Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sigara Nasıl Bırakılır?  (Okunma sayısı 49020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2009, 05:47:54 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Sayın Veritas'ın anlatımı bir eski anımı zihnime getirdi.

Benim gençliğimde girip çıkmış olduğum işlerin ve uğraşıların haddi hesabı yoktur. Öyle çeşitli ki... Bunlardan biri de tiyatro.

Rahmetli İsmet İnönü bizim oyunlarımızı hiç kaçırmazdı. Biz de ona hep en ön sırada bir yer ayırırdık.

Bir gün oyunumuza rahmetli Hıfzı Oğuz Bekata ile birlikte geldi. Perde arasında söyleşiyor, ikramda bulunuyorduk.

İnönü, fuayedeki sigara dumanından biraz rahatsız olmuştu. Bekata'ya dönerek, «Sen sigarayı bırakmıştın, değil mi Bekata?» diye âdeta sitem yollu sordu.

O da «Evet paşam, iki buçuk yıl oldu.» diye yanıt verdi.

Bunun üzerine İnönü «Ha, anlaşıldı. Henüz bırakmamışsın deyince, Bekata içerledi: «Bıraktım diyorum ya paşam.»

«Yok, yok, bırakmamışsın.» dedi İnönü, «Bak, hâlâ tarihini hatırlıyorsun.»

Çok güzel bir anıymış gerçekten =)
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 17, 2009, 02:57:45 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Bir arkadaşımın dediği gibi "Sigara Bırakılmaz Azaltılır" diyorum ben ;)

Aralık 17, 2009, 03:07:21 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Siqaranin ne kadar zararli oldugu hakkinda konusmanin luzumu yok bence. Kaldiki siqarani nasil biraka biliriz, bak bu insanin kendi iradesiyle olur ve sagligina kavusur.

Aralık 18, 2009, 12:40:33 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

10 yıldır sigara tiryakisiyim,5 ay önce bıraktım günde 1 paket içerdim,önce azalttım sonra paketi hepten bıraktım ilaçsız,sakızsız nasıl mı?

Çok zor oldu 1 ay başım bulanık gezdim günde 7 tane içtim sonra 3 ve en son haftada 1'e düşürdüm şimdi çok şükür yani öksürük yok yemeklerin tadı var darısı tiryakilerin başına ama halen korkuyorum yeniden başlarım diye..

Saygılarımla..

Ocak 01, 2010, 06:33:34 ös
Yanıtla #34

Bu Japonlar Cameli bozsalar dahi yinede iciyorum.Astimim birde ama masallah iyi icerim sigarayi,birakmayada pek hevesli degilim acikcasi. :).Buda kaniti:

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ocak 01, 2010, 07:04:38 ös
Yanıtla #35
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Japonlar ve camel hususunda mutabikiz. AmaJT Ortadoğu piyasasını satın almıştı RJnin ürettiği camek bulunabilir. Ama su resim yoldaş abuzittin coklucekene aittir. Forumda sigara yasağı konusuna bakarsanız iki yıl önce yoldaş coklucekenin feda eylemi ile ilgili bildiriyi goreceksinizdir. :)

Saygılarımla

Ocak 02, 2010, 04:26:04 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

10 yıldır sigara tiryakisiyim,5 ay önce bıraktım günde 1 paket içerdim,önce azalttım sonra paketi hepten bıraktım ilaçsız,sakızsız nasıl mı?

Çok zor oldu 1 ay başım bulanık gezdim günde 7 tane içtim sonra 3 ve en son haftada 1'e düşürdüm şimdi çok şükür yani öksürük yok yemeklerin tadı var darısı tiryakilerin başına ama halen korkuyorum yeniden başlarım diye..

Saygılarımla..

Sizi kutlarım Sn amurdad, saglıklı nefes almak, yemeklerın asıl tadlarına doymanın yanında, ınsanların rahatsız oldugu ama genelde söylemedikleri, itici ve rahatsız edici kokudan kurtulmayı da ekliyorum.....

saygılar

Ocak 24, 2010, 10:14:27 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sizlerle bu konuda 18.07.2008 tarihinde yazmış olduğum bir denememi paylaşmak istiyorum.
Saygılarımla.

Bu Sigara İçilmez mi?

Bu yazım sigara içmeye başlamak üzere olan kişilere ve hali hazırda sigara içenleredir. Eğer bu gruba dahil değilseniz siz gidin sağlıklı bir şeyler yapın boşuna zaman harcamayın.

