Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünya dışı bir gezegende veya uyduda Loca var mıdır?  (Okunma sayısı 4839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2018, 10:33:32 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet, soru çok saçma gelebilir sizlere.

Bu soru kesinlikle soyut bir soru değildir, somut bir sorudur, bilgi sorusudur. Felsefik bir açıklaması falan yoktur.

Bilen veya tahmin eden varsa paylaşırsa sevinirim.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 13, 2018, 01:41:13 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir tahminimi ifade edeyim. İnsan oğlu dünya dışında uydumuz Ay'a iniş yaptı. Aya giden Astronotların orada simge bir loca kurmaları ihtimali var. Bir de bazı ülkelerin büyük savaş gemilerinde locaların olduğunu okumuştum. Uluslararası uzay istasyonunda böyle bir loca kurulmuş olabilir. Tabi tüm bunlar sadece bir tahmin.

Google' a "Masonic Lodge on the Moon" yazın bazı iddialar karşınıza çıkıyor.
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2018, 01:44:28 ös Gönderen: Zennn »
no one

Aralık 13, 2018, 01:42:26 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Dünya dışı hayat bile kanıtlanmamışken , acaba orada loca varmıdır sorunsuna verilecek en güzel cevab bence yoktur olur. Eğer hayatın olduğunu varsayalım yada var diyelim, loca  işleriyle uğraştıklarını sanmıyorum. İnsan oğlu bir gün gider ve bir loca kurar ise ozaman durum değişir. Dünya dışı varlıklara inanan birisi olarak bunu düşünüyorum.
Saygılarımla.

Aralık 13, 2018, 02:23:35 ös
Yanıtla #3

tranquility lodge 2000

Şöyle birşey buldum ama kabul edilmiş bir loca mı tam emin değilim.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 13, 2018, 02:48:48 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Felsefik bir yaklaşımda bulunacak olursam, bir mason, masonluğunu, mabedini kendisiyle birlikte her yere taşır. Yaptığı her işte onu gözeten ve ülküsünü ona hatırlatan EUM'nı anar. Eğer bunda hemfikirsek Ay'da yürüyen ikinci adam Buzz Aldrin'in bir mason olduğunu anımsar ve yaptığı işi, taşıdığı kimliği hatırlayarak onun olduğu sırada Ay'ı bir loca kabul edebilir miyiz? Evet, fazla simgesel yaklaştım.

Saygılarımla

Sayın @ANARCHOSA nın yorumunu şimdi gördüm. Kendisi açıklamış.
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2018, 02:52:31 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Aralık 13, 2018, 02:59:36 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın @ANARCHOSA  ,

Doğrusu sayın @Caliper in böyle bir sorudaki "somutluk" belirtisini neden yaptığını merak ettim. Kendisinin bildiği bir şeyler mi var yoksa?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Aralık 13, 2018, 03:15:07 ös
Yanıtla #6

Felsefi bir cevap mı bekliyorsunuz, yoksa gerçekten (Dünyalılar dışındaki) uzaylıların bir locasını mı kast ediyorsunuz ya da aklıma gelmeyen bir başka konu mu var bilemedim. Hepsine cevabım ayrı olurdu... Locanın bir anlamının evren oluşu ya da Locanın (mabedin) boyutlarının söylenişi bu konuya ışık tutabilir.

Ancak 1350 yılından bir eser ile katkı sunabilirim.

O çağların kısıtlı bilgisi ile, görünen kuyruklu yıldızlara dair uydurmaca bir düşüncenin resmedilmiş hali olabilir.

Konu başlığındaki soru ise; bir gök cismi ve yahut bir kratere, loca ismi ve ünvanı verildiği üzerine mi ?

Sen Özelsin

Aralık 13, 2018, 05:29:19 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Henüz keşfedilmemiş yada açıklanmamış yapıtların varlığını geçip özellikle loca arayışında bulunmanız pek mantıklı değil. Sayın Risus'un dediği gibi somut bir ipucu vesaire mi var elinizde? Diğer türlü olmayan bir kütüphanede varolan bir antik kitap arayışı gibi oluyor bu. Bunun dışında herhangi kimsenin gelip "Evet" yanıtını somut bilgi olarak verebileceğini zannetmem...

Saygılar...

Aralık 13, 2018, 06:26:07 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın ANARCHOSA sorunun cevabını buldu :)

Edwin “Buzz” Aldrin'in aya ilk ayak basışın üzerinden 50 yıl geçti. Aya canlı olarak ulaşmayı başaran ve ünlü ay yürüyüşünü gerçekleştiren ekibin üyelerinden biriydi. Bir Masondu ve yanında bulunan objeler ile ayda sembolik bir loca kurdu. Böylece insanlığın bu büyük başarısında payı olan  Mason bilim adamlarının ve düşünürlerinin aziz hatıralarını sonsuza yaşatacak bir iz bıraktı.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 13, 2018, 06:28:08 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sorunun net bir cevabı yoktur. Cevap ne evet ne de hayırdır.

Somut bir bilgi istediğim için soruyu bu şekilde sordum, salt bilgi soru olduğunu belirtmek için.