Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI  (Okunma sayısı 78648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2010, 03:14:06 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben öncelikle daha farklı bir şey sormak istiyorum.Bizim ülkemizde var olan KMBL, ülkemizde tanınan daha doğrusu muntazam localar olarak bildiğimiz HKMBL'yi tanıyan  ülkelerde de var mı?Örneğin İngiltere de Almanya da Bir kadın locası var mı?

Saygılarımla...

(sorumun tam olarak anlaşılamayacağı sebebiyle yeniden yazdım.)
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2010, 03:17:02 ös Gönderen: Nomen est omen »

Ekim 16, 2010, 03:28:13 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Almanyada FGLvD (Frauen-Großloge von Deutschland) var bildigim kadarıyla. www.freimaurerinnen.de interaet siteleri, Fransada Grand Loge Féminine de France, Belcikada Women's Grand Lodge of Belgium var. Birleşik Krallikta da The Order of Women Freemasons (www.owf.org.uk) isimli bir örgütlenme var. Aynı sekilde ABDde de mevcut benzeri kuruluşlar var.
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2010, 09:33:39 ös Gönderen: skullG »

Ekim 16, 2010, 08:18:59 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Yukarıda tam gözükmeyen KMBL mührünün daha net gözükenini bulabildim.

Mühürden de görülebileceği gibi KMBL'nin kuruluşu 1991 dir. Çağdaş Kardeşlik ve Dayanışma Derneğini, 1991 de kurulan KMBL olarak adlandırmam hatalıdır.
Benimle aynı hatayı TBMM de yapmıştır ama siz lütfen 1991 yılını referans alınız.
http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem20/yil3/bas/b054m.htm

Saygılarımla

Ekim 16, 2010, 10:11:14 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlaşıldı... Tartışacağız. Hem tartışma hayli sert olacak.

Konuyu Sayın Hiramsavaş'a doğrudan söylenmiş sözün dışında tutacağım.  İşin o yönünün zaten doğru dürüst bir yanı yok. Elbette bir üyeye forumda iyice bir arama yaparsa ilgilendiği konuyu bulabileceği söylenebilir ama bunu deyişin de nezih olan bir tarzı vardır.

Tartışmaya gelelim... Sayın SkullG'nin diyeceklerimi toleransla karşılayacağına eminim. Ancak başkaları da aynı toleransı gösterebilir mi, orasını bilemem.

KMBL düzenli bir mason örgütüdür. Masonluğun evrensel örgütlenme kurallarına uygun bir tarzda oluşturulmuş ve aynı niteliği koruyarak Türkiye'de 19 yıldan beri çalışmaktadır.

Başka ülkelerde de KMBL gibi düzenli kadın mason örgütleri vardır. Dahası kadınların ve erkeklerin birlikte üye oldukları düzenli karma örgütler de vardır.

Onlara düzensiz (pardon, düzensiz değil gayri muntazam) diyenler, masonik düzenin nasıl olması gerektiğini kendilerine göre tanımlamakta, bunu evrensellikten uzaklaştırarak sınıfsallaştırmakta, ayrıca uluslaraarası boyutta bir politik-ekonomik eğiilimle de kullanmaktadırlar. Ne yazık ki, kimileri de Masonlukta düzenin asıl öğesi olan özgür ve bağmsızlıklarını koruyamamakta, o politik ve ekonomik bakımdan baskı yapanlara kendilerini uydu etmekte, hatta onların ilkelerini onlardan daha coşkulu bir tarzda savunmaktadırlar.

Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

Öte yandan, elbette bir mason örgütü bir diğerini kendine göre düzensiz sayma yetkisini korur ve böyle saydığı için de o örgütle masonca ilişkiler kurmaz. Ancak bir mason örgütü çıkar da kendisiyle aynı evrensel amaç doğrultusunda çalışmakta olan bir başka mason örgütünü âdeta suçlar ve küçültürcesine (bu bağlamda "klandesten" terimi de kullanılmıştır) düzensiz olduğunu belirtecek olursa, bu ayıptır. Bunun gerekçesinin ne olduğu da bellidir  ama ben işi bir de oraya götürmek istemem.

bBence bizim için şu sorunun yanıtı önemli olmalıdır: Türkiye'de Masonluğun varlığının yararlı olduğuna inanıyorsak, bir de kadın mason örgütünün ulunması yararlı mı zararlı mıdır?

Öncelikle sayın ADAM 'ın tartışmaya açtığı konunun ne kadar önemli olduğunu görmemiz gerekir. Alıntısını yaptığım mesajı ve mesajının sonunda ki soru cümlesi bana göre bu tartışma konusunun nirengi noktasını oluşturuyor. Bütün insanlığın yücelmesini , ilerlemesini  ve mutlu olmasını amaç edinmiş bir yapılanmanın , hele ki Türkiye konumun da ki bir ülke de kadınları yok saymasının ( tabii ki masonik anlam da ) en azın dan kendi ilerleyişi yönün de ayağına sıktığı kurşun olarak görürüm. Bana göre alkışlanması deyer ve destek verilmesi gereken bir oluşumdur. Sayın ADAM' ın alıntısını yaptığım mesajının sonundaki soru cümlesi bana göre asıl cevaplanması ve üzerin de düşünülmesi gereken konudur.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2010, 10:45:07 ös Gönderen: skullG »
enelsır

Ekim 17, 2010, 11:33:50 öö
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Nomen est omen'in sorusunu cevaplarken atladigim bir oluşum daha var onu da söyleyeyim tam olsun. 1982'de Fransa ve Belcika'daki oluşumların bir araya gelip kurdukları CLIMAF (Kadin Masonlarin Uluslararasi İrtibat Merkezi) kısaltmalı bir uluslararası örgütlenme de var. 1985te İsvicre'deki daha sonra da Portekiz, İtalya ve Almanya'daki örgütlenmeler, 2006'da İspanyadaki ve 2007de Turkiyedeki oluşumlar CLIMAF'a dahil olmuştur. Bunların disinda bir de İsvicreye bağlı çalışan Romanyadaki bir Loca da uyedir. Toplam 8 örgütlenmede 15.000 civarında üye mevcudu olduğunu soylemektedirler.

Saygılarımla.

Ekim 17, 2010, 02:18:40 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın paylaşımına en net yanıtı verebilecek olanlar,düzenli/düzensiz olarak nitelendiren masonlar olmalıdır.Ben,şahsen bukonuda kendimi yeterli görmüyorum.Keşke,forumda kadın masonlarda olsaydı da,onların düşüncelerini duyma fırsatını elde edebilseydik.

Bu konu başlığı altında benim ençok dikkatimi çeken,sayın ozkann'ın Aytunç ALTUNDAL üzerinden yaptığı göderme.

Antik gizemlerde,bu ve bunun tam tersi olarak kabul edilebilecek değerlendirmelerle karşılaştım.Sanırım,meselenin özü bu konuyla alakalı.

Dişillerin tür olarak,erillerden eksik veya fazla,inisiyasyona doğrudan etkili görülen yönleri olabilir mi acaba?

En iyisi ben,öngördüğümü kendime saklayayım da,forum kurallarını ihlal etmiş olmayayım;açıklanması gerekirse,konuyu uzmanları açıklayacaktır herhalde...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 05, 2010, 03:50:37 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

1723 yıllarında, Anderson Anayasası'nın hür masonun yükümlülüklerini düzenleyen ikinci bölümü düzenlendiğinde; Masonluğa kabul edeceklerde "aptal bir tanrıtanımaz ve inkarcı bir dinsiz" olmamak şartını arayan bu metin muhafazakar masonlarca deist ifadeler taşımakla eleştirilmiş, bundan dolayı 1738 yılında yani 15 yıl sonra Anderson Anayasası değiştirilmiş ya da ılımlı ifadeyle "düzeltilmiş" ve masonluğa kabul edileceklerde Noaşit olma yani Nuh Peygamber'e inanma şartı aranmış. Bununla da kalınmamış 1825 yılında ilk baskısından 102 yıl, ikinci baskısından 87 yıl sonra tekrar ılımlı ifadeyle "düzeltilmiş" ve Nuh Peygamber'e inanma şartı çıkarılmış. Bu şartları Remzi Sanver'in "ışığı arayanların hikayesi" isimli kitabından okumuştum.

Demek ki Anderson Anayasa'sı değiştirilemez bir özelliğe sahip değil ya da kesinkez doğru değil. Şimdi bazı benden daha iyi bilenler diyebilir ki "kimse zaten Anderson Anayasası'nın kesin doğru olduğunu ya da değiştirilemez özelliği olduğunu söylemedi " ama şunu da görebiliyoruz ki ileri de sadece erkeklerin Mason olması şartı kaldırılabilir ve belki de bir federasyon çatısı altında Ö.M.B.L. ile H.K.M.B.L. çalışmalarını sürdürebilir.

Diğer bir husus ise Kadın Mason Büyük Locası kurulumu, öncelikle Ö.M.B.L. üyelerinin düşüncesiyle olaya yaklaşacağım; Ö.M.B.L.' nın desteği ile ilgili büyük loca kurulmuş ama çağa ayak uydurmak, hiç bir dogmayı benimsememek, hür düşünebilmek, habertürk kanalının baş reklamı gibi "değiştirebiliriz" gözüyle bakmak güzel ama bu seferde başka soru meydana çıkıyor neden karma loca yok yani hem erkek hem de kadınların beraber çalıştığı localar. Almanya, Fransa, Brezilya, Portekiz, İspanya, İsviçre, Kanada gibi ülkelerde karma localar var. O zaman neden haremlik-selamlık loca açıyorsun gibi biraz seviyesi düşük soru sorulabilir. Buna da deniyor ki Ö.M.B.L.’ da “o da ilerde olur”. Açıkçası bunları görünce muntazam masonluk olarak nitelendirilen masonluğun daha mantıklı tedbirler aldığını düşünüyorum çünkü bir kez değişti mi sürekli değişir ve yozlaşır. Diyeceksiniz ki hem 1738 hem de 1825 yılında değiştirilmiş, bu evrende değişmemiş bir şey var mıdır. Klasik bir laf vardır ya değişmeyen tek şey her şeyin değişeceğidir.

Sevgiyle Kalınız.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2010, 04:00:01 ös Gönderen: Mozart »

Kasım 06, 2010, 06:17:30 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Konu nasıl karma localarının olmamasına geldi anlamadım. Konu Türkiye'de üç tane Büyük Loca olması, bunlardan birinin diğer ikisinin Mason olmadığını iddia etmesi ki bu iddiaya Büyük Üstatları noktayı koymuştur: "Biz geleneksel yöntemleri benimsiyoruz (biz gelenekçiyiz anlamında her halde çünkü bütün Masonluk örgütleri geleneksel yöntemlerle çalışırlar), onlar benimsemiyor. Ama onlara Mason değillerdir diyemeyiz, sadece aramızda Masonik ilişki yok."

Bu arada haremlik-selamlık bir durum yok. ÖMBL ile KMBL üyeleri birbirlerinin çalışmalarına katılırlar.

Yozlaşma gelişerek değişimle değil, gelenekçilikle gelir ve /veya yerleşir. Çünkü her saniye değişen yaşam , gelenekçi bir ortamda değişmez kılınmaya çalışılmaktadır.  Hem doğa hem de toplum yasalarının ardında , yaşamın ta kendisinin ardında olma hali diyorum gelenekçiliğe.

Saygılarımla,

Kasım 06, 2010, 06:22:45 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Okuduğunu anlayamamak ya da anlamak istememeye çalışmak böyle olsa gerek. Ben hassas adamım sizden ricam, lütfen benim yazdıklarımı kendi alakasızlıklarınızı karıştırmayınız. Düşünceye saygılıyım ama kahve muhabbeti gibi sadece yazmış olmak için boş konuşmalara yazılara tahammülüm yok.

Bu arada; Lafları dolandırmaya gerek görmüyorum, herhangi bir şeyin yüzde yüz kesin olduğuna inanmayarak tam net olmayan düşüncelerimi nete yakın yazmaya çalışırım bunu bilginize sunuyorum

« Son Düzenleme: Kasım 06, 2010, 06:30:11 ös Gönderen: Mozart »

Kasım 06, 2010, 06:38:08 ös
Yanıtla #19
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

En Muhterem Remzi Sanver'in ifadelerinden bazı çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor. Ben yine En Muhterem Büyük Üstad'dan bir cümle alıntı yapıp susayım.

"...(E)zoterik dünyada gelenek, harici dünyadakinden çok farklı manalar ifade eder."

Bütünün bir parçası ve bütünün her parçası kendinde  olmayan Gelenek'ten kasdedileni de harici dünyadaki anlamıyla kavrar. Bu da onun yanlış çıkarımlar oluşturmasına sebep olur.

Sevgi ve Saygılarımla.