Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ülkemizde Mason Olmanın Getirdiği Dezavantajlar var mıdır?  (Okunma sayısı 29641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2019, 05:20:27 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konuyu açan sn.caliper ı tebrik etmek lazım.
Bir çok zorluklarınız olduğunu biliyorum.Bir de forumda benim gibi anti mason kimliği olan kişiler ilede uğraşıyorsunuz arada.

İşin latifesi bir yanakonuya uygun bir deyim ile gireyimi  İnsan bilmediğinden korkar.

Masonluk sn.caliperin anlattığı şekilde toplumda yorumlanıyorsa bunun sorumlusu masonlardır.

Masonluk iddia ettiği şeyleri topluma aktarmakta bu kadar başarısız olursa iddia edilenide mıhakkak birileri yalan dolan anlatır sende temizlemeye çalışırsın.

Herşeyi içinizde yaşayıp dışarıya sızdırmamaya çalıştığınız bir çok konu yine masonluktan atılıp sozdıranlar ile öğreniliyor.

Ben aleviyim demekten korkan insanların durumunu yaşıyorsunuz.
Ben masonum demenin özgürlüğünü yaşayamadıktan sonra mason olsanız ne olurki?

Ait olduğun yere kendini özgürce ben buyum diye sunamadıktan sonra neye yararki?

Bu durumu yabancı ülkeler nasıl aşmış acaba?

Netfilix te izlediğim mason belgeselinde londradaki masonlar pldukça rahat görünüyorlardı halbuki.

Hiç bir şey kolay değil hayatta lakin mücadele etmek lazım.

Yukarıdaki anlatılarda eleştirilecek oldukça çok şey çıkabilir.Mason olsa idim eğer bunu asla gizlem gereği bile duymazdım.

İnandığım her konu aynı zamanda  savunmaya hazır olduğum sorundur benim için.

Burada bir şey yazıp paylaştığımızda bizleri antimason olarak yaftalamazda o soru ve sorunla nasıl ve ne şekilde muhatap olmak zorunda kaldığınızı anlatırsanız aslında kendinizi anlatmış olursunuz.

Sorundan kaçış yolu ya anti mason ya anti siyonist yada benzeri şey olmamalıdır.
Sorunların içerisine gömülen mason localarını yönetenlerdir.Halk ile daha çok iç içe olacak şekilde her platformda kendinizi ifade etseniz ve toplumda masonluğu tanısa önyargılarını atsa daha rahat olursunuz.

Masonluğun kökü dışarıda sözüne dahi tahammül edilemiyor ve oldukça farklı tepkiler veriliyorki! Halbuki masonluğun kökten bizden olmadığını siz zaten biliyorsunuz.

Bizlere okuduğumuz bir çok şey için antimasonik yada başka tabirler ile bilgiyi karalayacağınıza o bilgiyi siz verin ve açık olun.

Neden korkarak gizlenerek bi yaşam tercih edilirki?
İnandığınız doğru bulduğunuz ve emin olduğunuz her sey için savaşmalısınız.

Cümlelerim yaşadığınız bu gerçeklikler hoşuma gitmediği için bu kadar serttir.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2019, 11:31:57 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sözlü saldırıları, iftiraları, hedef göstermeleri, tacizleri ve mobbing leri geçersek (sayıları o kadar fazla ki yazmak imkansız), fiziksel olarak Türk Masonluğuna saldırılar olmuştur ülkemiz tarihinde.

Aklıma gelenleri hemen yazayım:

- 2 Ağustos 1933, Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, İzmir Alsancak'taki Zuhal Locası'nın bulunduğu lokali kurşunlamıştır. Olay polis tarafında örtbas edilirken, kendisi hiçbir ceza almamış, ifadesi dahi alınmamıştır.

- 9 Mart 2004, Yakacık'taki Çekiç Locasına teröristlerce otomatik silahlarla ve el bombalarıyla saldırı düzenlenmiştir, saldırıda 2 özel güvenlik görevlisi şehit olmuştur, ruhları şad olsun, 4 Kardeşimiz yaralanmıştır.

Biz kendimizi gizlemiyoruz, sadece bilmesi gerekenlere söylüyoruz. Hiçbirimizin kendimizden yana endişesi yoktur, bundan emin olunuz, ama ailemize yapılacak saldırılardan endişeleniyoruz.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 02, 2019, 12:02:32 ös
Yanıtla #12

Sözlü saldırıları, iftiraları, hedef göstermeleri, tacizleri ve mobbing leri geçersek (sayıları o kadar fazla ki yazmak imkansız), fiziksel olarak Türk Masonluğuna saldırılar olmuştur ülkemiz tarihinde.

- 2 Ağustos 1933, Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, İzmir Alsancak'taki Zuhal Locası'nın bulunduğu lokali kurşunlamıştır. Olay polis tarafında örtbas edilirken, kendisi hiçbir ceza almamış, ifadesi dahi alınmamıştır.

- 9 Mart 2004, Yakacık'taki Çekiç Locasına teröristlerce otomatik silahlarla ve el bombalarıyla saldırı düzenlenmiştir, saldırıda 2 özel güvenlik görevlisi şehit olmuştur, ruhları şad olsun, 4 Kardeşimiz yaralanmıştır.

Biz kendimizi gizlemiyoruz, sadece bilmesi gerekenlere söylüyoruz. Hiçbirimizin kendimizden yana endişesi yoktur, bundan emin olunuz, ama ailemize yapılacak saldırılardan endişeleniyoruz.

Bu topraklar Atatürk dönemi hariç, yüzyıllardır gerçek aydınlarını dışlamış, hatta cezalandırmıştır.

Ümidimi kaybetmiyorum. Ama son yıllarda ‘okumuş, aydın’ kesime linç kampanyası daha da artmıştır. Çok karanlık ve korkutucu fikirler maalesef daha çok kabul görmektedir. Bu karanlık grupların, Atatürk’ün zamanında şeyh, tarikat tayfasına yaptıklarını hatırlamalarında fayda var. Bir gün bir lider çıkar ve tarihi tekerrür ettirebilir. Bu odaklar bunun bilincinde olmalılar...

Buraya Atatürk’ün kapatmadığı tek tarikat olan mevlevilerin üstadı Mevlana’nın sözünü not düşelim.

‘Günün adamı olma, hakikatin adamı ol. Çünkü gün değişir ama hakikat değişmez.’

Ezoterizm’in ülkede yaygınlaşması temennisiyle...

Sevgiler sayın Caliper.
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2019, 12:15:40 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 02, 2019, 02:21:17 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sorundan kaçış yolu ya anti mason ya anti siyonist yada benzeri şey olmamalıdır.
Sorunların içerisine gömülen mason localarını yönetenlerdir.Halk ile daha çok iç içe olacak şekilde her platformda kendinizi ifade etseniz ve toplumda masonluğu tanısa önyargılarını atsa daha rahat olursunuz.

Masonluğun kökü dışarıda sözüne dahi tahammül edilemiyor ve oldukça farklı tepkiler veriliyorki! Halbuki masonluğun kökten bizden olmadığını siz zaten biliyorsunuz.

Bizlere okuduğumuz bir çok şey için antimasonik yada başka tabirler ile bilgiyi karalayacağınıza o bilgiyi siz verin ve açık olun.

Neden korkarak gizlenerek bi yaşam tercih edilirki?
İnandığınız doğru bulduğunuz ve emin olduğunuz her sey için savaşmalısınız.

Cümlelerim yaşadığınız bu gerçeklikler hoşuma gitmediği için bu kadar serttir.

Çok şükür bugünde dersimizi aldık, yüzyıllardır yapılan uygulamanın yanlışlığını öğrendik. Yakılan binamızın olduğu bir toplumda kendimizi ifşa etmenin gerekliliği tarafımıza bildirildi.
Her İsrail ile yaşanan sıkıntıda ne alakası varsa Mason binalarının önüne toplanan kalabalıkları artık buraya gelmenize gerek yok, kimliğim budur, eş ve çocuklarımıza kadar hayatımıza da müdahale edin dememiz salık verildi.

Bunları yaparken de antimason yanına antisiyonist(!) filan da eklendi, birbiri ile akla kara kadar ilgisiz iki konu da aynı çuvala kondu.

Bitmedi, madem utanılacak işler yapmıyorsunuz, çıkın söyleyin denildi. Gizleniyorsunuz, korkuyorsunuz diye itham da edildik. İnandıkların doğru bildiklerin için savaşmıyorsun denilerek düşünülerimiz uğrunda savaşılamayacak yani doğru olamayacak şekilde ifşa edildi...

Bunu diyen kim? Mason Sözlüğünden kelime avı yapan kişi.
Mason sözlüğünde Mason yani M'den çok önce E ye bakmalısınız. Ezoterizmi önce bir anlayın sonra Masonluğa gelir sıra. Bana kalsa A'dan başlamak gerek ya...

Antimason kişi de dogmatiktir. Dogma ve bağnazlığın olmazsa olmazı da kendi düşündüğünden başka fikir, kendi yolundan başka yol olamayacağına kanaat getirmiş olmasıdır.
Onun dediklerini yapmazsanız, onun dediği şekilde yapmazsanız, bir şey gizliyor, planlar yapıyor, size fitne ve düşmanlık kuyusu kazıyorsunuzdur. Ne var yani, o neden giremiyor ve izleyemiyordur binaya, toplantıya! Neden onun kadar cesur olamıyorsunuzdur?

Çünkü dünyada en büyük cesaret kaynağı korku ve cehalettir.

Kimseye ders verdiğim falan yok.
Sorunlarınızı bizden daha iyi bildiğiniz kesin,biz ise dışarıdan öğrendiklerimiz ile biliyoruz.
Benim farkım ise bu sitede olmak.

Masonluk için dünyada bu kadar çok anlatılan bilgilerin karşılığında anti mason bunlar demenin dışında ne yapıyorsunuz Turkiyede bari onu anlat.

Bir cesur adam çıktı teke tekte masonluğu anlattı sonrası varmı?

Beni bu forumda tu kaka etmeye çalışmak sana bir şey kazandırmaz.Bu tavrın oldukça çirkin karşındakini bu kadar küçük görme,küçük düşürmeye de çalışma.
Acılan bir konuya oldukça net soru sorup cevap verdim.

Bunlar benim masonluk hakkında genel bilgilerimi kapsar.Sorulardan pek hoşlanmıyorsunuz hatta benden pek haz etmiyorsunuz. Bu durum oldukça net her yazıma düşman atağa geçti gözü ile bakıp saldırıyorsunuz.

Konuyu kendi aranızda tartışmak için açmadı sn.caliper
Bizde bilgi,duygu ve düşüncelerimizi elbet açıklayacağız.

Insanları kücumsemeyin anarchasa burada.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2019, 10:19:26 ös
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu topraklar Atatürk dönemi hariç, yüzyıllardır gerçek aydınlarını dışlamış, hatta cezalandırmıştır.

Ümidimi kaybetmiyorum. Ama son yıllarda ‘okumuş, aydın’ kesime linç kampanyası daha da artmıştır. Çok karanlık ve korkutucu fikirler maalesef daha çok kabul görmektedir. Bu karanlık grupların, Atatürk’ün zamanında şeyh, tarikat tayfasına yaptıklarını hatırlamalarında fayda var. Bir gün bir lider çıkar ve tarihi tekerrür ettirebilir. Bu odaklar bunun bilincinde olmalılar...

Buraya Atatürk’ün kapatmadığı tek tarikat olan mevlevilerin üstadı Mevlana’nın sözünü not düşelim.

‘Günün adamı olma, hakikatin adamı ol. Çünkü gün değişir ama hakikat değişmez.’

Ezoterizm’in ülkede yaygınlaşması temennisiyle...

Sevgiler sayın Caliper.

Sayın Mandıra Filozofu,

İlk olarak, bildiğim kadarıyla 30.11.1925 yılında çıkarılan "Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kapatılması Kanunu"nda mevlevilik tarikatının kanundan muaf bırakıldığı gibi bir durum söz konusu değil.
Diğer bir konu ise, ezoterizmin ülkede yaygınlaşmasını temenni etmişsiniz; fakat bu temenninin maksadını tam çözemedim. Ezoterizm için kısaca bir yöntem diyebiliriz. Karşıtı da egzoterizmdir. Fakat "ezoterizm iyidir yaygınlaşsın, egzoterizm kötüdür azalsın" gibi yanlış bir anlam çıkarımına meal vermemek adına hatırlatma yapmak istedim.
Zaten felsefik açıdan düşünecek olursak; ezoterizm yaygınlaştıkça, ezoterizmden uzaklaşılır.  :)

Olmamak, olmak..

Ağustos 02, 2019, 11:31:02 ös
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben de teşekkür ederim sayın @ANARCHOSA, bu güzel tebriğiniz için...
Olmamak, olmak..

Ağustos 04, 2019, 08:06:19 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir konu daha başlamadan polemik ile halledildi.

Hayatta her insan kendi yolunu seçer,o yol kimine göre engebelidir kimine göre düz ve engelsiz.
Engebeli olan yol zannedildiği kadar uzun olmayabilir insanı hedefe daha çabuk götürür.

Dezavantajı ise yolun engebeli olmasıdır.Masonlugun dezavantajları nelerdir?
bu soruya aslında önce masonlar cevap verip sonra biz dahil olup yazsa idik iyi olurdu ama görülüyorki acele etmişiz.
Konu açan bu cesur mason arkadaşı kutluyorum,lakin her iyi konun ömrüde bu kadar olur.

Evet masonluğun dezevantajları türkiyede nelerdir/dünyada nelerdir varsa.

EDMUND BURKE

Ağustos 05, 2019, 04:02:04 ös
Yanıtla #17

"Zaten felsefik açıdan düşünecek olursak; ezoterizm yaygınlaştıkça, ezoterizmden uzaklaşılır."

Tebrik ederim sayın Fason bu güzel yorum için...

Sayın ANARCHOSA, felsefi bir bakış açısıyla ben buna karşı bir görüş sunmak isterim.

Ezoterizm belli bir yaşa kadar (gençlik, ergenlik) ezoterizm olarak kalmalı bunda hemfikirim. Ama belli bir yaş üstünde önceden söylediğim önermeyle (askerlikte süre uzatılıp ezoterizm eğitimlerinin verilmesi ve erginlenmeye ait bazı ritüellerin yapılması) tüm erkek bireylere aktarılıp yaygınlaştırılmasında fayda vardır.

Yani ezoterizm belli bir yaş ve ya döneme kadar ezoterik kalmalı ama eninde sonunda toplumsal ve bireysel gelişim için halka açılmalı, kısaca bu süreç sonunda ezoterik bilgiler egzoterik hale geçmeli.

Toplumsal, ırksal ve dini dayatma ve dogmalar ancak böyle köreltilir.

Bu süreçte belki halkla karşı karşıya gelinebilir hatta çok önemli kayıplar da verilebilir. Ama zaten ölmeden önce ölmek gerekmiyor muydu? Cesur olunursa, korkulmazsa, bu süreçte başarıyla geçilir.

Yoksa dünya hiç bir zaman ayağa kalkış(kıyam) sürecine geçemez.

Sizin bu düşünceme itirazlarınız ve ya eklemeleriniz varsa, yanıtlamanızı beklerim.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2019, 04:08:16 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 26, 2020, 01:14:26 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben şunu anlayamadım. Çalıştığınız kamu kurumu ya da özel kurum siz söylemediğiniz sürece sizin mason derneğine üye olduğunuzu nasıl bilecek.

Kurum sizin adli sicilinize, ikamet bilgilerinize, gsk dökümünüze bakar ama hangi derneklere üyesin belgesini getir demez.

Polisin gbt den dernek üyeliklerini görebilmesini de ilk defa duyuyorum.

Bu tür uygulamalar bizden misin değil misin anlayışının ürünüdür.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 26, 2020, 02:24:12 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben şunu anlayamadım. Çalıştığınız kamu kurumu ya da özel kurum siz söylemediğiniz sürece sizin mason derneğine üye olduğunuzu nasıl bilecek.

Kurum sizin adli sicilinize, ikamet bilgilerinize, gsk dökümünüze bakar ama hangi derneklere üyesin belgesini getir demez.

Polisin gbt den dernek üyeliklerini görebilmesini de ilk defa duyuyorum.

Bu tür uygulamalar bizden misin değil misin anlayışının ürünüdür.

Bu söylediklerim teorik şeyler değildir Sayın burakc, yaşanmış olaylardır.

Valiliklerdeki Dernekler Masasında her dernek üyesinin kaydı vardır, bu kayıt aynı zamanda İçişleri Bakanlığında ve doğal olarak Emniyet Genel Müdürlüğünde de vardır. (Bilmediğim başka kurumlarda da bu kayıtlar var mıdır bilmiyorum)

GBT ile DERBİS'e bağlanma bir gündeme geldi ama hayata geçti mi onu da bilmiyorum.

Tek tek Kardeşlerimizin yaşadığı olumsuzlukları burada anlatacak değilim, gereksiz yere forumu meşgul etmiş olurum.

2007 yılında, bu kadar az kurumda olan Mason Derneklerinin üye listesi, sayfa sayfa malum basın organlarında yayınlandı. Bunu yayınlayanı bulmak çok mu zordu? Bu listelere ulaşabilecek kişi sayısı belli değil mi? Ama herhangi bir şey yapılmadı. Üzeri bir nevi örtüldü.

Antimasonik hareket global bir eylemdir. Bütün dünyada mevcuttur. Ülkemizde de mevcuttur. Listelere ulaşımı olan kurumlarda görevli birisi, üyelerin çalıştığı kurumlara isimlerini bildirebilir. (İhtimal üzerinde duruyorum)

Özelde çalışanlar için olay biraz daha rahat açıkçası. Ama bir süre sonra bu listelerin tekrar sızdırılmayacağından emin olamıyorsunuz. Buna göre tedbirinizi almanız gerekiyor.

Kendimden örnek vereyim; ben özel sektörde çalışıyorum, patronlarım muhafazakar insanlar. Gelecekte bir problem ile karşılaşmamak adına, iş görüşmemde Mason olduğumu belirttim. Eğer sonradan sıkıntı oluşturacaksa bu durum hiç el sıkışmayalım baştan dedim.

Sonuç olarak, sizin Mason olduğunuzu birileri söyleyebiliyor çalıştığınız yere, basına sızdırılabiliyor veya sonradan sıkıntı olmasın diye kendiniz baştan söylüyorsunuz.

Çok uzatmadan iki noktanın altını çizmek istiyorum.

1- Bu yazdıklarımın amacı; Mason olmayı düşünen üyelerimize veya bu forumu ziyaretçi olarak takip edenlere, ileride karşılaşabilecekleri bir takım sıkıntıları baştan söylemektir. Başlığın amacı şahsi bir serzeniş değildir. Mason olmaktan asla pişman değilim aksine onur duyuyorum.

2- Her dernek üyesi gibi, Mason derneklerinin de üye kaydı devlette olmalıdır. Zira bizim devletten saklayacak bir şeyimiz yoktur, oldukça şeffafız. Aksinin olması yanlış anlaşılmalara yol açabilir.
Ama bu bilgileri de gereksiz kişilerin art niyetli kişilerin görmesini istemeyiz.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.