Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SANSÜR  (Okunma sayısı 4223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 20, 2009, 10:42:27 ös
  • Aktif Uye

Forum sitesini (www.masonlar.org) son bir aydır düzenli takip edenlerin iyi bildiği, uzun süredir tartışılan Gazze'ye 100 ton bomba ve İSRAİL'i DESTEKLİYORUZ konu başlıkları silinerek sansürlendi.

Takip edemeyenler için kısaca anımsatmak isterim konuları,

Gazze'ye 100 ton bomba konusu:
İsrail'in GAZZE saldırısı ve işgali üzerine açılmış konu olup üyeler tarafından çoğunlukla savaşa hayır denerek GAZZE'ye destek mesajları verilmiş ve  çok sayıda çocuk-kadın-sivil ölümlerinden  dolayı saldırı katliam gibi değerlendirmiştir.
Çok az sayıda üyede olaya terör açısından bakıp İsrailin bu operasyonu yapması gerektiğini belirtmiştir.

İsraili Destekliyoruz konusu:
Bir üye tarafından konu açıldığında bir çok üyenin irkilmesine sebeb olmuştur. Neden mi?
Çünkü Gazzede ölen başta çocuk olmak üzere masum insanların ölümü gerekli denerek insanların yaşam hakkına saygısızlık yapılmış ve yapılmakla kalmayıp tartışma şiddetlendikçe konu daha kışkırtıcı bir hal almıştır.

Sonuç
18.Ocak.2009 tarihinde sayın Dino haklı olarak tepki gösterip İsraili Destekliyoruz konusunu açan ve kışkırtmaları sürdüren kişinin engellenmesi manasında site yönetimine çağrıda bulunmuştur. Yanılıyorsam lütfen beni düzeltsin.

Aynı gün site yönetimi tarafından sayın Dino'nun rahatsızlığı dikkate alınarak İsrail'i Destekliyoruz konu başlığı forumdan silinmiştir.

Ancak beraberinde Gazze'ye 100 ton bomba başlığıda silinmiştir. Halbuki bu başlık bir haber ve ona dayalı yorumlar içermekte ve asla yahudi düşmanlığı gibi bir düşünce olmamıştır. Sadece İsrail'in saldırıları eleştirilmiş ve saldırıların sona erdirilmesi gerektiği paylaşılmıştır.

Bu konuda site yönetiminin tutumunu anlamakta cidden zorlanıyorum. Belki amaç denge olabilir ama alınan karar adilmidir?
Sitede sansür neye göre yapılmalıdır? Kışkırtıcı yazılar yazan kişilerin engelleneceği yerde yorum yapan üyelerin  yazılarının  geriye dönüşü mümkün olmayacak şekilde silinmesi (veya sansürlenmesi) ne kadar doğrudur?

Tartışmaya açmak istiyorum.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:54:10 öö Gönderen: MASON »

Ocak 20, 2009, 10:55:13 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın doğudan;

Bu sitede, başlık olarak kullandığınız sansür kavramı, hiç bir zaman kullanılan idari bir yöntem olmamıştır. Haksızlık ettiğinizi düşündüğüm için 'SANSÜR' başlığını 'ADALET?' olarak değiştirdim. Bu başlık altında konuyu tartışabilirsiniz.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:54:18 öö Gönderen: MASON »

Ocak 20, 2009, 11:12:08 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın aramis,

Hakaret, seviyesizlik v.b. konular içermeyen yorumların silinmeside bir bakıma sansürdür. Bu nedenle başlığı sansür olarak açmıştım. SANSÜR yerine ADALET yazmışsınız bence bir sorun yok.Benim açımdan önemli olan konunun tartışılması ve tartışmanın sonucunda iyi bir sonuç alınmasıdır.

Haricide olsak bu sitede üye isek bizimde sitenin bize ait bölümünde söz hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bu sitenin demokratik yapısı ve geleceği içinde önemlidir.

