Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tüm Dünya’dan Kardeşlerimiz Bizimleydi...  (Okunma sayısı 19872 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 12:05:49 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Tüm Dünya’dan Kardeşlerimiz Bizimleydi...
9 Mart 2004 gecesi, BÜYÜK LOCA’mızın Yakacık’ta bulunan Mabedi saldırıya uğradı.

Büyük Acımızın Ardından...

9 Mart akşamı Yakacık Mabedimiz’e düzenlenen insanlık dışı saldırı, Dünya televizyonlarında yankılanmaya başlar başlamaz, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güneye, Dünya’nın dört bir yanındaki Kardeşlerimiz, bizi de içine alan bir Kardeşlik Zinciri oluşturdular.
Öteki ülkelerdeki Masonlar, hem Büyük Görevliler’i, hem de tek tek tanıdıkları Türk Masonları arayarak bilgi almaya, destek vermeye çalıştılar. Karanlık gecenin sabahında, Nuru Ziya’nın telefonları susmak bilmedi. Pek çok ülkeden faks ve e-posta yağdı. Sonraki günlerde bunu mektuplar izledi…

Tüm ülkelerden Kardeşler, bu elim, vahşi saldırıyı kınıyor ve “yanımızda olduklarını” belirtiyorlardı. Aşağıda sizlere, farklı ülkelerdeki kardeşlerimizin yolladığı mesajlardan bazı alıntılar sunuyoruz: İşte saldırının hemen ertesi günü, 10 Mart’ta gelen
mesajlardan bazıları:

Anlaşılan o ki, saldırıyı gerçekleştirenler, Kardeşlerimiz’in Kardeş Sofrası’nda bulundukları zamanı özellikle seçmişlerdi. Belli ki, amaçları, çok sayıda kardeşimizi aramızdan ayırmaktı.

Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirdikleri saldırıda, “amaçlarına ulaşamadıklarını” söyleyebiliriz. Saldırıda kullanılmak üzere olay yerine getirilen, ama çeşitli nedenlerle çalışmadıkları için istenilen tahrip gücüne ulaşamayan patlayıcılar, bize bunu söylüyor.

Terör amaçlı bu silahlı saldırı esnasında, Yakacık’ta Kardeş Sofrası’nda bulunan Kardeşlerimiz’den biri, 135 No’lu Çekiç Muhterem Locası’ndan Kadir Dabbağoğlu Kardeşimiz’in “İroni” başlıklı yazısında da vurgulu bir şekilde belirttiği gibi, “öldürmeye gelen’le ölümü bekleyen”ler arasında geçen, tasavvuru dahi imkânsız dehşet dakikaları…

Sonrası malum, yaralanan Sevgili Kardeşler; yaralanan, ölen Değerli Personel, tahrip olan bir insanlık mabedi…

Tarihe, bir saldırı olduğu kadar dayanışma gecesi olarak da geçecek; belleklere, Üstad-ı Muhterem’in “Uyanık Olalım Kardeşlerim!” sözleriyle kazınacak olan o sinsi, hunhar, kanlı akşam:

9 Mart 2004

Ve hemen o gece…

Dünya’nın her yerindeki telefonların öbür uçlarından, endişeli, sevecen ve kararlı ses tonlarıyla, “biz buradayız, yanınızdayız” diyen Kardeşler!

Ve hemen ertesi gün… Dünya’nın her yerinden gelen sevgi, kardeşlik, dayanışma mesajları!
“Bütün Dünya Bizimleydi” başlıklı yazıda da göreceğiniz gibi, her okunduğunda ağlanılası; özenle seçilmiş kelimeler, cümleler…

Burkina Faso’dan, Avusturya’dan, İtalya’dan, Bulgaristan’dan, Lüksemburg’tan, Brezilya’dan, İskoçya’dan, İsrail’den, Belçika’dan, Kolombiya’dan, Dominik’ten, Yunanistan’dan, Almanya’dan, Kanada’dan, Meksika’dan, Rusya’dan, Uruguay’dan, Yugoslavya’dan gelen, özenle kaleme alınmış mektuplar, elektronik postalar…

Bir insanlık mabedi’ne nasıl el uzatır bir düşünce, bir insan?
Bizden daha iyi kim bilebilir bunun cevabını?
Üstad-ı Muhterem boşuna mı sordu “Taassup ve boş inançlar hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye, çırak adayı birer harici olarak karşına dikildiğimizde?
İşte bunun için!
Tarihte örneği çokça görüldüğü için.
Ve, buna bir örnek daha:
9 Mart 2004,
Yakacık Mabedi.

