Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Azerbaycanda Eğitim?  (Okunma sayısı 4055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2014, 07:17:16 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar. Azerbaycanda Psikoloji okumayı düşünüyorum.Eğitim nasıldır? Çok rüşvet döndüğü söyleniyor ve Türkiye gibi bir ülkeden asla oraya gidilmesi tavsiye edilmiyor. Sizlerin görüşleri nedir?

Temmuz 10, 2014, 07:25:39 ös
Yanıtla #1

Sayın MysticMind, neden Azerbaycan?

Temmuz 10, 2014, 07:28:15 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind, neden Azerbaycan?

Maddi açıdan uygun geldi üstadım fiyatları. Gerçi diğer üniversitelerinde 'yurtdışı' pek farkı yok ancak Türkiyede özel bir üniversiteyi karşılayacak maddi gücüm yok. Sizin görüşleriniz nedir orasıyla ilgili?

Temmuz 10, 2014, 07:31:27 ös
Yanıtla #3

Azerbaycan hakkında fikrim yok ancak mesele üniversitede eğitim ücretleri ise farklı bir hazırlığa girişip eğitimin ücretsiz olduğu Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkelerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Mutlaka Türki cumhuriyetlerde okumak istiyorum derseniz de, size tavsiyem yolsuzluğun düşük olduğunu tahmin ettiğim (en azından eğitim alanında) Kazakistan'dır. Medeniyet açısından da Türkiye'den çok daha gelişmiş çok daha medeni ve çok daha zengin bir ülkedir.

Temmuz 10, 2014, 07:36:01 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Azerbaycan hakkında fikrim yok ancak mesele üniversitede eğitim ücretleri ise farklı bir hazırlığa girişip eğitimin ücretsiz olduğu Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkelerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Mutlaka Türki cumhuriyetlerde okumak istiyorum derseniz de, size tavsiyem yolsuzluğun düşük olduğunu tahmin ettiğim (en azından eğitim alanında) Kazakistan'dır. Medeniyet açısından da Türkiye'den çok daha gelişmiş çok daha medeni ve çok daha zengin bir ülkedir.

Araştırmalarım devam ediyor lakin Avrupa ülkelerinde denklik problemi var.Diplomayı aldıktan sonra ülkeme dönmek,çalışmalarımı gerçekleştirip hem insanlığı hem ülkemi geliştirmek istiyorum.

Temmuz 10, 2014, 07:38:24 ös
Yanıtla #5

Evet malesef ülkemizde YÖK denen ve hala kurtulamadığımız tuhaf bir yapının varlığı nedeniye denklik problemleri olabiliyor. Yine de hangi üniversitelerden mezun olduğunuzda denklik problemi olmayacağına dair bir araştırma yapabilirsiniz.

Temmuz 10, 2014, 07:48:06 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet malesef ülkemizde YÖK denen ve hala kurtulamadığımız tuhaf bir yapının varlığı nedeniye denklik problemleri olabiliyor. Yine de hangi üniversitelerden mezun olduğunuzda denklik problemi olmayacağına dair bir araştırma yapabilirsiniz.

Ülkemizde anlayamadığım nokta budur zaten. Başka devletler bizleri kabul edip eğitim ve iş imkanı sunarken kendi ülkemizde yurtdışında, İngiltere,Fransa,ABD gibi kaliteli ve modern yerlerde eğitim görüp gelen 'kendi vatandaşımız'ı kabul etmiyor. Açıkçası mezun olunan yerin pek önemi olduğuna inanmam. Elbette eğitim farkı olur lakin çalışma ve keşfetme azminin kişide bittiğine inanırım. Bu sebeple ne kariyerime ne eğitimime pürüz karıştırmak istemiyorum. Rüşvetle geçeceksem ne geçtiğim ders ne bana o dersi veren kişinin bir önemi kalmaz. Bu sebeple eğitimi gerçekten kişinin başarı ve çalışkanlığına bağlı olduğu bir yerde okumayı istiyorum. Ülkemiz eğitiminde yanlış bulduğum çok nokta var. Kişileri aslında karakterleri oluşmaya başladığı andan itibaren başta insanlığın gelişimi ardından meslek eğitimli yetiştirseler inanıyorum ki bugünün Oxfordunu ülkemiz insanları oluştururdu. Okumak için okuyan. Para için çalışmaya 'mahkum' kaldığımız ülkemizde ne yazık ki gelişim bu şekilde sağlanamaz. Umarım önümüzdeki dönemlerde eğitim ve öğretim sistemi gelişir. Ben çocuklarımı bu kadar ucuz bir sistemde okutmak istemiyorum.