Madem sanal alemde haricilerle masonları buluşturan ve hemen her konunun tartışılabildiği bir alan bu site, o halde engellenecek kişi veya konularla ilgili biz haricilerinde görüşü alınmalıdır. Belki de şikayet edilen kişi veya konu ile ilgili anket yapılarak, çıkacak sonuca görede yaptırım uygulanabilir.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:54:23 öö Gönderen: MASON »

Ocak 20, 2009, 11:25:11 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Ben de bu konuların silinmesinin gerekçesini öğrenmek isterim; en azından karar gerekçeli bir şekilde bize sunulabilirdi. Biz de gerekçesini öğrenmiş olarak bunun adalet mi, sansür mü olduğuna kendi vicdanımız doğrultusunda karar verme hakkına sahip olurduk.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:54:29 öö Gönderen: MASON »
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 20, 2009, 11:41:57 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudan,

Sevgili Aramis Kardesimin de belirttigi gibi SANSUR kelimesi biraz agir kaciyor, zira bu site icerisinde insanlar yeterince cirkinlesebiliyorlar. Dolayisi ile de hepimizin keyfi kaciyor, sinirleri bozuluyor. Site moderatorleri de, bu cirkinliklerin daha fazla kisi tarafindan okunup rahatsiz olunmamasi icin bunlari silebiliyor. Dikkat ederseniz, bu fikir beyanini engelleme degil, cirkinlikleri silme. Ayrica benim sikayetim uzerine silindigini de sanmiyorum, bu sikayeti siz de yapsaniz ayni muamele yapilacaktir, bu sitede benim sizden daha fazla bir ayricaligim yok. Silinme, eminim ki genel rahatsizliktan dolayi olmustur. 

Ama su konuda size hak vermemek de elde degil. Gazze ile ilgili acilan basliktan hemen sonra "Israil'i destekliyoruz" diye bir baska baslik acilmis ve bu baslik altinda da insanin tuylerini diken diken eden, kisiyi insanligindan utandiran yazilar yazilmistir. Bunu yapan sadece bir kisidir ve konuya katkida bulunan herkes ilgili kisinin fikirlerine karsi cikmistir, hem de son derece seviyeli olarak. Evet, haklisiniz, bu kisiyi moderatorlere sikayet eden benim. Burada suclu olan ya da suclu olarak gorulen kisinin ceza almasi gerekirken konunun silinmesi cok da hos olmadi. Ama amac mutlaka kutuplasmalarin onlenmesi, sinirlerin ve sitenin ahenginin bozulmamasidir. Lutfen akliniza baska birsey getirmeyin.

Akliselim insanlar olarak biliyoruz ki, ne olursak olalim bu sitede hepimiz sonuna kadar huruz ve tum fikirlerimizi birbirimizle gayet rahat paylasabiliyoruz ve bundan sanirim hepimiz oldukca mutlu. Ahengi bozmak isteyenler, elekten ilk dokulecek olanlardir, bu gune kadar dokulenler gibi.

Sevgi ve  Saygilarimla,
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:54:35 öö Gönderen: MASON »
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Ocak 21, 2009, 11:56:47 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Üyeler,

Öncelikle konuyla İlgili Kuralları hatırlatmak isterim;

"Siteye üyeler tarafından gönderilen mesajlar ve her türlü içeriğin yayını konusunda insiyatif site yönetimine aittir. Site yönetimi yayınlanan yazıların gerek gördüğünde içeriğini, görünümü, site içindeki yerini değiştirebilir veya yayından kaldırılabilir."

"Forumumuzun kalitesini korumak için kurallara aykırı mesajlar Forum Yöneticileri tarafından forumdan ayrıca bir uyarı yapılmadan kısmen ya da tamamen silinmekte, gerekli görülen durumlarda mesaj sahibinin foruma, site üyelerine özel sayfalara ya da siteye girişleri ve katılımları sınırlanmakta veya tamamen kaldırılmaktadır."

"Siteye (herhangi bir yoldan, herhangi bir sayfadan) giris yapmis yada foruma uyelik prosedürünü tamamlamış her üye bu kurallara uyacağını da beyan etmiş olur."

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1172.0

-----

Uygulanan yaptırımlar yukarıda üye olmakla birlikte peşinen kabul edilmiş olunan kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. "İsrail'i Destekliyoruz" başlıklı konu "Üyeler arasında sert tartışma ve polemik" yaratması, "Nezaketsiz, gayrı-ciddi, kırıcı, gereksiz sert" olması nedeniyle silinmiştir.

