Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Evrenselliği -I  (Okunma sayısı 19020 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2010, 03:25:40 ös
  • Ziyaretçi

Evrensel Masonluktan söz etmişken Masonluğun Evrenselliğinden de söz edelim mi?

Masonluğun Evrenselliği-I

Masonluğun evrensel boyutunu,  yorumlamak için Masonluk kavramını en azından genel bir yaklaşımla tanımlamanın bize yardımcı olacağını düşünüyorum.

Masonluk; gerek örgütlenme yapısı, gerekse de ilke ve amaçları nedeniyle tek bir bakış açısıyla ve tek bir unsura dayanarak tanımlanması olanaksız bir sistemdir. Öte yandan, farklı bakış açılarının ortak noktalarından hareket ederek her bir unsuru genel bir anlam birliği içinde ele aldığımızda görürüz ki, bir unsur diğerinin tamamlayıcısıdır. Masonluğun ne olduğu ve ne olmadığına ilişkin genel bir yaklaşım oluşturma olanağını bize veren de işte bu birbirini bütünleyen unsurlardır.

Bu unsurlara en genel anlamlarıyla baktığımızda şunları görürüz:

•Masonluğun faaliyet gösterdiği ülkenin yasaları doğrultusunda kurulan yapıya, tüzük ve ritüellerini  yerleştirerek kendine özgü örgütlenmesini  oluşturduğunu ve bu haliyle de düşünsel, geleneksel ve insancıl bir kuruluş olduğunu,
•Masonluğun, olgunlaşmak ve yetkinleşmek yolunda ilerlemek isteyenleri, tüm insanlığın barış ve mutluluğunu sağlamak amacı etrafında toplayan bir dünya görüşü olduğunu,
•Masonluğun, Mason sıfatı taşıyan kişiler açısından, bilimsel yöntemlerle ve akıl verilerine dayanarak gerçekleri arama yöntemi ve sanatı olduğunu,
•Masonluğun; kendini, toplum ve insanlık için yaşamın her alanında en iyi, en doğru ve en güzeli oluşturmaya çalışan bireyde kişileştirmiş olduğunu,
•Masonluğun, amaçlarının gerçekleşmesine gönül vermiş, bu amaçlara ilişkin ilkeleri besimsemiş bireylerin oluşturduğu bir topluluk olduğunu,
•Masonluğun kapsamının sosyal, kültürel, bilgisel, töresel, düşünsel ve eğitsel çalışmalar olduğunu,
•Masonluğun  uluslararası ya da evrensel düzeyde, merkezi bir otoriteye sahip bir örgütlenmesinin olmadığını,

Bu şekliyle bakıldığında Masonluğun evrensellikle ilişkisini kumamız oldukça zor gözükmektedir. Öte yandan bu zorluk belli bir dizgede öncelikle aşılan bir zorluktur.

“Bütün insanlar için bir arada” olmak, Masonların bir amaçla bir araya geldiğini işaret eder.Hem de dünyanın bütününü kapsayan , herkesi içeren bir amaçla. Masonluğu evrensel yapan bu amaçtır ve bu amaç bütün insanlığı kapsayacak şekilde ve her obediyansın kendi özgün anlayışını ifade edebilmek için de uygulamaya yönelik olarak ayrıca detaylandırılarak belirlenmiştir.

Hemen hemen tüm obediyanslarda aşağıdaki cümleyi veya çok benzerini buluruz:

“ Masonluğun amacı tüm toplumların ve tüm insanların barış, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın ve karşılıklı anlayışın gerçekleştirilebilmesidir.”  

Akla gelecek soru farklı obediyansların varlığıyla nasıl bir evrensellikten söz edebileceğimizdir?
Sorunun cevabını II bölümde vermeye çalışacağım.
ZAMAN
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2010, 05:53:23 ös Gönderen: skullG »

Ekim 25, 2010, 05:51:14 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ZAMAN,

Foruma ne güzel hızlı bir giriş...

Ancak bu yazınızı okuyamıyorum. Koırkarım bir renk sorunu var. Bunu düzseltip yeniden gönderirseniz, inceleyip tartışmasına gireceğim 2. ve 3. bölümlerden önce.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 25, 2010, 05:54:34 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Yazı renginde üyelerden gelen talep üzerine düzeltme yapılmıştır.

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 25, 2010, 06:13:58 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet, zaten sorun da burada... Farklı obediyanslar ya da bir diğer deyişle ve daha kolay anlaşılır olabilmesi için farklı büyük localar kendilerine göre farklı değerlendirmeler yapıyor.

Kimisi bu farklı değerlendirmelerin farkında bile değil. Tüm bu farklı değerlendirmelerden hangisi kendisine ulaşmışsa ya da kendisi hangisine ulaşabilmişse onu tek ve yegane geçerli olan sanıyor.