“Biz Buradayız Yanınızdayız!”

Belçika Büyük Üstadı Alexandre Cleven, Büyük Üstat Kaya Paşakay Kardeş’e şöyle sesleniyor;

“...Belçika Büyük Locası Büyük Kurul Üyeleri, Büyük Üstatlar ve bütün Kardeşler bu barbar hareketi nefretle karşıladı. Sizin gibi onların da insancıl fikirleri, diyalog, sabır ve kutsal ruhun gelişimine katkı duyguları incitildi. Sizi desteklediğimizi belirtmek istiyoruz…”

Alexandre Cleven
Büyük Üstat

Aynı gün, Lüksemburg Büyük Locası ise dehşetini haykırdığı satırlarda, cehaleti lanetliyordu:

“...İstanbul’daki bir loca binasına düzenlenen intihar saldırısı karşısında, Lüksemburg’lu Kardeşler büyük şoktalar. Büyük Üstat Yvan Bouvy ve Lüksemburg Büyük Locası tüm Hürmasonları adına, Türkiye Büyük Locası’na ve üyelerine bu üzüntü ve yas karşısında içten duygularımı sunuyorum. Yarattığı dehşet, korku, nefret ve kızgınlığa rağmen, bu kan dökümü, bizim Hürmasonluk ve onun ideallerine olan bağımızı güçlendirsin. Bu korkunç hareketin temelinde yatan cehalet ve fanatizmi; sadece bilgelik, tolerans ve kardeşçe sevgiyi yüceltmenin alt edebileceği, bizi rahatlatsın.

Paul Geisen
Bölge Büyük Üstadı”

Saldırının ertesi günü gelen bir başka mesaj Yunanistan Büyük Locası Büyük Sekreteri Aetos Tzifakis imzalıydı.

“...İstanbul Locası’ndaki kardeşlerimizin karşılaştığı korkunç ve nedensiz saldırının haberini aldık. Büyük Üstadımız En Muh. Spiridon K., Yunanistan Büyük Locası Büyük Görevlileri, tüm Yunan Hürmasonları ve ben, Büyük Üstadınıza, tüm Türk Hürmasonlarına ve özellikle yaralanan Türk Kardeşlerimizin ailelerine, en içten duygularımızı yolluyoruz”

Aetos Tzifakis
Büyük Sekreter

Sadece Avrupa değildi saldırının ertesi günü harekete geçen. Dünya’nın farklı köşelerindeki Kardeşler, ardı ardına terörü lanetliyordu. Terör yarasını bilen bir ülke, İsrail’den ulaşan faks mesajı şöyleydi:

“Sevgili Büyük Sekreter Kardeşim, İstanbul’daki Localarınızdan birine, trajik bir bombalı saldırı düzenlendiğini ve bir Kardeşinizin yaralı olup hastaneye kaldırılmış olabileceğini öğrendik.
Masum insanlara düzenlenen bu saldırı karşısında şoke olduk dehşete düştük.

Victor Serezo
Büyük Sekreter”

Saldırı sonrası üzüntümüzü paylaşanlar ve bize iyi niyetlerini yollayanlar arasında ABD Washington DC Büyük Locası da vardı.

“Sevgili Paşakay Kardeş

...Bu elim saldırıda sizinle birlikteyiz ve size en derin üzüntülerimizi Büyük Üstat Gordan Lee Ferguson, Washington D.C Büyük Locası, Nur ve Azarbeycan Locaları adına sunuyoruz. Yaralıların sağlıklarına kavuşmasını ümit ediyor, onlar için dua ediyoruz.

