Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eye Aşer Eye  (Okunma sayısı 1621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2008, 09:07:26 ös
  • Ziyaretçi

Musa Allah'a "Bene-Yisrael'e gelip 'Atalarınızın Allahı beni size gönderdi' dediğimde, bana hemen 'İsmi ne?' diye soracaklardır. Onlara ne diyeceğim?" diye sordu.
"Eye Aşer Eye" diye cevapladı Allah.

Çıkış 3:13-14

- Olacağım Gibi Olacağım - İbranice Eye Aşer Eye. Bu, Allah'ın bir İsmi'dir. (Talmudi açıklama) ve bu sebeple Onkelos tarafından çevrilmeden bırakılmıştır. Bu İsim, Allah'ın mutlak mevcudiyete sahip olduğunu ve zaman sınırlarının ötesinde olduğunu belirtir.
Kabalistlere göre bu İsim, yaratılışın Tacı'nı (Keter) ifade eder; başka bir deyişle Allah'ın yaratma işine BAŞLAMASINA SEBEP OLAN Tanrısal düşünce ve isteğin temelidir.
İsim "Nasıl Olacaksam, Öyle Olacağım" şeklinde de çevrilebilir. Talmudi yoruma göre Allah Musa'ya "Şimdiki sıkıntınızda nasıl yanınızda olacaksam, gelecekte başınıza gelecek olan sıkıntılarda da aynı şekilde yanınızda olacağım" demiştir. Fakat Musa "Dünyanın Hakimi; gelecekte de sıkıntı çekeceklerini şimdiden ima mı edeyim? Şimdiki sıkıntıları yeterli!" deyince, Allah "Güzel konuştun" diye cevap verir.
Tevrat'ın Türkçe çevirisinde de bu ayet "Ben, ben olanım" veya "Ben, benim" diye çevirilmiştir.

Esenlikle...