Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk Masonluğu niçin ve nasıl bölünmüştür?  (Okunma sayısı 16737 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 02, 2007, 03:29:41 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

peki farkınız sadece Allah inancı olmayan birinide kabul etmelerimi?yoksa başka farklarınızda varmı?bu farklardan bahsedebiliyorsanız sevinirim.

Aralık 02, 2007, 09:30:22 öö
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Farklar oldukca fazladir. Bu farklardan en onemlileri:

1- (Sizinde soylemis oldugunuz gibi) Yuce bir Yaradana inanc kosulu
2- Kadinlarinda alinmasi
3- Rituelistik farklar
4- Derece sistemleri
5- Diger lokal Localar ve "Dunya Muntazam Masonlugu" tarafindan taninmak
6- Gecmisi ve tarihi
7- Verilen egitim
8- Onlarin herkese Kardes diyebilmeleri. Bizler yanlizca bizim gibi olanlara Kardes diyebiliriz.

Ve daha bircok farklar sayilabilir. Acikcasi benzer ozelliklerimiz oldukca az. Bu benzer ozelliklerin basinda ise onlarinda kendi uyelerine Mason demeleri gelir. Her ne kadar bizler onlarin uyelerini birer Mason olarak kabul etmesekte.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 15, 2011, 05:02:35 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2007 yılının Mart ayındaki bu başlık altında Sayın Shemuel bana göre Türk Masonluğunun nasıl bölünmeye uğradığını pek özet olarak aktarmış.

Elbette bu konunun birçok ayrıntısı var. Gerekirse üzerinde durulabilir hatta belki başka başlıklar altında durulmuştur da...

Benim burada bu konuya değinişimin bir başka nedeni var.

Tartışmalar sırasında Sayın MASON, Türkieye Büyük Mason Mahfilini kuranların Muntazam Masonluk'tan ayrıldıklarını belirtmiş.

Demek ki o tarihte Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası muntazam bir mason kuruluşuymuş...

Sayın MASON'un "muntazam" sıfatıyla ne demek istediğini biliyorum. O konuya burada girecek değilim.

Demek ki Türkiye Büyük Mason Mahfili gayri muntazammış...

Peki, bu muntazamlık ve gayri muntazamlık nasıl anlaşılıyor?

Dedim ya, ayrıntılara girmeyeceğim. Ancak şunu söyleyebiliriz: Muntazam Masonluğun benimsediği birtakım asal ilkeler vardır. Bu ilkeler ritüellerine de yansır. Bu ilkeleri aynen benimsemeyen ve ritüellerine yansıtmayan bir mason örgütü kendilerine muntazam diyenlerce gayri muntazam sayılır.

Şimdi Sayın MASON'un dediğince, o tarihte THKEMBL'nın muntazam olduğunu kabul edelim.

Soruyorum:

TÜRKİYE BÜYÜK LASON MAHFİLİ ADINI ALAN KURULUŞUN, TÜRKİYE HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLARI BÜYÜK LOCASI'NIN BENİMSEDİĞİ ASAL İLKELER VE LOCALARINDA UYGULADIĞI RİTÜELLER BAKIMINDAN NE FARKI VARDI?

Bu soruyu bir başka başlık altında daha sormuş olduğumun farkındayım. Önem verdiğim için hazır bu başlığa denk düşünce bir kez daha soruyorum.

Kime soruyorum: Masonlara....

Bilmiyor musunuz?

O zaman içtenlikle bilmediğinizi söyler misiniz lütfen... Bilmemek ayıp değil.

Ben belki bu konuda bir varsayımda bulabilirim belki ama bilen masonlar açıklarsa çok daha iyi...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.