Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İskoç Riti  (Okunma sayısı 17710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2010, 09:29:12 ös
  • Ziyaretçi

Türkiye'de  sadece 33 dereceli İskoç Riti'nin mi locası vardır ? Yoksa diğer Ritlerinde locaları var mıdır ?

Aralık 16, 2010, 09:55:32 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin sundance,

Turkiyede suanda resmi olarak bulunan tek Rit, Iskoc Riti dir. Shriners`in Turkiyede kurulmasi icin calismalar mevcut. Ancak yakin gelecekte sonuc alinmasi zor.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 16, 2010, 10:04:35 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Türkiyede şu anda 3 tane büyük mason locası yokmuydu?
Ve duydugum kadarıyla siz ve diğer localar ayrı yerlerden lisans almışsınız. Şimdi bunların hangisi dogru?
Benim hatırladığım siz ingiltereden, diğer büyük mason locasıda fransadan veya ispanyadan lisans almışsınız.
Shirineler nerden lisans almışlar?
Kusuruma bakmayın, benim kafam karıştı :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 16, 2010, 10:13:38 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Türkiye de sadece 33 dereceli İskoç Riti Locasının olmasının sebebi nedir?  1721 yılında kurulan ilk loca Fransız masonlar tarafından kuruldu.1748 yılında ise Halepte İskoçya büyük Locasına bağlı olarak loca kuruldu.Acaba Türkiye de sadece 33 dereceli İskoç Riti'nin olmasının sebebi bu mudur?

Saygılarımla

Aralık 16, 2010, 10:35:48 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Prometheus-

Turkiye'de Muntazam Mason Buyuk Locasi sadece bir tanedir. Diger iki buyuk loca uzerine forumda cok yazi yazilmistir. Aklinizdaki bulanikligi gidermeniz acisindan bu yazilari okumanizi oneririm.

Bizim Amerika'da "Mainstream Masonry" dedigimiz Masonluk, Turkiye'deki HKEMBL sinin anlayisi ile ortusen ve duzenli kabul edilen Masonluktur. Bu Masonlugun disindaki her turlu Mason kurulusunu bizler duzensiz sayar ve tanimayiz.

Shrine Riti ilk olarak Amerika'da baslamistir. Bu konu uzerine ayri bir baslik acip daha derinlemesine incelememiz bence daha faydali olacaktir.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 17, 2010, 08:16:08 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence bu başlık altında Sayıın Sundance'ın sorusu üzerine açıklamalar ve katkılarda bulunulmuş ama sorunun yanıtı verilmediği gibi katkılar karmakarışık bir hale gelmiş.

Ben toparlamaya çalışayım.

Başta, Sayın Sundance'in sorusunun kapsamında bir yanlışlık var: "İskoç Riti locası".... İskoç Riti'nin bir locası olmaz. Gerçi bu ritin 4.-14. derecelerinde çalışan bir atölyenin "olgunlaşma locası" genel terimiyle anılması da söz konusudur ama o özel bir durum. Masonlukta "loca" dan söz edilince, bu, herhangi bir rit ile bağlantısı olmasına gerek bulunmaksızın simgesel derecelerde yani 1.-3. dereacelerde çalışmakta olan bir masonik birim anlamına gelir.

Localar bir araya gelerek bir federatif örgüt oluşturur. Masonlukta buna öncelikle "büyük loca" denmektedir. Bir büşyük loca bağımsız bir mason kuruluşudur: herhangi bir riti uygulaması gerekmez. Niteakim Türkiye'deki durum da budur. Türkiye'deki büyük locaların, yanlış olsa bile kısaca İskoç Riti denilen Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin ilk üç derecesini mi yoksa ritten bağımsız simgesel üç dereceyi mi uygulamakta oldukları tartışmalıdır. Bu durum günümüz için böyledir. Ancak geçmişte, bu ritin ilk üç derecesini uygulamış oldukları söylenebilir.

Benim bu deyişimde HKEMBL, ÖMBL ve KMBL ayırımı söz konusu değildir. Hepsi de aralarındaki birtakım farklılıklara karşın genel bakış açısıyla birbirinin aynıdır.

Bir büyük loca ayrı, kısaca İskoç Riti dediğimiz örgütlenme ayrıdır. Her bakımdan ayrıdır. Aralarında bir bağlantı, bir iletişim olabilir ama her şeyleri birbirinden belirgin biçimde farklıdır.

Türkiye'de günümüzde sadece kısaca İskoç Riti dediğimiz bir yüksek derece örgütlenmesi (4.-33.) bulunduğu doğrudur. Bu bakımdan da iki ayrı örgüt vardır. Birinin en üst düzey yönetim organı Yüksek Şûra, diğerininki Süprem Konsey olarak anılmaktadır.

