Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasıl Hemşire olunur?  (Okunma sayısı 36124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2008, 07:03:17 ös
  • Ziyaretçi

Bir Mason muhterem ile evlenen bayana hemşire dendiğini biliyorum tabii ki ama Paşakay' ın röportajındaki şu cümle çok dikkatimi çekti: "Kadın Hemşire denen rütbeye yükselmeli"

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3901.0;highlight=hem%FEire

Bu Masonik nikah (daha doğrusu kutlama) ile mi gerçekleşiyor? Yoksa bu kutlamanın yapılmasına gerek yok mu o Mason eşinin Hemşire rütbesinde olması için?

Ayrıca bir Hemşirede ne gibi özellikler olmalı? Masonik öğreti gibi bir yol ile kendisini geliştimesi gerekir mi?

Bir Hemşirenin illa ki Beyaz Eldiven (diğerinin ismini hatırlamıyorum) gibi bir cemiyet içinde olması gerekir mi?

Diğer üyelerimizden hem sorular, hem de yorumlar bekliyorum. Mason üylerimizin de yorumlarını çok merak ediyorum.

Saygılarımla,

Mart 02, 2008, 10:13:50 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Bu Masonik nikah (daha doğrusu kutlama) ile mi gerçekleşiyor? Yoksa bu kutlamanın yapılmasına gerek yok mu o Mason eşinin Hemşire rütbesinde olması için?

Sayin blossom,

Masonlarin eslerine "Hemsire" denilmesi bi gelenektir. Toren yada rituel sonusunda kazanilan bir unvan degildir. Masonik Nikah vb. bir toren olmasa dahi her Masonun esine "Hemsire" olarak hitap edilir. Bu Kardeslar tarafindan ese duyulan sayginin bir gostergesidir.

Alıntı
Bir Hemşirenin illa ki Beyaz Eldiven (diğerinin ismini hatırlamıyorum) gibi bir cemiyet içinde olması gerekir mi?

Hayir. Bu bir zorunluluk degil, tercihtir.

Saygilarimla

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 02, 2008, 03:24:50 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Alıntı

Sayin blossom,

Masonlarin eslerine "Hemsire" denilmesi bi gelenektir. Toren yada rituel sonusunda kazanilan bir unvan degildir. Masonik Nikah vb. bir toren olmasa dahi her Masonun esine "Hemsire" olarak hitap edilir. Bu Kardeslar tarafindan ese duyulan sayginin bir gostergesidir.

Alıntı

Hayir. Bu bir zorunluluk degil, tercihtir.

Saygilarimla

Saygilarimla
Teşekkür ederim öncelikle Sayın MASON açıklamalarınız için...

Alıntı
Ayrıca bir Hemşirede ne gibi özellikler olmalı? Masonik öğreti gibi bir yol ile kendisini geliştimesi gerekir mi?

Açıkçası ben bir Masonun eşinin de, öğreti gibi olmasa da bir takım bilgi sürecinden geçmesinin hoş olacağına inanmaktayım. Mutalaka eşinin yanında o hanım bir takım şeyler öğrenecektir ama öğrenmeye de hevesli olması gerekir. Buna istinaden, bu tür bir bilgi donamına ihtiyaç var mıdır? Ya da bir Hemşireden bu beklenir mi?

Mart 03, 2008, 07:58:27 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Mutalaka eşinin yanında o hanım bir takım şeyler öğrenecektir ama öğrenmeye de hevesli olması gerekir.

Katiliyorum.

Alıntı
Buna istinaden, bu tür bir bilgi donamına ihtiyaç var mıdır? Ya da bir Hemşireden bu beklenir mi?

Hayir. Loca tarafindan bir Hemsireden herhangi birsey beklenemez. Ancak Kardesimiz Masonlugu konusunda esinden anlayis ve saygi bekleyebilir. Bu konuda Mason olan kisi ile esi arasindadir. Bizler Loca olarak (kim yada nasil birisi olursa olsun) Hemsiremize saygi duymakla gorevliyizdir.

