Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Tuhaf toplantılar  (Okunma sayısı 5827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 05:10:18 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. "boş tanrı",

Gelin şöyle yapalım. Kişisel dalaşmaya girmeyelim. Varsa düşünceleriniz elbette yazınız. Bu forumda kimler neler yazdı neler. O yüzden siz de yazınız. Ama Forum Kurallarına uyarak yazınız. Buraya üye olmanız için sizi kimse zorlamadı. Siz kendi isteğinizle üye oldunuz. Ve üye olurken forum kurallarına uymayı taahhüt ettiniz. En azından verdiğiniz sözde durma erdemini gösteriniz. Biz sizden sadece bunu bekleriz. Eğer bu erdemliliği gösterecek gücünüz yoksa hem sizin hem bizim hem de forum için yazmamanız yazmanızdan daha faydalı olacaktır. Bu dediklerimi bir uyarı olarak düşününüz.

Siz kimler ailenizden bir parça gibi görüyordunuz? Bir de o cevabınızı düşününüz. Karanlık ruhlu adamları mı?

Dışarıdan bakınca herkes bir Mason çalışmasında acaiplik arayabilir. Mesela giyim-kuşam kimine komik gelebileceği gibi kimine gizemli gözükebilir. Ya da biz toplantılarımızı herkese açık yapsak bile bunlar göstermelik yapıyorlar gerçekte gizli toplantıları var orada neler oluyor neler diye hayali fantaziler de üretilebilir. Biz kendimizi apaçık anlatsak bile yine birileri ya bırak allahını seversen bizi kandırmak için söylüyorlar bunları yoksa bunlar var ya... diye başlayan cümleler kurup o kendi hayaline inanmaya devam eder.

bunları sadece "boş tanrı"ya söylemiyorum. Sn. Adam'ın başlattığı konuda gelen önerilerin hemen hepsi için -bilgilendirme, tanıtma vs. başlıklarının hepsi- soylüyorum. Biz ne yaparsak yapalım, ne dersek diyelim, dediklerimiz sadece anlamak isteyen için bir sonuç verecektir. Bakın bu sitede yazılan tonla yazı var. Ama inanmak isteyen bambaşka şeylere inanmaya devam eder. Bilgilenmek isteyen o paylaşımlardan faydalanır ve bilgisini arttırır. Sonuçta inanmak için bilgiye ihtiyaç yoktur. Körü körüne saplantı haline gelmiş doğrularıyla yaşayanlar için ışığın anlatılması, ışığın arayışının anlatılmasına gerek yoktur. Bu ancak vakit kaybı olur. Bırakınız onlar kör karanlıklarında yarattıkları dünyada yaşasınlar.

Sn. ADAM cevap verir demiş, yok vermem. Çünkü cevap ancak anlamaya hevesli olana verilir. Diğer türlüsünde hep bir kaybediş vardır.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ocak 07, 2013, 05:14:56 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Ezoterik sistem,tuhaf olarak nitelendirilemez.

İnsanlığın tarihi kadar eskidir.

Bu sistem kullanılır ki,hakketmeyen veya bilgisiz ve ne söylediğini bilmeyenleri kendi öğretilerine bulaştırmasınlar.

Koyu renk elbiselerin giyilmesi kuralı evrenseldir.Giyenlerin ciddi ve karşılarındakilere saygıyla yaklaştıklarının göstergesidir.

Ben,senelerdir buradayım;henüz mason toplantılarıda yapılanların tamamına vakıf olamadım.

Birey olma isteği taşıyanların,bilmedikleri ve dayanakları olmadığı konularda yergiye dayalı eleştiri yapmaları yakışık almaz.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 05:19:38 ös Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 07, 2013, 05:18:00 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık burada sona ermiştir. Çünkü başlığın bir değeri olmadığı, Masonluğu eleştirmek yerine saçma sapan ve bayağı bir üslupla yermek, polemik yaratmak, dahası bu forumda yer alan olağanüstü bilgi birikimini küçümsemek gibi kibirli bir tutum takınılmıştır.

Sayın SkullG de diyeceklerini demiştir.

Sayın ceycet'in eklemesine teşekkürler.

Kişinin en son (sıra bakımından Sayın Ceycet ve Sayın SkullG'den önce) yazmış olduğu yazı, ibret olsun diye silinmeyecektir. Kendisine yanıt da verilmeyecektir. Çünkü benim başlıklarım altında atışmaya yer verilmediği bilinir. O yazıyı yazan kişi, umarım bundan sonraki yazdıklarında biraz daha özenli olur, bu forumda yazılmış olanlardan yararlanıp kendisine bir çeki düzen verir, biraz büyür.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.