Evet yine biz bizeyiz, sigara içeni, içmeyen ne anlar değil mi? Onlar hayatında tanışmamış bu zevkle öyle dışarıdan ahkam kesmesi kolay. Bizi önemsediğini söyleyen insanlar, sigara içmememizi istiyorsunuz ya, aklınızca bize yardım ettiğinizi düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Bizler çok mutluyuz, kimimiz bu sevgiliyle daha çok küçük yaşta tanıştık kimimiz halen tanışma faslındayız . Her kötü günümüzde yanımızda olan kim tabii ki sigara, her iyi günümüzde yanımızda olan kim tabii ki sigara, onun dışında her şey yalan. Hepiniz iyi gün dostusunuz ben kötü günümde bir sigara yaksam ne gelir derdim kalır, ne sevgili özlemim, ne de çocuk hasretim. Her şey yalan olur.

Birçoğunuz işte bu sebeplerle içtiniz sigarayı. Kiminiz doktor kesildi başımıza, bana bir şey olmaz diye ama hastanelerde damarları tıkanan ayakların kesildiğinden haberiniz yoktu. Kiminiz gelir derdinden sıkıldık içtik dedi ama bir yandan bir servet yatırıp sigaraya kendi çocuğunuzun boğazına giren lokmadan sıktınız haberiniz yoktu. Kiminiz zararı bana kime ne dedi ama yanındaki körpecik çocukların her nefeste ciğerleri sizden daha fazla zarar gördü haberiniz yoktu. Kiminiz yaşlılığımda içmem gençliğimde bir şey olmaz dediniz, yirmi yaşındaki körpecik gençlerin suratları ihtiyarların suratlarına benzedi haberiniz yoktu. Kiminiz sevgilisini kırdı geçti, gidip özür dileyeceğinize bir sigara içer her şeyi unuturum dediniz, ama hem kendinizi kandırdınız hem de bu sırada siz o sigarayı içerken sevgiliniz çoktan elinizden gitmişti haberiniz yoktu.

Keşke şöyle bir imkan olsaydı da siz sigara içen arkadaşlarımın ruhları bedenlerinden hiç sigara içmemiş olarak çıksaydı ve sizi şöyle dışarıdan bir gözlemleyebilseydi. Sizin için önemli olmayan belki de burnunuz alıştığı için kokusunu alamadığınız teniniz ne kadar iğrenç kokuyor bir bilseniz. Sakın parfüm sıkmayın bu kokunun üzerine, bu koku geçmez işi daha beter edersiniz. Birde geçin karşınıza iki kelam bir şey konuşun durabiliyor musunuz o ağzın karşısında bir bakın, o koku bildiğiniz kokulara benzemez insanın midesini bulandırır. Hele giysileriniz kokusu tarif bile edilmez. Bana inanmıyormusunuz, haklı olabilirsiniz o zaman lütfen çevrenizde size karşı dürüst olduğuna inandığınız kişilere sorun.

Bu sadece işin koku tarafı ya elleriniz ve dişleriniz üzerindeki katran sarısı lekeler onlar ne olacak, geçer mi sanıyorsun yıkamayla yanılıyorsun. Bırakın kendinizi, etrafınızda yaşayanlara, sevdiklerinize, dostlarınıza, ailenize bu zûlümü etmeye hiç hakkınız yok.

Hadi ruhunla birlikte seni bir ameliyat masasına yerleştirelim. Verdik narkozu sana hiçbir şeyden haberin yok ve biz başladık senin vücudunu incelemeye. Öncelikle öksürük dikkatimizi çekmişti herhalde ciğerlerde bir problem olsa gerek diye düşündük, açtık ki ciğerlerini ne görelim zifiri karanlık buralarda bir yerde pırıl pırıl ciğerler olmalıydı ama yok. Herhalde bundan olsa gerek öksürüğün, iki adım atıp tıkanmaların. Sonra ayaklarına geçelim son günlerde bir ağrı sızı vardı açtık baktık ki ayaklarına tıkanmış damarların , çatlamaya başlamış hatta bu çatlamalar deri üzerine çıkmış az kalmış kesilmesine bacağının. Sonra seni dikelim dedik daha fazla vücudunu araştırmaya gücümüz yetmedi sen görmedim dersen şayet internet elinin altında bak bakalım sigarının vücuduna zararlarını senin miğden kaldıracakmı.