"Gazze'ye 100 Ton Bomba" konusu her ne kadar bir gazete haberinden yola çıkmakla birlikte, üyeler arasında tartışma ve gereksiz polemiğe sebebiyet vermiştir. Bu konu başlığı altında da Isabell kullanıcı isimli üye tarafından açılan yukarıda bahsi geçen konu da olduğu gibi nezaketsiz, kırıcı ve gereksiz sert mesajlar yayınlanmış ve üyeler arasında gereksiz polemiğe sebebiyet verici bir hale dönüşmüştür.

Bu nedenlerle her iki konu da yayından kaldırılmıştır.

Öyle olmaya bilirdi başka türlü olabilirdi diyebilirsiniz. Mesela gazze konusundaki gereksiz mesajlar silinebilirdi gibi bir öneri getirebilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Ancak o an için son derece gerekli ve yerinde bir yaptırım uygulandığı düşüncesindeyiz.

Herhangi bir üyeyi veya konuyu şikayet etme hakkına tüm üyeler sahiptir. Ancak burada da bir son karar mercii olmak zorundadır. Herhangi bir üyeye uygulanacak yaptırım hususunda ise site yönetimi tek yetkilidir ve Sn. Dino'nun da ifade ettiği üzere şimdiye değin uygulanan yaptırımlar "ahengi bozmak isteyenlere karşı" olmuştur.

Bilinmesinde yarar vardır ki bir konunun kaldırılmış olması konuyu açan kişi hakkında yaptırım uygulanmayacağı anlamına gelmez. Konunun kaldırılmasının yanı sıra konuyu açan kişi veya silinmiş bir mesajın sahibi o mesajı sebebiyle yaptırıma maruz kalabilir.

Son olarak pek açık olarak yeniden ifade edelim ki, herkese açık olmayan özeli nitelikli bu Foruma üye olmakla bir haktan ziyade bir ayrıcalığa sahip olunmaktadır.  "site üyeliği" üye nezdinde hiçbir hak doğurmaz. Site üyeleri ve siteden yararlanan herkes Masonlar.org Sitesinin ilkelerine saygı duymak ve site kurallarına uymakla yükümlüdür.

Bu vesile ile Saygılarımla.

Ocak 21, 2009, 12:58:18 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogudan,

Her ne kadar Aramis ve Dino Kardeslerim konu basliginizdan rahatsiz olmus olsalarda, ben bu basligi kullanma ozgurlugunuz oldugunu savunuyorum. Bu kelimeyi bir hakaret olarak gormuyor, sizin kisisel dusunceniz olmasindan dolayi saygi duyuyorum. Cunku, kisisel yada kitlesel her dusunceye saygi duyulmasi gerekir.

Onlar benim Kardeslerim, elbette onlara sizlerden daha cok sevgi ve saygim var. Yonetim kadrosunda olsun yada olmasin, site uzerinde moderatorluk yetkileri verilmis olsun yada olmasin kolay kolay hicbir ricalari kirilmaz. Ancak Dino Kardesiminde belirttigi gibi sikayetin sizden gelmesi durumunda da ayni yaptirim uygulanirdi. Cunku sorun forumun harici bolumunu ilgilendiren ve bircok uyeyi rahatsiz eden bir sorundur.

Masonlar.org ilk gununden itibaren ayni ilkelere bagli kalmistir. Burasi sadece muslumanligi, hiristiyanligi, Amerikanlari yada turkleri savunan bir ortam degildir. Burada her uye, milletine yada dinine bakilmaksizin esit dusunce ve konusma haklarina sahiptir. Bazi uyelerin hastalik derecesine gelen siradisi deger yargilari hepimizin sabrini zorlasada, hakaret ve kufur icermedigi surece tolerans gosterilerek sabredilmelidir. Bizler ki tolerans, sabir ve ketumiyetin yillarca egitimini almis kisiler olmamiza ragmen bazen bizlerinde bazi konularda sabri tasabiliyor. Kendimize engel olamadigimiz ve ilkelerimizi tam olarak uygulayamadigimiz icin burada hata bizdedir. Karsimizdaki insan bizimle ayni dusunmeyebilir. Dusunceleri bize zit hatta aykiri gelebilir. Fakat bizler o dusunceye saygi duymak, en azindan dinlemek yada konusmasina musade etmek zorundayiz. Dusunce soylendikten sonra bizlerde fikirlerimizi belirtebiliriz ki karsit oldugunuz dusunceye verebileceginiz en dogru tepki susmaktir.

