan'ın kitabı olan Kuran, Hz. Muhammed'den sonra kelimesi kelimesine yazıldığını kim kanıtlayabilir. Hz. Muhammed'den sonra, değiştirilmediğini kim kanıtlayabilir.
Aşağıdaki linkteki şu insanalara bakın, yazıklar olsun bunlara. Atatürk bize bunu mu öğretti. Böyle ırkçı ve dincilerin hepsine yuh!

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=915950&Date=09.01.2009&CategoryID=77

Mayıs 29, 2009, 12:31:41 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Evet ne yazık ki bizim kendimizi ayrıcalıklı görme,üstün bir ümmet olduğumuza inanmaya ihtiyacımız var ama hepimizin eşit olduğunu anlamamız gerekiyor.
Linkle ilgili ise bu insanlarla aynı aynı dini ve milleti paylaştığım için utanıyorum...