Sonra ruhunla senin cebine girdik baktık ki zaten geçim sıkıntısı var, birde yetmiyormuş gibi her gün iki paket sigara için azalan 10 ytl ‘ye yakın para. Bırak geçim sıkıntısını yemek yiyip içeceğine, arkadaşınla sinemaya gideceğine, çocuğuna oyuncak alacağına, eşine bir demet çiçek alacağına sen gitmişsin yine iki paket sigara almışsın, ya gece biterse açıkta kalırsam diye.

Hayat tabii ki senin hayatın eğer yukarıda yazmış olduklarım senin kârına ise ben bir düşmanım. Sen bildiğin gibi yaşamaya içmeye devam et hayat kısa değil mi zaten bir varmış bir yokmuş misali. Düşün ki yıllarını aynı yastıkta geçirdiğin karından, daha sana çok yıllar ihtiyacı olacak gözlerinin içine bakınca her şeyi unuttuğun bebeğinden, kızından, oğlundan, seni doğuran bu yaşlara getiren canını istediğinde gözünü kırpmadan veren sana her daim kötülük gelmesin diye göğsünü siper etmiş annenden, babandan, her başın sıkıştığında gidip dertleştiğin dostundan, sadece birkaç dakikalığına zevk diye içtiğin ölüme tercih ediyorsan yine sen bilirsin kardeşim öl gitsin. Sen en doğrusunu bilirsin.

Aynı zamanda dediğim gibi bu yazı sigara içenler ve içmeyi düşünenler kadar mantığı olup düşünebilenler içindir de. Lütfen hem kendinize hem de sizi sevenlere bu kötülüğü yapmaya bir dur deyin. Yaşınız ne olursa olsun ne kadar süreden beri içerseniz için geç kalmış sayılmazsınız. Kırın o sigara kutularını, söndürün yanan sigaraları. Bu işi ya şimdi yapacaksın yada bir daha asla yapamayacaksın, içinizdeki sizi kandırmaya çalışan hiçbir sese kulak vermeyin.

Kendine güven, sigaraya içmeyen milyonlarca sağlıklı kişi gibi sende yaşayabilirsin yeterki buna inan. Daha ölmediysen her zaman bir geri dönüş vardır.

Haydi sigarasız, sağlıcakla kalın, kendinize iyi davranın.

Ocak 25, 2010, 10:24:53 ös
Yanıtla #38
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sakiz kullanmistim daha once ama hic bir seye yaramiyor arkadaslar, bosyere para verip almayin tavsiye etmem
İmza -M-

Şubat 24, 2010, 01:15:56 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yılın en çok tartışılacak sağlık haberi
"Sigara içenlerin IQ'su daha düşük"

24.02.2010 12:23
Reuters'tan yılın en tartışılacak sağlık haberi! Sigara içenlerin IQ'su daha düşük... Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içen kişilerin zeka seviyesi içmeyenlere oranla 7.5 puan daha düşük çıktı...
Bir insan ne kadar çok sigara içiyorsa IQ seviyesi de o kadar düşük oluyor...

İsrail'de araştırmaya konu olan 20 bin kişilik grubun içinde;

> Sigara içmeyenlerin IQ ortalaması: 101
> Sigara içenlerin IQ ortalaması: 94
> Günde 1-5 sigara içenlerin IQ ortalaması: 98
> Sigaraya 18'inden sonra başlayanların IQ ortalaması: 97
> Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içenlerin IQ ortalaması: 90

Uzmanların tavsiyesi: düşük IQ seviyesine sahip kişiler okul çağlarında belirlensin, bunlar sigaraya başlamaya en yatkın kişiler olacağı için sigaranın zararlarını anlatan kampanyalar özellikle bu kişiler üzerine yoğunlaşsın.

İsrail'de yaklaşık 20.000 asker üzerinde yapılan araştırmalar sigara içenlerin IQ'larının sigara içmeyenlere oranla daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmaya göre kişi ne kadar çok sigara içerse IQ'su o kadar düşük oluyor. Tel Hashomer'de bulunan Sheba Sağlık Merkezi'nde yapılan araştırmada günde bir paket içen gençlerin IQ'larının sigara içmeyenlerden ortalama 7.5 puan daha az olduğu belirtilirken zihinsel ve davranışsal sorunları olan kişilerin sigaraya sarılmasının önemli bir neden olduğunun altı çizildi. 18 yaşındaki 20.211 kişiyi inceleyen Dr. Mark Weiser'a göre bu kişiler sigaranın zararlarının anlatıldığı kampanyalarda ana hedef kitlesi olarak alınmalı.

Işık ve Sevgi İle Kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......