Israil, Filistin vb. konulardan bahsediliyor. Buradaki insanlara yapilanlardan ve olan savastan soz ediliyor. Bu konuda elbette zit fikirler olacak, aykiri dusunceler catisacak hatta asiri uclar belirecektir. Dogru olan onlarla savasmak degil, onlarin ornek alabilecegi bir dusunce sistemi sergileyebilmektir. Her tur saldirinin, belki Israil Filistin savasindan daha once Masonlara yapilmis oldugunu ve yuz yillardir akla gelebilecek her saldiri yontemine maruz kaldigimizi sanirim hepiniz biliyorsunuz. Fakat bu sitede dahi Anti-Masonlara yer vermek ve onlara ayri konular, kategoriler acarak konusmalarini saglamak, yine kisilerin dusuncelerine duydugumuz saygidandir. Eger soylemde hakaret yada forum kurallarina karsit bir durum varsa zaten gereken yonetim tarafindan (genellikle ihbara gerek kalmadan) yapilir. Ancak soylemde hakaret, kufur yada forum kurallarina aykiri bir durum soz konusu degilse, karsit fikirlere verebileceginiz en dogru tepki susmaktir. Eger susmayi dogru bulmuyorsaniz sizlerde itibarinizi dusunerek kisisel yorumlarinizi, forum kurallari cercevesinde yapabilirsiniz.

"Bu uyenin bu foruma bir yarari yok! neden halen atilmiyor?" seklinde dusunmek dogru degildir. Olmasi gereken dusunce bicimi "Bu sitenin, bu uyeye bir yarari varmi? Eger bu site uyeye hicbir yarar saglamiyorsa o zaman kisinin verdigi zarar engellenebilir." seklindedir.

Forum sisteminin daha demokratik olmasi konusunda size katiliyorum. Ancak sistemin daha demokratiklesmesi icin oncelikle "Bilincli aktif uye" sayisinin yukselmesi gerekiyor. Mevcut aktif uyelerin ahengi koruyamadiklarini, duzene yeterince uyum saglayamadiklarini ve en onemlisi yeteri kadar, farkli dusuncelere saygi duyamadiklarini gordukce bilincli, dogru demokrasinin dahada gecikecegini dusunuyorum.

Sayin Veritas a katiliyorum. Uygulamanin adalet mi sansur mu olduguna her uye kendi karar vermeli. Konu hakkindaki yorumlarini yazmalidir.

Mesajimi Dino Kardesimin sitemizi tanimlayan oldukca guzel paragrafiyla bitirmeyi uygun goruyorum.

Akliselim insanlar olarak biliyoruz ki, ne olursak olalim bu sitede hepimiz sonuna kadar huruz ve tum fikirlerimizi birbirimizle gayet rahat paylasabiliyoruz ve bundan sanirim hepimiz oldukca mutlu. Ahengi bozmak isteyenler, elekten ilk dokulecek olanlardir, bu gune kadar dokulenler gibi.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 01:15:14 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 21, 2009, 02:06:48 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili MASON Kardesim,

Bir durumu duzeltmeme izin verin lutfen. Sayin Dogudan'in "Sansur" basligindan bizzat rahatsiz oldugumu soyleyemem. Bu forumun demokratik bir forum oldugunu bildigim icin rahatsiz olmadim. Rahatsiz oldugum sey, Sayin Dogudan'in, yapilan silme islemini sansur olarak gormesi idi, sirf bunu duzeltebilmek icin kendisine hitaben bir yazi yazdim. Zira sansur hepimizi irite eden bir kelime ve bu sayfalarda fikirlerimizi paylastigimiz bir dostumun boyle dusunmesi beni uzdu. Elbette ki her birimiz, ne olursak olalim huruz, her istedigimizi yazabiliriz, forumun kurallari ve demokrasi cercevesinde.

Aciklama ihtiyaci hissettim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Ocak 21, 2009, 03:24:11 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın Mason,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben almak istediğim cevabı aldım. Konunun diğer üyeler tarafından da değerlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Sayın Dino,

Samimi yorumlarınız çin teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 03:33:24 ös Gönderen: dogudan »