Kimisi farklılıklarla karşılaştığında, kendi dünya görüşüyle bunlardan hangisi uyuşuyorsa onun doğruluğu ve geçerliliğini benimseyip, ötekileri iteliyor.

Kimisi de bu farklılıklar üzerine Masonluğun bütünü bakımından kendi içinde henüz bir tutarlılık sağlayamamış bir kurum olarak görüyor.

Oysa hiçbiri düşünmüyor ki bu farklılıklar olmazsa Masonluk pek zayıf, pek cılız, tekdüze hatta evrimselleşmenin gerisinde kalacak. Bu farklılıklar Masonluğun zenginliği.

Belki bunlardan ikinci bölümde söz edilecek, bilemiyorum. O zaman bunları yazmakla acele ettim demektir, bağışlayın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 25, 2010, 06:41:18 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Adam,

Tam da dediğiniz gibi. Farklılıkların sadece zenginlik kaynağı olduğu ve farklılığın Masonluğun evrimleşmesinin  gerek şartı olduğu hem çok açık hem de anlaşılması veya içselleştirilmesi zor bir nokta gibi geliyor bana. Eğer gerçekten özgür bir bakış sergilenmez ise zor. Eh özgür bir bakış için önce "Gelenekçilikten tam olarak nasıl sıyrılabiliriz her birimiz ve hepimiz?"  hemen sonra da "Gelenekçilikten sıyrılmak şart mıdır? Sıyrılamazsak veya sıyrılmayı istemezsek ne olur?Alacakaranlık karanlığa mı döner?" soruları cevap bekler gibi...
Katkınız için çok teşekkür ederim. Yüreklendirdiniz.
Saygılarımla,

Ekim 25, 2010, 07:54:25 ös
Yanıtla #5

Sayın ZAMAN,

Foruma ne güzel hızlı bir giriş...

Katılıyorum:) Sayın Adam; sanırım size çok güzel bi rakip çıkmış, hem de bi hanımefendi.. :)
Böle bilgili bayanları giderek etrafımızda görmek gözlerimizi kamaştırıyor diyebilirim. Bu arada hoşgeldiniz Sayın Zaman..

Saygılar,

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 25, 2010, 08:24:59 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hoş buldum. Sayın Prenses Isabella.

Sayın Adama rakip olmak haddim değil, daha çok pek çok zaman ister öyle engin bilgi ve bilgiyi ortaya koyuş cesaretini edinmek ve ışıldamak.
Ben olsa olsa bu forum sayesinde özellikle  kendisinden  ve forumun dinamiğinden ışık alabilirim.

Nezaketiniz için teşekkürler.
Sevgilerimle,

Ekim 25, 2010, 08:31:23 ös
Yanıtla #7

Hoş buldum. Sayın Prenses Isabella.

Sayın Adama rakip olmak haddim değil, daha çok pek çok zaman ister öyle engin bilgi ve bilgiyi ortaya koyuş cesaretini edinmek ve ışıldamak.
Ben olsa olsa bu forum sayesinde özellikle  kendisinden  ve forumun dinamiğinden ışık alabilirim.

Nezaketiniz için teşekkürler.
Sevgilerimle,

:) Bana sadece Isabella demeniz yeterli.. had demek diye bence bişey yoktur ( bu hususta ) bağışlayın beni ama , yani Sizin açınızdan.. çünkü bende oluşturduğunuz daha ilk izlenimde böyleyse ilerisini tahmin bile edemiyorum. Lütfen Size atfen duygularımı olumlu olarak karşılamanızı rica ediyorum, çünkü Forumdaki Baylar alınmasınlar lütfen ama  Bilgi' yi giderek Bayanlarda da görmek çok güzel bir duygu teşkil ediyor. Yeni ve güncel olan herşey daima güzeldir. Erkekler malum yüzyıllardır Bilgi' ye sahip oldukları için eeeh biraz da Bayanların sahip olarak daha da mükemmelleştirilmesi bence harkulade güzel bişey olacaktır.

Saygılarımla, hürmetler.

Ekim 25, 2010, 08:32:25 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim Sayın skullG.
Bu arada acemilikten fazlaca yordum, ayırdındayım.

Saygılarımla,

Ekim 25, 2010, 08:41:08 ös
Yanıtla #9

özellikle kendisinden ve forumun dinamiğinden ışık alabilirim ve açıkçası bu ışığı alamaya da kararlıyım.

Elbette, tabiki.. Biliyoruz ki, bu Işık 'tan sadece salt erkekler yararlanacak diye bi kaide yok, iyiki de yok :D Sayın Hanımefendi; Işığa yaklaştıkça hem de bi bayan olarak ne kadar çok mükemmel bi varlık olduğunuzu sahip olduğunuz Bilgilerinizle, deneyimlerinizle, tecrübelerinizle zaten yansıtabiliyorsunuz. Bence önemli olan da budur.