Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Onyargilari aşmak için bir çabanız varmı?  (Okunma sayısı 10074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2008, 10:45:26 ös
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Şu an gizlilik konusuna anlayış göstermemle birlikte, genelin masonlukla ilgili önyargılarını aşmak için bir çabanız varmı?

Ekim 31, 2008, 08:50:25 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin childofmu,

Onyargilarin asiri ve bizlere zarar verecek miktarda oldugu ulkelerde elbette bu onyargilari asmak icin calismalar yapilmaktadir. Cunku zarar verecek noktada olan on yargilar genellikle egitim orani dusuk ve duyduguna (arastirmadan) inanan kesimin icinden cikmaktadir. Bu durumdada yine bizlere oldukca buyuk gorevler dusmektedir. Masonlugu ve Masonlari dogru tanitmak, onu yanlis tanitmaktan cok daha zor oldugu icin Buyuk Localarin cabalari ve Kardeslerimizin fedakarliklari ile bu adimlar belli araliklar ile atilmaktadir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 31, 2008, 09:54:11 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Einstein 'in dediği gibi ;

"Bir önyargıyı kaldırmak atomu parçalamaktan daha zor"
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Kasım 03, 2008, 09:49:09 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,
Ön yargıları değiştirmek zordur biliyorum. Ancak anti masonik kaynaklar ve kişiler o kadar fazlaki, (yada bize ulaşan diyebilirim) ben okumuş kendini Türkiye ortalamasına göre aydın olarak tanımlayabilen bir kesim içinde olmama rağmen herkes bir öcü olarak görüyor masonizmi.  Belki de buna çok fazla kapalı bir kutu olmanız sebep olmuştur. Bilinmeyenler ile ilgili hurafeler üretmek, kulp takmak bizim kültürümüzde maalesef yaygın bir durumdur.

Kasım 06, 2008, 10:22:50 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Efendim nedir önyargılı olmak...
Bakınız Vikipedi ne demis
"Ön yargı genel ve özel kullanınımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bir idealojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek manasında kullanılır."
On yargı bir hata, kusur veya eksikliktir. Boyle birseyi masonlar nasıl yok etsin.
Kişinin kendisinin bu kusuru gidermesi gerekmez mi...
Ayrica masonlar butun kapilarini agzına kadar acsa yine de önyargılar bu hareketle yok olur mu...
Sevgiyle
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Kasım 06, 2008, 11:09:04 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Bilgi,

Ön yargının ne olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bize göre kutsal bir amaca hizmet eden bir kurumun genel üzerinde oluşan/oluşmuş olumsuz etkilerini beyefendi hata ediyosunuz hatanızıda lütfen kendiniz düzeltin demek kadar saçma bir görüş olabilirmi? Madem onlar bu kurumu yanlış biliyor o zaman doğrusu ne anlatın diyorum. Hata mı ediyorum sizce?

Kasım 07, 2008, 09:58:55 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Bilgi,
Ön yargının ne olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bize göre kutsal bir amaca hizmet eden bir kurumun genel üzerinde oluşan/oluşmuş olumsuz etkilerini beyefendi hata ediyosunuz hatanızıda lütfen kendiniz düzeltin demek kadar saçma bir görüş olabilirmi? Madem onlar bu kurumu yanlış biliyor o zaman doğrusu ne anlatın diyorum. Hata mı ediyorum sizce?

Evet hata ediyorsunuz...
Onlara bu kurumu yanlis bildiren nedir...Biz neden oyle degiliz..Ya da oyle idiysek nasıl kendimizi duzelttik...
Bize kapılar mı acıldı birisi elimizden mi tuttu...Bu sorunun kaynagı bence kesinlikle birileri kendini az tanıttı ya da tanıtmakla ugrasmıyor diye değil.
Size demek istedigim su...Bu is veya bu kapılar tamam ulkemizde kapalı neden bilmiyorum ama heryerde oyle degil..Amerikaya bakın...Bir sekilde youtube girin...masonlugu taratın ne reklamlar ne halka acık toplantıların kayıtları var...
Ne olmus...Amerika da masonluga bakıs cok mu  değişmiş...Ya da amerika da yasayan fanatik dinci o toplantılara gidince fikirleri mi degismis..

Sizi cok iyi anlıyorum ancak bence tespit ettiginiz sorunun cozumu masonlar elinde değil...Kişilerin kendi elinde...Kapıyla falan olacak sey değil diye dusunuyorum.
Sevgiyle Kalın

Kasım 08, 2008, 03:15:54 ös
Yanıtla #7

Anladığım kadarıyla önyargıların birşekilde yıkılması gerekliliğinden bahsediliyor, saniyorum. Ama bilinmelidir ki, belirli bir kişi- grup ya da kuruluş hakkında oluşturulmuş olan önyargıların, tabuların ortadan kalkması için açığa çıkılması gerekliliğinden yanayım.

