Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MANTIKU'T- TAYR kuşların diliyle. (Feridü'd-din Attar)  (Okunma sayısı 1961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2014, 01:18:54 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

simurg'un hikayesini okumam için bir hocamın tavsiyesi ile aldığım bu kitapta kısa kısa birbirinden güzel bir çok hikaye okudum. Bir kaç tanesini paylaşmak istedim. Bir tanesi şu şekilde;

HİKAYE

İsa, suyu tatlı akan bir dereden su içti. Suyun tadı, bal şerbetinden daha tatlıydı.
Birisi o sudan testisini doldurup gitti. İsa bu kez testiden su içti.
Testinin suyu ağzına acı geldi, bıraktı, bu duruma şaşırıp kaldı.
Dedi ki: “Ey Rabbim! Bu testinin suyu ile bu ırmağın suyu, her ikisi de aynı su. Bunda ki hikmet nedir, söyle! Testideki su niçin bu kadar acı, halbuki diğeri baldan daha tatlı?”
İsa’nın huzurunda testi dile geldi ve şöyle dedi: “Ey İsa! Ben eski zamanlarda yaşamış bir adamım.
Bu dokuz kat feleğin altında ben, binlerce defa hem testi, hem küp, hem de kap olmuşum.
Beni binlerce kere testi yapsalar da, ölüm acısını unutamam.
Ölüm acısından hep bu şekildeyim. Bu yüzden suyum tatlı değil.”

A gafil! Sırrı küpten dinle. Kendini daha fazla gaflete düşüp de kandırıp durma.
Ey sır arayan, kendini kaybetmişsin. Ölüm gelip canın çıkmadan önce sırrı ara.
Diri iken kendini bulamazsan, öldüğün zaman sırrı nasıl bileceksin?
Ne aklın başında iken kendinden haberin var, ne de öldükten sonra varlığından bir eser.
Hayatta iken anlamamışsın, ölünce kaybolup gitmişsin. Adam (merd) olarak doğmuşsun ama namert olmuşsun.
O dervişin önünde yüzbinlerce perde varken, kendini nasıl bulabilir ki?

saygılarımla...
deus meum que jus