Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Gençlik Kolları  (Okunma sayısı 4298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2015, 11:42:48 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Yurt dışında, bir çok yerde, masonik gençlik kolları olduğunu okudum. ( Sayın MASON'un yorumu; Yabanci ulkelerde bircok Masonik genclik kollari var. Fakat Turkiyede Masonik bir topluluk adi altinda bizler ile bagi olan bir genclik kurulusu yok. )

Sormak istediğim iki soru mevcut.

1. Bu gençlik kollarındaki gençler mason mu?

2. Değilse ( sayın MASON, bize bağlı demiş ancak bağlı kelimesinden mason mu yoksa irtibatlı mı olduğunu anlayamadım. ) ülkemizde de böyle bir faaliyet başlasa güzel olmaz mıydı? Elbette 'can güvenliği' için bunun güvenli olmayacağını söyleyebilirsiniz. Ancak artık ateizm dernekleri bile açılıyor. Dindar bir ülkede, fikirleri açık olan, ateizm dernekleri açılabiliyorsa, bence yanlış tanınan, masonluk gençlik kolları da açılmalı.

Teşekkür ederim.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2015, 11:45:25 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 06, 2015, 03:04:09 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

1. Gençlik kolları denilen, bu Forumda daha önce değinilmiş olan Order of Demolay gibi bir örgütlenme ise, yanıt hayır o örgütteki gençler mason değil fakat sırası gelince mason olmak üzere hazırlanıyorlar. Ancvak elbette sonradan mason olmayabilirler de.

2, Ülkemizde de öyle bir etkinlik olsa ebette iyi olurdu. Kim bilir, belki de vardır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 06, 2015, 03:07:32 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

1. Gençlik kolları denilen, bu Forumda daha önce değinilmiş olan Order of Demolay gibi bir örgütlenme ise, yanıt hayır o örgütteki gençler mason değil fakat sırası gelince mason olmak üzere hazırlanıyorlar. Ancvak elbette sonradan mason olmayabilirler de.

2, Ülkemizde de öyle bir etkinlik olsa ebette iyi olurdu. Kim bilir, belki de vardır.

O da mı gizli peki? Gizliyse ne anlamı var olmasının?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 03, 2015, 01:04:36 öö
Yanıtla #3

Konu havada kalmış, gelecek cevapları bende merak ettim doğrusu...Konuyu güncellemekte fayda var.

Nisan 04, 2015, 02:23:27 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın SplendouR fikrimce bu yöntem, havada kalan konuları aşağı indirmez.

Ya bırakacaksınız havada kalacaklar ya da siz de biraz zahmet edip konuya uzanacaksınız.

Aksi takdirde forumda bilgi veren ve bu konuda yetkin olan kişiler hep aynı şeyleri söylemekten bıkıyor. Zaman zaman da bu uyuşmazlık, içinden çıkılmaz tartışmalara yol açıyor.

Birilerinin çıkıp, ''şurayı anlamadım,biraz açar mısınız'' diye sorması gayet doğaldır elbette, ama, belki o bahsedilen şey çoktan başka bir başlık altında açılmış, içi dışına çıkarılmıştır bile.  Birazcık bunu düşünmek, forumun yıllardır biriktirdiği sistematik hafızasına arada dönüp de başvurmak gerek.

Ben şahsen, forumu okudukça gözlerim kamaşıyor ;  cahilleşiyorum.

Gezdikçe büzülüyor, gördükçe de sefilleşiyorum.

Çünkü çok güzel kelimeler,çok güzel bilgiler, çok da dudak uçuğu yaratabilecek bilgelik örnekleri var.

Bu arada unutmadan söyleyeyim. Bu söylediklerim sitem olarak algılanmasın lütfen.

Ben sadece ve sadece aynı şeyleri tekrarlamanın forum randımanını düşüreceğini düşündüğümden, bu kronik soruna yeri gelmişken dokunmak istedim.

Hakikaten kafamızı şöyle bir çevirdiğimizde birçok bilginin ambalajlı kutularda bizleri beklediğini çok rahat bir şekilde görebiliriz.

Mesela ben kendimden küçük bir örnek vereyim. Sürekli etrafımızda dolaşan'randıman' kelimesini yıllarca unutmuştum.

Gelip burada hatırladım.

Ne de güzel kelime.

Değil mi ?

.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2015, 02:46:51 öö Gönderen: İNSAN »

Nisan 04, 2015, 08:27:10 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu ve benzeri birtakım diğer konularda karşılaştığımız üç sorun var:

1- Forum kurallarını çiğnememeye özen göstermek;

2- Az ya da yarım bildiğimiz bir konuya biliyormuşçasına girmemek;

3- Bildiğimiz ama kimilerini rahatsız edebilecek bazı konularda yetkisiz açıklama yapmaktan kaçınmak.

Nitekim bu başlık altında da, Amerika’da, Avustralya’da  ve kısmen Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de böyle birtakım organizasyonların bulunabileceğini söylemekten öteye şimdilik başka bir şey diyemeyiz. Kesin ve güvenilir bilgisi olup, yukarıdaki maddelere uyarak açıklama yapabilecek bir forum üyesi varsa, biz de öğrenir, teşekkür ederiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.