Masonluga karsi ilgi yada tepkisinin ne derece oldugu Kardesimiz ve esi arasindaki bir konudur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 03, 2008, 08:25:28 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Peki,

Imzasiz olan birliktelikler icin de bu hatuna hemsire denilir mi?Yani bir Mason, loca geleneklerine gore mutlaka evlenmis, duzgun bir aile hayatina girmek zorunda olmali midir? Mesela ulkemizdeki aile yapisi, anane ve kultur geregince ciftlerden mutlaka resmi olarak bir nikah beklenir. Imzasiz birliktelikler toplumda yeterince saygi gormezler. Tabi bu kuresellesmenin getirdigi bir faturanin neticesi olarak Turk aile yapisi gittikce dejenere olmaya baslamakta ve etrafta imzasiz birliktelikler giderek artmaktadir. Masonlarin kurallari evrenseldir demistiniz. Peki bu husus ta evrensel bir kural midir?  Oyle ise sayet, diger dunya ulkelerinde (ornegin Ingiltere'de evlilik  populer degil) bu durum nasildir? Yoksa bir Mason'un imzali-imzasiz ozel hayati Masonlugun cizdigi prensipler dahilinde degil midir?

Muhabbetle

« Son Düzenleme: Mart 03, 2008, 08:34:48 öö Gönderen: Kirlangic »

Mart 03, 2008, 08:54:07 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Imzasiz olan birliktelikler icin de bu hatuna hemsire denilir mi?Yani bir Mason, loca geleneklerine gore mutlaka evlenmis, duzgun bir aile hayatina girmek zorunda olmali midir?

Sayin Kirlangic,

Hicbir Mason evlenmek zorunda degildir. Yasam bicimi ve uygun gordugu kisi ile yasama bicimi kendi tercihidir. Ancak resmi evlilik olmadikca bayana Hemsire sifati verilmez.

Saygilarimla

Mart 03, 2008, 12:22:08 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Teşekkürler bilgilendirmeler için Sayın MASON.

Peki bir Mason imzasız birlikteliğinde, birlikte olduğu hanıma Mason olduğunu söyler mi? Şimdi diyeceksiniz ki kişisel tercihi, çok haklısınız. Fakat imzalı da imzasız da olsun birlikteliklerin sonunda yaşanan sancılı dönemlerde insanların ne yapacaklarını kestirmek zordur. Bir zamanlar değer verdiğiniz kişi sizin her sırrınızı ifşa edecek nefrete sahip olabilir. Bu bir olasılıktır. Bu bağlamda bir Mason birlikte olduğu hanıma çok güvenmelidir. Bu kısım benim kafamı karıştırıyor. Hanımlarınıza kimliğinizi açıklamak anlamında nasıl ve ne kadar güvenebiliyorsunuz? Sorum biraz saçma oldu ama yine "güven" mefhumuna geldi dayandı ister istemez...

Mart 03, 2008, 12:39:57 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Bu kisisel tercihtir. Halen esine, annesine, babasina Mason oldugunu soylemeyen Kardeslerimiz oldukca coktur. Ayni sekilde birlikte yasadigi kisi degil, is  arkadaslarina dahi kolaylikla Mason oldugunu soyleyen Kardeslerimizde coktur.

Bu kisinin karsi tarafa olan guveni ve o zamana kadar guven konusunda yasadigi tecrubeler ile ilgilidir. Kisisel tercihtir.

Saygilarimla

Mart 03, 2008, 01:20:40 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayin blossom,

Bu kisisel tercihtir. Halen esine, annesine, babasina Mason oldugunu soylemeyen Kardeslerimiz oldukca coktur. Ayni sekilde birlikte yasadigi kisi degil, is  arkadaslarina dahi kolaylikla Mason oldugunu soyleyen Kardeslerimizde coktur.

Bu kisinin karsi tarafa olan guveni ve o zamana kadar guven konusunda yasadigi tecrubeler ile ilgilidir. Kisisel tercihtir.

Saygilarimla

Teşekkür ederim Sn. MASON ilginiz ve nezaketiniz için...

Saygılarımla,

Şubat 06, 2009, 07:01:40 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

güzel açıklama teşekkürler..