Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta aşk nasıl karşılanır?  (Okunma sayısı 10715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2008, 08:55:00 öö
  • Ziyaretçi

Masonlukta aşk nasıl karşılanır. insanın başka bir insana kara sevda olması masonlukta nasıl algılanır ? Bazı tasavvuf kaynaklarında aşkın insanı tüm kötü düşüncelerden arındırdığını okumuştum. Aşk ile yanıp kül olan insan o varılması istenen noktaya yaklaşmış demektir deniliyordu. Ve o noktaya gelen insan için artık yol yoktur deniliyordu. Masonlar için de öyle midir ? aşk kara sevda nedir ? hastalık mı? ilahi bir şey mi ?

Eylül 08, 2008, 10:08:38 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin mesoblue,

Asik olmak Masonik bir durum/konu degildir. Kisiseldir. Masonik kurallarda aska dair bir yaptirim mevcut degildir. Her kisi, kisisel duygularini ve iliskilerini kendi istedigi derecede, istedigi kisi/varlik ile yasayabilir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 11, 2008, 02:28:57 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

sayın MASON sizi bir sorum olacak.aşık olmak insanın kendi kaderinin sevdiği insanın elinde olması demektir bir manada.bu kadar iradesiz bir kişi mason olabilir mi?saygılarımla

Aralık 11, 2008, 05:11:55 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Üstadım Mason'a yöneltilmiş bir soru ama cevabım umarım sizi tatmin eder.

Sayın Karakan

iradesiz bir kişi mason olabilir mi?

İradesiz bir kişi bence mason olamaz bu konuda Sayın Üstadım da bana hak verecektir.

Sorunuzun ana teması  na gelince de "Aşk"

Gerçekten Aşık olmak büyük bir erdem dir iradesizlik ise çıkar amaçlı yalanlardır Aşkta.
Seven bir gönül Aşkın erdemi ile diğer gönülle bir bütün olur burada kastetmek istediğim iki beden de tek ruh ve tek (birlikte) kader dir.
Hiç  kimse başka bir insanın kaderini de eline alamaz Ademe yüce bir nefesle ruh verilmiş olabilir ama o ruha başkasının kaderi verilmemiştir.
Gerçekten  Aşkın yolunu seçene ne mutlu  Aşkını manada  Hakkın yoluna verenede
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2008, 05:15:57 ös Gönderen: semsin »

Mart 12, 2009, 06:56:13 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayin mesoblue,

Asik olmak Masonik bir durum/konu degildir. Kisiseldir. Masonik kurallarda aska dair bir yaptirim mevcut degildir. Her kisi, kisisel duygularini ve iliskilerini kendi istedigi derecede, istedigi kisi/varlik ile yasayabilir.

Saygilarimla

Sayın mason bunu biraz daha detaylı olarak aktarısanız sevinirim.

Mart 12, 2009, 10:35:57 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hewal,

Sayin Mason'a sormussunuz ama ben de dilim dondugunce cevap vermek istedim.

Masonlar ile hariciler dedigimiz mason olmayanlar arasinda aslinda bir fark yoktur. Hepimiz aski doyasiya yasayabiliriz, bizler de uzulur sevinir aglariz. Masonlugun kurallari bunlarla iliskili degildir. Masonlugu biraz daha arastirdiginizda goreceksiniz ki, Masonluk "Kamil Insan" olmak cabasidir. Dolayisi ile Rahipler gibi inzivaya cakilme durumu yoktur, duygulara karismaz.

Umarim birseyler anlatabilmisimdir.

Saygi ile...
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 12, 2009, 11:28:43 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

sayın dino bilgileriniz için teşekürler ama benim anladığım masonlar dürüst seviyeli insanlardır. Peki şunu sorayım size bir mason evliyken aşık olma durumunda ne olur?

Mart 13, 2009, 01:33:39 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

sayın dino bilgileriniz için teşekürler ama benim anladığım masonlar dürüst seviyeli insanlardır. Peki şunu sorayım size bir mason evliyken aşık olma durumunda ne olur?

Sayin Hewal,

Bir kisinin evliyken baskasina asik olmasi insani bir durumdur, olabilir, bu o kisinin ahlaka mugayyir bir sey yaptigini gostermez. Toplum icinde sizin basiniza ne gelirse bir Mason'un da basina ayni sey gelecektir. Mason'lar ahlaki degerleri yuksek insanlar olmalidir. Ancak ask vucut kimyasi ile ilgili bir durumdur ve onune gecilebilir birsey degildir.

Saygi ile...
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 13, 2009, 10:35:22 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayin Hewal,

Bir kisinin evliyken baskasina asik olmasi insani bir durumdur, olabilir, bu o kisinin ahlaka mugayyir bir sey yaptigini gostermez. Toplum icinde sizin basiniza ne gelirse bir Mason'un da basina ayni sey gelecektir. Mason'lar ahlaki degerleri yuksek insanlar olmalidir. Ancak ask vucut kimyasi ile ilgili bir durumdur ve onune gecilebilir birsey degildir.

Saygi ile...

sayın dino önce beni aydınlattığınız için teşekürler,ama  bana hewal73 demenizi rica ediyorum çünkü 73 bende çok büyük önemi vardır ve ben onu gösteriş amaçlı kullanmadım saygılarla

Mart 16, 2010, 10:19:32 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın Hewal73 aşkla masonluğu nasıl bağdaştırdınız vede böyle bir soru sorma ihtiyacı duydunuz bende bunu anlamadım.saygılarımla.