Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden mason olmak istiyorsunuz ?  (Okunma sayısı 16805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2013, 12:33:19 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

ileri de bilgi birikimim yettiğince mason olabilirsem sanırım engelli insanlara ve huzur evinde ki insanlara yardım etmek isterdim.

Sayın Perhseus
Bütün samimiyetimle, özverinizi takdir ettiğimi bilmenizi isterim. Yalnız, yukarıda alıntı yaptığım cümlenizdeki yanlış anlamayı düzeltmek isterim. Mason olmak için zaten belirli bir maneviyata sahip olmak gerekir. Bu işleri şimdiden yapabilmelisiniz ki bu maneviyat oluşabilsin. Eğer bu cümlenizde şunu demek istediyseniz anlamlı olabilir; "ben bu tür işleri zaten yapıyorum, fakat Mason olduktan sonra, Masonluğun verdiği kurumsal kimlikle, bu tür işlerle daha fazla uğraşma şansım ve imkanım olacaktır".
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 16, 2013, 01:31:54 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

ileri de bilgi birikimim yettiğince mason olabilirsem sanırım engelli insanlara ve huzur evinde ki insanlara yardım etmek isterdim.

Sayın Perhseus
Bütün samimiyetimle, özverinizi takdir ettiğimi bilmenizi isterim. Yalnız, yukarıda alıntı yaptığım cümlenizdeki yanlış anlamayı düzeltmek isterim. Mason olmak için zaten belirli bir maneviyata sahip olmak gerekir. Bu işleri şimdiden yapabilmelisiniz ki bu maneviyat oluşabilsin. Eğer bu cümlenizde şunu demek istediyseniz anlamlı olabilir; "ben bu tür işleri zaten yapıyorum, fakat Mason olduktan sonra, Masonluğun verdiği kurumsal kimlikle, bu tür işlerle daha fazla uğraşma şansım ve imkanım olacaktır".
Saygılarımla

Teşekkür ederim yorum için evet söylediğinize katılıyorum masonluğun kurumsal kimliğiyle daha önemli işlet yapmak isterim fakat bu masonluğu hayır kurumu olarak görmem demek değildir kesinlikle

Ocak 02, 2014, 02:14:02 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siteye yeni üye olduğum için yazılanları yeni okuyorum ve ilk olarak içtenlikle katıldığım Sn. Ceycet'in yazısına katılmak istedim.
Sanırım T.C. vatandaşı olarak bizlerin tarihimizden gelen korkularımızın karakterimize yansıması verilecek en güzel cevaptır. Göçebe yaşantımız bizi günümüzde hep bir topluluğun parçası olma isteğine itmektedir. Çünkü biz kendimizi, bizimle aynı görüşe sahip insanların yanında güvende hissederiz. Dikkat ederseniz her görüşün, her inancın, her siyasi iradenin kendilerine ait bir derneği ve ona bağlı olan insanları vardır. Masonluk tabi ki diğer derneklerden ve gruplardan farklıdır. Her şeyden önce global bir oluşumdur ve uzun yıllara dayanır. Ülkemizde ise Masonluğa bakışta ciddi yanlışlıklar olduğu bir gerçektir ve sanki en güçlülerin Mason olabileceği algısı, insanları daha güçlü ve dokunulmaz kılmak için Mason locasına katılmak arzusu doğurmaktadır. Mason olmayan ve konu le ilgili çok fazla bilgi sahibi olmayan insanlar, Mason olduktan sonra kendisini koruma çemberinin içine alınacağını düşünmekte ve büyük bir yanılgı içine düşmektedir. Ben işim gereği çok fazla ülke geziyorum. Gördüğüm şu ki; baskıcı ve dogma ülkelerde Masonlar kimliklerini gizlemek zorunda kalmaktadırlar. İstanbul da Mason locasının yerini dahi çoğu kimse bilmez. Mason locasının önünde dahi, Mason locası olduğuna dair bir işaret bulamazsınız. Halbuki gelişmiş ülkelerde Masonların Mabetleri bellidir. Eylül ayında Slovenya'nın Celje şehrindeydim. Kaldığım otelde "Lions meet here" yazıyordu ve her yerde Masonik tablolar bulunuyordu. Yani insanlar kimliklerini gizlemek zorunda kalmıyor. Biz de ki Mason locasının önünde caddeyi her yerden görebilecek kameralar bulunmaktadır. Konuyu dağıtmadan toparlamak gerekirse, insanlar güç kazanmak için güçlünün yanında birlikte olmak isterler.

Saygılar

Temmuz 26, 2017, 10:48:31 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın 38 in yazısının sonunda belirttiği gibi ,güce ulaşmak ve güçlünün yanında güç kazanmak için mason olmak isterdim...
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Temmuz 26, 2017, 02:55:32 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın 38 çok güzel ifade etmiş.
Saygılar, sevgiler.

Temmuz 11, 2018, 01:22:42 öö
Yanıtla #25
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir harici olarak amatörce fikrimi belirtmek isterim,
Bir insan neden Mason olmak ister konu başlığına farklı bir açıdan bakmak istiyorum,
Kimler Mason olmamalıdır;öncelikle benim gibi Masonlukla ilgili kulaktan dolma bilgilerle yola çıkıp,tarihçesine bakmadan Masonluğa önyargı ile yaklaşıp antimasonik fikirlere sahip olup ve bu forumla tanıştıktan sonra layıkı ile forumu inceleyip doğru bilgiye ulaştığı halde hala  Masonluk ile ilgili fikri değişmediyse,antimasonik fikirler beslemeye devam ediyorsa bence bu fikri sabitteki bir kişi kariyer,daha kaliteli ve zengin bir yaşam hayalleri ile de zihnini süslediyse ne kendini meşgul etmeli nede bu camiayı meşgul etmeli şeklinde bir düşüncem var.
Artık öylesine bir dünya da yaşıyoruz ki güvenin,iyi niyetin,karşılıklı saygının minimum düzeyde yaşandığı bir yerküreyi bitirmek için uğraşıyoruz.İnsanlık olarak birbirimize saygımızın kalmadığı gibi doğayı da olabildiğince bireysel çıkarlar ile katletmek konusunda elimizden geleni yapıyoruz.Biyolojik dengede yaşayan en vahşi hayvan dahi bizim kadar gaddar ve insafsız olmuyor,dengeyi korumak için tok iken avlanmıyor.Tutkularımız,zayıf yönlerimiz,egolarımız,komplekslerimiz bizi insan olmanın dışına itiyor sürekli.
Bu çizdiğim tablo da pembe bir taraf yok maalesef,bu doğru değil,bu gerçek de değil
Gerçeği aramak gerekmiyor mu? Bildiğimiz gerçeği aslında hemen yakınımız da olan elimizin altında olan gerçeği...
Yaklaşık bir yıldır Masonluğu inceliyorum.Bu forumun Mason olmamızı kesinleştirecek bir mecra olmadığının farkındayım,zaten beni önerebilecek Mason bir tanıdığım da yok,şayet varsa da bundan benim haberim yok ama konu bu değil bana göre,teklif gelecek ise zaten gelir...
Masonlukla felsefi olarak tanıştığınız da bir iç yolculuğunuzun başlaması ve bu değişimi hissetmeniz ve aydınlanmanız sonucunda,erdemli insan olma yolunda adımlarımızdır,gerçeği bulmak yolunda kendimize katacağımız değerlerdir.İyi olmak Masonluktan geçer,ama iyi olmak için erdemli insan olmak için Mason olmayı da beklememek gerek kaanatimce.
"Önemli olan gerçekten kalben inanmak"

Harici olarak,bir Mason kadar elbette bir bilgi birikimim yok,olmasını da bekleyemem,bir Masonun da ben bir harici iken tüm bilgilerini aktarmasını da beklemek olmaz .Ama bilgi ile aydınlanmak,güçlü bir kardeşlik dokusun da olmak,bireyi sürekli geliştirici bir yapının içinde bulunmayı kim istemez...