Örneğin, İsa bizlere Kendi amacını, yaşadığı olayların arka yüzünü göstermemiş olsaydı ya da daha doğru bir deyimle bunu Kutsal Kitabı aracılığla anlatmamış olsaydı şuanda eminim ki, hiçbirimiz ( O'na inananlari kastediyorum ) O'nun bizlere sunduğu Gerçek Sevgi'nin değerini bilmez ve ne olduğumuzun farkına varmamız belki de mümkün olunmayabilirdi. 

Bu yüzden de hakkımızda herhangi bir olumsuz duygu varsa bunu yıkmak adına anlatma metodu yoluyla açığa çıkarmalıyız. Amaçlar ne olursa olsun doğru ve herkesçe bilinmelidir. Bu şekilde devam ettiği sürece eminim ki, karşıt görüşler çoğalacak ve haliyle de iki taraf arasında maalesef üzücü mahiyette sonuçlar cıkacaktır.

Yalnız yukarda bahsettiğim görüşlerim, salt bir alanda değerlendirilmesin lütfen, genel bakış açısıyla belirtmek istedim (:

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2008, 03:21:43 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 08, 2008, 10:56:27 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BİLGİ Merhaba ,

Amerika'daki masonluk ve genel işleyiş hakkındaki gözleminiz doğru , orada masonluk son derece hazmedilmiş , özümsenmiş ve bulunulan coğrafyadaki özelliklerin de etkisiyle ülkemizdekinden oldukça farklı algılanmakta. Ancak Amerika ile bizim ülkemiz arasında çok belirgin farklar var , şöyle ki Amerika'da ( şayet son rakamlar değiştiyse yöneticilerimiz beni düzeltsinler lütfen) 4 milyona yakın bir masonik nüfus var ve bildiğim kadarıyla ülke genelinde , hemen hemen tüm eyaletlerde yaygınlık kazanmış durumdalar.

Buna karşılık ülkemizdeki okur-yazarlık-gelişmişlik rasyosuna baktığımızda hepimizi üzen bir tabloyla karşı karşıyayız . Masonik nüfusumuz henüz çok az , ülke nüfusuna oranla masonlarımızın sayısı artmalı  bence . Bir de masonlarımızın ülkenin tamamından ziyade ağırlıklı olarak gelişmiş kentlerimizde bulunmaları ve iyi niyetli bile olsa bağnaz ve kandırılmış halkımızın inandığı hurafeleri eklediğimizde ben masonlarımızın Amerika'daki kadar rahat hareket edemiyor olmalarını çok doğal görüyorum.

Bence ne zamanki mason sayımız ülke nüfusumuza oranla artar ve yaygınlık kazanır , bilinçlenme de ancak o zaman artar diye düşünüyorum. Bu ülkede sadece "mason" olduğu bilindiği için yaşamsal tehlike atlatmış insanlarımız varken , ülke gelişiminin şu aşamasında masonların toplumla daha yakın ve daha açık temasta olmasını riskli buluyorum. Şahsen ben mason olsaydım evliysem eşimle bile paylaşmamayı düşünürdüm .

Masonik nüfusumuz henüz binlerle ifade edildiği için , kişiler eğer yakın çevrelerinde mason yok ise , hurafelere inanmaya daha meyilli oluyorlar . Mason sayımızın iyice artması ile kişilerin yakın tanıdığı ve görüştüğü masonlar olmaya başladıkça önyargı ve gerçek dışı ithamlar kendiliğinden ortadan kalkacaktır bence .Ama bu , ülkemizin gelişim hızına baktığımızda , çok ileri bir tarihte olabilecektir bence .

Saygılarımla

Quality has no fear of time ..

Kasım 09, 2008, 12:57:51 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Nueva,
Masonların dernek olarak KAPI'larını açmanın dogru olmadıgini bunun ise yaramayacaigini soylemistim hala da bu fikri savunuyorum.
Ancak önemli bir konuya deginmissiniz ki buda masonların nufuslarıdır.
Suna kesinlikle katılıyorum resmi olarak biz soyleyız boyleyız demekdense sayılarının cogalarak insanların bir masonu tanıması herseyi farklı kılar ki bu bende ise yaramıstır. Cunku komplolar tezgahlar duyulan yalan yanlıs bilgiler arkadasınız masonsa ya da abiniz yada babanız pek işe yaramazlar...
Amerikanın nufusunu 200 milyon kabul edersek 4 milyon mason nufusnun %2 sidir.Turkiyeye uyarladıgınızda nufusun %2 si yani yaklaşık 1.5 milyon masona ihtiyac var demektir.
Yine kaba bir hesapla bugun Türkiyede 25.000 mason vardır ve 1909 dan bugune 100 yılda bu sayıya ulasılmıstır. Buradan 1.5 milyon nufusa 600 yıl sonra ulasılabilecegi cıkar. Tabi buarada Nufus da aynı ıranda artacagı icin denklem bozulur... Buda işin espirisi...
Sevgiyle Kalın