Robert B, Heyat
Önceki Büyük Üstat”

Dünya’nın her yerinden, peşpeşe yardım önerileri gelmeye devam ediyordu. Kardeşlerimiz, nerede olurlarsa olsunlar, “bir şeyler yapmak” istiyorlar, ısrarla “sizin için ne yapabiliriz” diye soruyorlardı. İskoçya Büyük Locası Büyük Sekreteri’nin yazdıkları yürek burkucuydu:

“....Büyük Üstat Sir Archibald D. Orr Ewing, Bart ve ben, İskocya Büyük Locası üyeleri adına Büyük Üstadınız’a ve Locanız üyelerine bu korkunç olay karşısında içten başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Eğer sizlere yardımcı olmak için yapabileceğimiz bir şey varsa lütfen çekinmeden bildirin. Gelişmelerle ilgili olarak ben de haber yayınlarını takip edeceğim ...

Martin McGibbon
Büyük Sekreter”

Ve 12 Mart günü Kolombiya Büyük Locası’nın mesajı elimize ulaştı:

“Pek Muhterem Kaya Paşakay Büyük Üstat, Çok üzülüyor ve sizin ülkenizdeki terörizme karşı çıkıyoruz. Herkes bizimle birlikte hem yaralanan insanları hem terör kurbanı tüm halkı destekliyor. Kardeşleriniz olarak bizler yanınızdayız…

Jorge Eliecer Salazar Avenia
Büyük Üstat”

Uruguay Locası Dış İlişkiler Büyük Sekreteri Miguel A Butteri ise Kardeşleri “tedbir” e davet ediyordu:

“....Tüm Uruguaylı Kardeşler bu korkunç saldırıyı kederle karşılıyor. Hiç şüphe yok ki sizin yaşadığınız tecrübeyi yaşamamak için, biz Masonlar’ın bazı tedbirler alması gerekiyor. Ama biz Mason Kardeşler, daha iyi bir dünya için daha iyi insanlar olma savaşını kazanmak üzere enerjimizi toplayıp, güçlenmeliyiz....”

Miguel A Butteri
Büyük Sekreter

Slovenya Büyük Sekreteri de eylemcilere tepkiliydi:

“....Tüm Masonları şoke eden elim ve trajik saldırı karşısında üzüntü ve başsağlığı dileklerimizi sunmak istiyoruz. Bir kez daha, amacı insanlık için daha iyiyi istemeyi amaç edinmiş kurumumuz, aşırı bir reaksiyonerin saldırısına uğradı. İyi dilek ve düşüncelerimiz sizinle. Zincirimiz yeniden güçsüzden daha güçlü.

Miran Rems
Büyük Sekreteri”

16 Mart tarihli faks mesajı çok uzaklardan, İngiliz Kolombiyası ve Yukon Büyük Locası’ndan geliyordu. Kolombiyalı Kardeşler Evrenin Ulu Mimarı’ndan huzur diliyorlardı:

“...Saldırıda yaşamını yitiren günahsız kurbanların Evrenin Ulu Mimarı’nın huzurunda yatmalarını ve akrabaları ile yakınlarının da O’nun huzurunu bulmasını diliyoruz. Ayrıca insan hayatına kasteden bu saldırıda yaralananların da tamamen ve hızla iyileşmeleri için dua ediyoruz. Kardeş sevgi ve selamlarımla.

R. Lawrence M. Parent
Büyük Sekreter”

İyi dilekler, yardım çağrıları, daha iyi bir insan olma çabasının altını çizen satırlar, teröre, bu insanlık ayıbına peşpeşe yağdırılan lanet...
Tüm Dünya’dan Kardeşlerimize bize verdikleri destek nedeniyle müteşekkiriz.
Sıcak mesajları ile acımız biraz olsun hafifledi, yaralarımız sarıldı.

TEŞEKKÜR

9 Mart 2004 gecesi Yakacık Mabedimiz’e yapılan saldırıdan sonra, menfur saldırıyı yurt içinden de pekçok kişi, kurum ve kuruluş kınadı. Gösterdikleri duyarlılık için, Bursiyer Öğrencilerimiz’e, Derince’de kurduğumuz Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdür ve Öğretmenleri’ne, Ankara Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’ne, Kenan Evren Eğitim Kültür Vakfı’na, Medline Acil Sağlık Hattı’na, Lions Derneği’ne, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’na teşekkürü bir borç biliriz.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’ndan Kamuoyuna Duyuru

Derneğimizin Kartal-Yakacık Şubesine 9 Mart 2004 gecesi yapılan terör amaçlı silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetimizin yasalarına uygun olarak çalışan, Devletimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün koyduğu ilkelere bağlı, Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması hedefine inanan bir kuruluş olan Derneğimize yapılan bu saldırının temel amacının, halkımızın huzuruna ve laik demokratik rejim ile barış ortamına yönelik olduğu açıktır.

