Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasıl bir allaha inanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 16522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 09:36:41 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Aslında konu başlığı güzel, "Nasıl Bir Allah'a İnanıyorsunuz". Dikkat edilirse başlıkta "İnanma" esas alınmış. Şahsen hiçbir yerde Allah'ın nasıl olduğuna dair bir tanımlamaya rastlamadım. Yani bildiğimiz sadece doğmamış ve doğurulmamış olmasıdır. Pekiyi nasıl bir varlıktır, hiç düşündünüz mü ? Kur'an'ın bazı ayetlerinde kısmi açıklamalar olmakla birlikte net bir tanımı yoktur.
        Bu nedenle , Allah kavramı, beynimizde canlandırabildiğimiz veya canlandıramadığımız , yani beynimizin seviyesine göre inancımızın yaratıp yaratmadığı bir olgudur.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 16, 2012, 09:52:30 ös
Yanıtla #21

Sayın NOSAM33'ün son iletilerinde bana ve sayın ADAM'a karşı olan üslubunu oldukça bozduğunu, hakaretin de ötesinde terbiyesizliğe varan söylemler içine girdiğini görüyorum. Üstelik kendisi bir Masonmuş gibi, "sayın harici" gibi bir ifadeyi aşağılama mahiyetinde kullanmaya çabalamaktadır. Ömer Hayyam'a ait olduğu iddia edilen bir rubai vardır. Önce lafa bakarım diye başlar. Bakın o rubainin içinde bir de ADAM sözcüğü geçer.

Ama Sayın NOSAM33'ün de dediği gibi, yanlışın neresinden dönülse faydadır. 

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 15, 2013, 12:24:22 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Saçma bir soru. ' Nasıl bir Allah'a inanıyorsunuz ? ' nedir yani ? Belirtilenlerin dışında nasıl kelimesini kimin, nasıl anlayacağına bağlı ve belki de kimin, derinlerdeki, ' nasıl oluyor da bir Allah'a inanıyorsunuz ? ' mesajını almasına..

Bana sorarsan, hiç düşünmedim.
Adequatio intellectus et rei

Nisan 15, 2013, 01:02:02 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Sayın Melina hanımefendi, aslında konu başlığı bence cok guzel, söyle bir bakın. İnsanların cok büyük bir bölümü bir dının söyle veya boyle mensubu konumundadir. Pekiyi, milyarlarca insanın inandığı bir varlığı tanimlayabilmesinde nasıl bir saçmalık görüyorsunuz ?  Siz hiç düşünmediğinizi açıkça belirtmiştiniz ama inanmadığınızı belirtmemissiniz. İnandığınızı  kabul edersek , siz acaba nasıl bir varlığı Tanrı olarak düşünüyorsunuz ?
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 15, 2013, 01:08:18 öö
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Kriterim yok, olmadı hiç. Ayrıca, Tanrı'yı kriterize edemediğimden soruyu saçma buldum :)
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2013, 01:11:27 öö Gönderen: Melina »

Nisan 15, 2013, 01:35:48 öö
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

OYLE DEGiL İSTE ! Binlerce yıldır insanlar TAnrilari adina savaşmadı mı?  Tanrılar adına katliamlar yapılmadı mı? Hala daha yapılmıyor mü? Antik çağlarda sekli semalı bile belli değilmi idi? O inananlar da insan değil mı idi? Siz kriter koymuyor olabilirsiniz ama sizin bu yaklaşımınız  konuyu saçma yapmaz.
            Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 15, 2013, 08:27:43 öö
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Anlaşılamadım sanırım. Tanrı gerçekliğini maddeleştirip, benim inandığım Tanrı şöyle ya da böyle diye hiç düşünmedim diyorum.

Nisan 15, 2013, 09:32:50 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Şahsen hiçbir yerde Allah'ın nasıl olduğuna dair bir tanımlamaya rastlamadım. Yani bildiğimiz sadece doğmamış ve doğurulmamış olmasıdır. Pekiyi nasıl bir varlıktır, hiç düşündünüz mü ? Kur'an'ın bazı ayetlerinde kısmi açıklamalar olmakla birlikte net bir tanımı yoktur.

Bu nedenle , Allah kavramı, beynimizde canlandırabildiğimiz veya canlandıramadığımız , yani beynimizin seviyesine göre inancımızın yaratıp yaratmadığı bir olgudur.
        Saygılar-sevgiler.

Bakın, şu söyleminizde hemfikiriz, benim de kendim için anlatmak istediğim bu. Yani hiç öyle maddeleştiremedim. Ha küçükken, Tanrı'yı baloncuklar içinde olarak düşünmüşümdür :) ama şuan hiçbir şekilde düşünemiyorum, çocukluk zihniyetini üstümden attığımdan beri.

Konunun mantıklı veya mantıksızlık veya açılış amacındaki niyete de fazla takılmıyorum. Size göre mükemmel olan şey, başkasına göre iyi olmayabilir. Saygı duymak lazım.

Nisan 15, 2013, 09:52:09 öö
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu konuda bizim vereceğimiz cevap biraz sığ kaçar insan merak etmediği bilmediği şeyi nasıl tanımlasın?
Merak edip onu arayan insanların ise bu tip sorulara yaklaşık cevapları var oda bu soruyu kesermi bilmem,
mesela hallacı mansur enel hak derken bize nasıl bir tanrı inancı kavramı çizmiş olabilir.

Bilmediğimizi düşündüğümüz şey aslında okadarda bilinir durumda olabilir ve biz onu görmüyor olabilirizki.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 15, 2013, 12:45:23 ös
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Alıntı
hakaretin de ötesinde terbiyesizliğe varan söylemler içine girdiğini görüyorum. Üstelik kendisi bir Masonmuş gibi, "sayın harici" gibi bir ifadeyi aşağılama mahiyetinde kullanmaya çabalamaktadır.

Sayın peacewings beyefendinin sitemini yerinde buluyorum dediği gibi cahilce ve Mağrurca bir yaklaşım . Uyarısını  geçte olsa dikkate alacağım .Sayın ADAM' a  da bilmeden kalbini kırdıysam affına sığınırım .

Saygılar ...

« Son Düzenleme: Nisan 15, 2013, 12:47:46 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus