Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İskoçya ve Masonluk  (Okunma sayısı 3760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2014, 08:37:50 ös

Öncelikle herkese merhaba. Daha önce masonluğun 16. yy'da İskoçya'da ortaya çıktığına dair videolar izlemiştim ve yazılar okumuştum. Forumda gerçekten çok değerli insanların varlığını düşündüğüm için bunu forum genelinde sormak istedim. İskoçya'nın, masonlar ve masonluk ile ilişkisini ve düşüncelerini aktaran olursa gerçekten çok sevinirim. Daha önce belirli paylaşımlarda geçtiğini biliyorum. Direkt olarak bu konu ile ilgili doğru bilgi almak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Daha önce paylaşım yapıldı ise çok özür dilerim. Saygılarımı sunuyorum.

Eylül 18, 2014, 09:53:23 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın yazbenide tarafından sorulan soruya yanıt verebilmek hiç de kolay olmayabilir.

Bu konuda Forumda daha önce yapılmış paylaşımlar elbette var.  Ancak belki başka anlatılabilecek şeyler de vardır. Kuşkusuz bilgidir önemli olan; görüş ya da yorumlar değil.

Hangi tür masonluğun hangi tarihçesinden, hangi boyut ve çerçevede söz edeceğiz? Değinmiş olduğu gibi, 16. yüzyıldan mı başlayacağız?

Bu arada elbette şuna da dikkat çekmek gerekiyor: Masonluk ile bağlantılı olarak yapılmış yayınların çoğunda yanlışlar ve yanılgılar, gerçekmiş gibi gösterilen kurgular hatta kasıtlı saptırmalar söz konusu olabiliyor. Tarihsel bilgiler başka, roman ve senaryolar başka.

Dolayısıyla, önce Sayın yazbenide bu konuda kaynaklarını belirterek neler okumuş ya da izlemiş olduğunu spesiikleştirerek ortaya koyabilirse, biz de neler anlatmamızın istendiğini daha iyi anlamış oluruz.

Bir de şu soru: Bu başlığın gerekçesinde bugün İskoçya'da yapılan referandumun payı var mı?
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2014, 10:09:41 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 18, 2014, 11:31:57 ös
Yanıtla #2

Sayın Adam öncelikle cevap verdiğiniz ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu başlığın gerekçesinde bugün yapılan referandumun etkisi var. Eğer 16. yy'da İskoçya'da gerçekten masonluğun temeli atılmış ise ve günümüze kadar aynı şekilde gelmiş ise insanlar arasında eşitlik,özgürlük gibi ilkeleri benimsediklerini de düşünürsek bugüne kadar neden özgürlüklerini elde edemediler diye düşündüm. Buna benzer şeyler kafamı kurcaladı ve sizlerin bilgilerinden yararlanmak istedim.

Eylül 19, 2014, 07:57:16 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlangıç yönlendirmesi bakımından başlık sahibinden istediğimiz bilgiyi  alamadık. Şu halde bir basit çerçeve çizerek ne yapmamız gerektiğini belirleme yolunu tutalım.

Önce "Masonluk" dediğimiz zaman bundan herhalde günümüzdeki  Masonluğu anlıyoruz; öyle değil mi? Çünkü bir de 18. yüzyıl öncesinin hatta Orta Çağın Avrupa Masonluğu var hatta bir de dünya çapında çok daha önceye uzanan bir Masonluk var; bir açıdan bakıldığında günümüzdeki Masonluğun ülkü ve düşünsel kökeni bakımından yine binlerce yıl eskiye uzanan kurumlar var.

Niçin günümüzdeki Masonluktan söz etmemiz gerektiği anlaşılıyor? Çünkü Sayın yazbenide iki terim kullanmış: Eşitlik ve Özgürlük. Bu terimler daha önceki masonlukların ilgi alanı değil. Çünkü önceki tarihlerde insanlar ve toplumlar için böyle şeylerin olabileceği de kabul edilemezdi. Hatta bu terimler günümüzdeki Masonluğun  oluşum aşamasında bile yoktu; bunlar 18. yüzyıl ortalarının, Aydınlanma Çağı'nın ürünleridir.

Günümüzdeki Masonluğun kapsam değil de örgütlenme bakımından tarihçesinde ise iki seçenekten söz edilebilir:

1- Masonluk bir geleneksel inşaat mesleği ve zanaatıydı: Operatif Masonluk. Fakat güç yitirmişti. Korunması için kapsamına düşünsel öğeler katılması gerekmişti. Öyle bir an geldi ki, bu düşünsel öğeler ağırlık bastı ve Masonluk bir dönüşüm geçirerek bugünkü haline geldi: Spekülatif Masonluk oluştu.

2- Spekülatif Masonluğun birçok niteliği çok uzun zamanlardan beri vardı. Ancak bir örgütsel yapısı yoktu çünkü devletlerin rejimi (monarşiler) buna olanak tanımıyordu. Şayet gücünü yitirmiş olan Operatif Masonluğun devamı gibi gösterilirse, bir örgütsel yapıya kavuşması mümkün olabilirdi. Öyle yapıldı; Operatif Masonluğun geleneksel öğeleri de  kurumun kapsamına simgesel niteliklerle alındı.

Bunları anlatarak konu dışına çıkmadık. Bu iki seçenekten birinin doğruluğunu benimsemek gerek. İkisi birden olmaz.

Şimdi... Sayın yazbenide, incelemiş fakat açıklamadığı kaynaklara göre bunlardan hangisini geçerli görüyorsa, Masonluğun 16. yüzyılda İskoçya’da başlamış olup olmadığını ona göre irdeleyelim.

Bir de şunu soralım da sonra konuyu tarihsel ayrıntılara boğmayalım: 16. yüzyıl deyişi yani 1500'lü yıllar doğru mu? Öyle mi deniyor? Öyle deniyorsa biz de öyle başlayalım.

Eylül 19, 2014, 07:31:43 ös
Yanıtla #4

http://tr.wikipedia.org/wiki/Masonluk
National geopraphic'te masonluk ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Videosunu bulamadım.
Ayrıca youtube'de Adnan Oktar'ın yardımlarıyla hazırlanmış belirli videolarda da bahsedilmekte.

Sorumu şöyle değiştiriyorum.Sayın Masonlar ve hariciler İskoçya'nın bugüne kadar özgür olmayışını, masonların en azından günümüzdeki özgürlük,eşitlik kavramları için bugüne kadar İskoçya'da ne gibi çalışmalar yaptığını ve özgürlük konusunda Masonların ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz. Sayın Masonlar ve hariciler değerli bilgilerini ve yorumlarını paylaşırlarsa çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Eylül 19, 2014, 08:01:41 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer İskoçya'daki Masonluğun durumu ve niteliği üzerine Adnan Oktar adlı şarlatanın sözleriyle bir değerlendirme yapacaksak, bu konuda hiç söz etmemek çok daha iyi.

Onun ötesinde, İskoçya'nın özgür olamayışı gibi bir söz edildiğinde, sanırım bu sözü edinler 1603 yılından bu yana Britanya'da süregelen "Birleşik Krallık" konusunu bilmiyor. Evet, İskoç halkının neredeyse yarısı İngiltere ile ortaklık istemiyor. Fakat bunu İskoçya'nın bağımsızlığı gibi Kuzey İrlanda benzeri bir tarzda değerlendirmek de yanlş olur.

Sonuç: Anlaşılan burada İskoçya'daki Masonluğu anlatmaya da pek gerek yok.

Ancak içimden geldi; hiç olmazsa şunu ekleyeyim: İskoçya'daki Masonluk İngiltere'deki Masonluktan birkaç kez daha ileridir; birkaç kez daha çağdaştır. Üstelik Türkiye'deki Masonluk, birçok ulusal niteliği bakımından İngiltere'ye oranla İskoçya'daki Masonluğa çok çok daha yakındır.