Bütün bu işlerin içine bir de ortaya kınulmuş soruyla hiçbir ilgisi olmadığı halde Shriner konusunun niçin ve nasıl girdiğini anlayabilmiş değilim ama bu bağlamda yapılan bir yanlışlığı düzeltmenin gereğini duyuyorum:

Masonlukta "Shrine Riti" diye bir rit yoktur. Merkezi ABD'nde olan bir Shriner Örgütü vardır. Üyeleri masondur. Ancak bu örgüt hiçbir bakımdan bir masonik örgüt değildir. Bu forumun değerlendirmesi açısından "Zincirin Diğer Halkaları" kapsamında yer alacak "paramonik" olarak nitelenebilecvek bambaşka bir kuruluştur. Bu başlık altındaki soru ile ilgisi yoktur. (Shriners konusunu daha önce bu forumda ayrıntılı olanrak anlatmıştım.)

Neden Türkiye'de tek bir rit vardır? Bunun neden böyle olduğunu bu forumda anlatılmış olan ve anlatılması sürecek olan Türkiye'deki Masonluğun Tarihi baüşlığı altındaki yazıları izlersek gayet iyi anlıyoruz.

Bir nokta daha: İskoç Riti'nin İskoçy Büyük Locası ile de hiçbir bağlantısı yoktur.

Bir de Sayın Prometheus'un sorusuna yanıt: Türkiye'deki büyük localar hiçbir yerden "lisans" almış değildir. Böyle bir şey yoktur. Böyle bir şeye gereksinmeleri de yoktur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2010, 09:59:26 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Verdiğiniz bilgiler oldukça ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş.Öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Evet İskoç riti locası şeklinde yazmam belki yanlış oldu ama bunu yazarken söylemek istediğim, Türkiyedeki Mason Locaları, İskoç Ritini kabul ettiler ve İskoç Ritüeli  33 derece üzerine düzenlenmiştir .Birde olgunlaşma localarını 4 ile 14. dereceler arasında diye biliyorum.

Shrine Riti bir Rit değildir bir örgüttür demişsiniz ama Muntazam Masonluğun En önemli Ritlerinden biridir.Ve yanlış bilmiyorsam sadece 32 ve 33. derecedeki Üstad Masonları kabul ediyorlar.

HKEMBL ve ÖMBL ayrımı söz konusu değil demişsiniz, ÖMBL,düzenli Masonlukla temelden farklıdır.Bu konuda biraz daha ayrıntı verirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla

Aralık 17, 2010, 10:35:15 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu İskoç Riti olunca, evet ritin 4.-14. dereceleri olgunlaşma locaları olarak anılır ama daha doğrusu "yetkinleşme locaları (Lodges of Perfection, Loges de Perfection). Sonre 15.-18. derecelerde çayışan şapitrler, sonra da 19.-30. derecelerde çalışan areopajler gelir. Orada biter. Sonrası yönetimsel nitelikli derecelerdir.

Shriners hakkında bu fornumda hayli yazı olması gerek. Ben bile yazmıştım. Kısaca AAONMs (siyah versiyonu AEONMS) olarak anılan bu örgüt, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç riti'nin 32., York Riti'nin son derecesini almış masonları kabul ederdi. Nitekim bu nedenle, Amerika'da birçok kişi mason olmaya pek hevesli olmamakle birlikte Shrine olmak istediği için, bu derecelerin hızlı bir şekilde alınması çok kolaylaştırılmıştı. Parayı veren düdüğü çalar gibi bir durum çıkmıştı ortaya. Bu, gerek Shriner Örgütü gerek riteler açısından hayli sorunlu bulundu ve yakın geçmişte Shriner Örgütü 3. yani üstat derecesindeki masonları da kabul eder oldu.

Bu örgütün başka yan kuruluşları da vardır: Nil Kızları gibi...

Dolayısıyla, kusura bakmayın ama Shriner bir mason riti değildir. Bu forum alanındaki masonlar da bunu doğrular.

HKEMBL ile ÖMBL arasında ayırım yoktur derken,  ben bunu yüksek dereceler ile simgesel dereceler üzerinde çalışma ve büyük locaların yüksek derece örgütleriyle ilişki ya da bağlantıları açısından, ilkesel bakımdan söyledim. Bu iki böyük loca arasındaki farkları bilmeyen sıradan bir kişinin eline HKEMBL ile ÖMBL tüzük ve ritüelleri verilir ve arada ne fark var diye sorulursa, bunların ortaya çıkarılabilmesi için kişinin birkaç gün her ikisini de karşılaştırmalı olarak özenle incelemesi gerekir. Şöyle bir bakıldığında o farklar görülemez çünkü her ikisi de Masonluğun simgesel derecelerinde çalışmakta olan büyük localardır. Bilen birisi gösterirse, farklar daha kolay seçilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2010, 11:18:28 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Oldukça detaylı şekilde bilgileriniz paylaştığınız için teşekkür ederim.Ben Shrine Riti hakkında bildiklerimi yazılı kaynaklardan edinmiştim.Okuduğum kaynaklar da İskoç ve York ritinde ki 32 ve 33. derece Masonların kabul edildiği  ve tasavvufi felsefenin benimsendiği bir Rit olarak bahsi geçiyordu.Forumda ki ilgili konulardan Shrine hakkında bilgi edineceğim.Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

Aralık 17, 2010, 11:22:13 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Hmm Sn.Adam yine çok aydınlatıcı bilgiler vermiş. Bilgi yanlışlarımı düzeltmeme yardımcı olduğunuz için teşekkürler.