İnsanlık suçu olan bu saldırının demokrasiye, özgürlüğe, barışa, sevgiye inanmış insanları sindiremeyeceği ve onların bağlı oldukları kurumları inandıkları aydınlık yolda çalışmaktan alıkoyamayacağı kesinlikle bilinmelidir.

18. yüzyıla kadar uzanan Türk Masonluğu, bugüne kadar toplumun her kesiminden, hatta Şeyhülislam mertebesindeki din adamları da dahil olmak üzere kendisini insan sevgisine adamış kişileri bünyesine almıştır.

Derneğimiz, yurtiçinde ve yurtdışında hiçbir kuruluşa veya merkeze bağlı olmayan, hiçbir yabancı siyasi emel ve ideoloji ile ilişkisi olmayan, Allah inancını üyeleri için kesin şart koşan, bütün dinlere saygılı, milli ve manevi değerlere bağlı, aydın insanların bir araya geldiği, 2908 sayılı Yasaya göre dernek statüsünde kurulmuş, İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca düzenli olarak izlenen ve denetlenen, kendi üyelerine açık, yasal bir tüzel kişiliktir.
Üyelerimiz, Yüce Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ve aklın önderliğinde yürümeyi ilke edinmiş, demokrasiye bağlı, Atatürk milliyetçiliğine inanan ve özellikle cehalet ve taassup ile mücadele eden, laikliği vazgeçilmez bir ilke olarak benimseyen bir yapıya sahiptir.

İnsanlığın malı olan ve ilkelerimiz arasında yer alan sevgi, saygı, kardeşlik, eşitlik, özgürlük, hoşgörü ve adalet düşüncesi toplumlarda yayılıp benimsendikçe, Yurdumuzun ve dünyamızın özlemi olan barışın ve huzurun pekişeceği inancındayız.

Menfur saldırıda yaşamını yitiren Dernek servis çalışanımıza Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı, yaralanan kardeşlerimize sağlık, tüm Ulusumuza ve insanlığa aydınlık günler diliyoruz.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği

(19 Mart 2004 tarihinde Hürriyet ve 21 Mart 2004 tarihinde
Sabah gazetesinde yayınlandı.)

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 15, 2008, 01:29:39 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok güzel bir birlik ve dayanışma örneği.
Fakat sayın Mason, ülkemizde neden tüm yabancı ülkeler düşman, ve bu yabancı ülkelerde bizi düşman olarak görüyorlar. Masonluk bunun içinde adımlar atıyor mu? Yoksa herşey kendi içinizde mi? İnsanları aydınlatmak için güçlü ve birlik içinde bir topluluk gerekiyor bu gücünde sizlerde olduğunu düşünüyorum.

Ekim 31, 2008, 08:53:39 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Barbaros,

Alıntı
ülkemizde neden tüm yabancı ülkeler düşman, ve bu yabancı ülkelerde bizi düşman olarak görüyorlar. Masonluk bunun içinde adımlar atıyor mu?

Bu politik bir konudur. Politikacilarin ilgilenmesi gerekir. Masonluk, yabanci ulkeler ile yanlizca Masonik iliski barindirir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 23, 2015, 05:43:02 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Günü yaklaşıyor... Haberi duymuştum ancak detaylarını bilmiyordum. Gerçek anlamda, yüreğim sızlayarak okudum. Ayrıca belirtmeliyim ki, masonluğu vahşi bir yapı gibi gösterenlere, katil diye tanıtanlara ibret olmalı bu hadise. Dünyanın dört bir yanından, binlerce, on binlerce, yüz binlerce belki de milyonlarca mason kardeşi etkiledi bu hadise. Peki bu hadisenin zanlıları ne durumda? Komplo teorisyenlerinin  anlattığı gibi, öldürüldüler mi? İşkenceye mi maruz kaldılar? Elbette hayır. Adaletin terazisinde tartıldılar ve hak ettikleri cezayı aldılar. Keşke herkes, masonluğun bu içten ve zarif yapısını görebilse. Ölen kardeşlerinize rahmet, yakınlarına ve sizlere baş sağlığı diliyorum tekrardan.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe