Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kişisel Deprem Senaryosu  (Okunma sayısı 915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 23, 2019, 09:20:09 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu metin bir alıntıdır. Hoşuma gittiği ve faydalı bulduğum için sizlerle paylaşıyorum. Selamlar...

Marmara'da 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde bizim evin tahmini hasar raporu;

Çok şükür son yıllarda inşa edilmesi ve iyi beton kalitesi nedeniyle oturduğumuz apartman tamamıyla çökmeyecek, bolca cam kırığı ve duvar çatlağı oluşacak. Kötü zemin nedeniyle blokta hafif bir eğilme oluşacak.

Evimizin içinde tavanlarda bulunan alçıpan kaplamalar yer yer aşağı düşecek, büyük çoğunluğunun birleşme yerleri çatlayacak, bunlardan dökülen kırıntılar nedeniyle her yer toz olacak ve nefes zor alınacak.

Mutfak dolaplarındaki bardak ve tabakların büyük çoğunluğu sallantı nedeniyle açılan kapaklardan zemine düşecek ve heryer kırık parça dolacak, içeride yürümek imkansız olacak, mutfak tezgahının üzerindeki kaplamalar yer yer dökülecek

Yatak odasında komidin üzerinde duran televizyon yere düşüp kırılacak, sürgülü gardrop kapağı yuvasından kurtulup yatağın üzerine devrilecek, serbest duran makyaj aynası devrilip yerde kırılacak ve yerler ayna parçası olacak, gardrop sallantı sırasında yerinden dönecek ve duvara çarptığından duvarda oyuklar oluşturacak.

Banyoda duşa kabin camı yerinden çıkacak, dolaplardaki tüm makyaj, traş malzemeleri etrafa saçılacak

Salonda cam süsler dolu dolap büyük bir gürültü ile devrilip 20 yıllık tüm cam çeyizler tuz buz olacak. Tv ünitesi üzerinde serbest duran 55 ekran televizyon devrilip kırılacak, tavanda asılı avizenin parçaları kırılıp orta sehpanın üzerine düşecek.

Çocukların odalarındaki kitaplıklar devrilerek bütün kitaplar etrafa dağılacak, oda girilemez hale gelecek

Kilerde çamaşır makinesi üzerinde bulunan kurutma makinesi devrilip, bütün kileri dolduracak.

Holde duvarlarda asılı resim çerçevelerini yerlere düşüp kırılacak.

Heryere bir gaz kokusu yayılacak ve patlayan su sesi duyulacak.

Kapının dışında bütün apartmanın içi toz duman olacak ve göz gözü görmeyecek.

Deprem sırasında 'biz neredeyiz' güvenilir bir tahmin yapamadım. Evde mi olmayı dilerdik yoksa dışarıda okulda işte olmayı mı bilemedim.

Bu bir gerçekleşme oranı çok yüksek olan tahmini hasar raporu. Bu raporu evin girişine asıyorum ve her üç ayda bir gözden geçirip yenileyeceğim. Hangi riski azaltmışım hangisini ise arttırmışım kontrol edeceğim. Örneğin televizyonu sabitlemek gibi ...

Benim önerim herkes evi için, patronların iş yerleri için, müdürlerin okulları için bu tür gerçekçi deprem risk senaryolarını oluşturup ilan etmesi ve bunları sürekli yenilemeleri olacak. Evim bir depremde çöker senaryosuna sahip olanlar hemen o evi terk etmelerini tavsiye ediyorum. Kimse deprem olacak mı, ne zaman olacak diye sormasın. Ya da bu doğa olayı karşısında kendisini çaresiz, kabullenici, kaderci konumuna koymasın. İşte size kendi kendinizi değerlendirebileceğiniz bir öneri. Ben böyle bir risk değerlendirmesi yapamam diyorsanız bu konuda da size yardım edecek birçok uzman mevcut. Hadi bakalım, harekete geçin...

Prof. Dr. EŞREF YALÇINKAYA
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein