Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Matem Celsesi  (Okunma sayısı 5217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2010, 09:01:03 ös
  • Ziyaretçi

Matem Celsesi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Her yıl düzenlenir mi yoksa sadece bir Mason vefat ettiğinde mi düzenlenir? Haricilere açık bir oturum mudur? Vefat eden Masonun veya Masonların birinci derece yakınları katılabilir mi?

Saygılarımla

Aralık 22, 2010, 04:08:09 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki bu uygulama "Yas Oturumu" olarak da anılıyor.

Aslında her ikisi de yanlış sayılabilir. Çünkü yas (matem) tutulan bir çalışmadan çok ölmüş (masonların deyimiyle sonsuz doğuya göçmüş) bir masonun anılışı... Bu nedenle belki "anma oturum" da denilebilir; nitekim öyle diyenler var.

Masonluktaki her toplantı gibi bunda da kendine özgü bir ritüel uygulanıyor. Değer ritüellerde olduğu gibi anlamlı, değerli, insanın kafasını hem karıştıran hem de onu onu özellikle "ölüm" teması üzerinde biraz düşünmeye yönelten sözler.

Böyle bir oturumu her yıl düzenleyenler de var, bir mason üyenin ölümünden hemen sonra da, belli bir yıldönümünde de... Tek bir oturumun birkaç mason için birden düzenlenişi de söz konusu olabiliyor.

Bu oturum, benim bildiğimce haricilere açık değil. Çünkü ezoterik kapsamda kalan bir ritüel uygulanıyor. Ancak kim bilir, belki anılacak olan masonun yakınlarının da çağrılı olduğu bir oturum düzenleyenler vardır.

Masonluktaki birçok özdeyiş gibi bu oturumların da dünyanın hemen her yerinde geçerli bir standart özdeyişi var. Ben belki 17. maddeye aykırı olur diye onu buraya yazmıyorum. Ancak şayet aykırı düşmezse Sayın MASON onu ekleyecektir sanırım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 22, 2010, 04:56:04 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Şubat 16, 2011, 07:02:11 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Her şey yaşar, hiç bir şey ölmez.