Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833810 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 11:45:38 ös
Yanıtla #80
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladığım kadarıyla Masonluk müessesesi  ile kesişmeyen tek noktamın bir yaratıcı Tanrı olduğunu sanıyorum.

Fakirlerin mason olabilmesinde bende bir sakınca görmüyorum fakat evinin elektrik faturasını ödeyemeyen , sosyal yardım alan bir kişinin bağlı olacağı topluluğa katacağı değeri öncelikle  kendisine yönlendirmesi hem masonluk müessesesi hem de o kişi açısından daha faydalı olacaktır.

Kadınlarının kutsallığına ise başka türlü bakıyorum.Gerektiğinde başımızın tacıdırlar fakat kadınlar bazı konularda bencildir. Kendilerini biraz fazla önemsediklerini düşünüyorum.Ayrıca kadınlarda kollektif bilinç gelişmemiştir.En azından sahip olduğu ailenin fertleri dışında çok fazla bir kollektif kültüre sahip değildir.Erkeklerin güçlü dostluk bağlarınada sahip değildirler.Masonluk gibi bir cemiyette kollektif bilinci erkekler kadar gelişmemiş kadınların olmaması cemiyetin devamlılığını destekler.

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 24, 2008, 12:05:38 öö
Yanıtla #81
  • Ziyaretçi

Kadınlarının kutsallığına ise başka türlü bakıyorum.Gerektiğinde başımızın tacıdırlar fakat kadınlar bazı konularda bencildir. Kendilerini biraz fazla önemsediklerini düşünüyorum.Ayrıca kadınlarda kollektif bilinç gelişmemiştir.En azından sahip olduğu ailenin fertleri dışında çok fazla bir kollektif kültüre sahip değildir.Erkeklerin güçlü dostluk bağlarınada sahip değildirler.Masonluk gibi bir cemiyette kollektif bilinci erkekler kadar gelişmemiş kadınların olmaması cemiyetin devamlılığını destekler.

Kadınları bencil olarak nitelendirmişsiniz ama sizin şu yukarıda ifade ettikleriniz de bir bencillik türü değil midir Sayın tcorbaci? Kollektif kültüre sahip olamadığımızı nereden çıkardığınızı biraz daha açarsanız ona göre cevap verebilirim. Zira bilmeden yazmak huyum değildir.

Nisan 24, 2008, 12:16:32 öö
Yanıtla #82
  • Aktif Uye

Ben de kadının erkek kadar toplumcu olmadığını ve iç güdüsel olarak daha korunmacı ve bireysel olduğunu düşünüyorum fakat bunlar kötü şeyler değil. Aksine kadını benim gözümde erkekten daha güçlü yapan nitelikler. Kaya Paşakay, kadının spiritüel olgunluğa daha yatkın olduğunu söylemiş buna da kesinlikle katılıyorum. Nasıl ki ilk şamanlar kadınsa, şu an Tuva'da şamanlar hala kadın elbiseleri tarzında giyiniyorsa, nasıl ki druidik inançta kadınların yeri önemliyse, Dionysos'un takipçileri bacchalar nasıl ki o derece korkutucuysa hala kadınların bu tarz özelliklerinin çok daha fazla var olduğunu düşünüyorum.

Kendimi buna inandırabilmemin sebeplerinden birisi, kadının erkekten daha fazla edilgen bir yapısının olması. Erkek her zaman etken olmak zorunda, en temelinde yani cinsellikte de bu böyle. Meditasyon'un esas amaçladığının "oluruna bırakmak, farkındalık" olduğunu düşünüyorum mesela. Yani insan edilgen olabilmeli ki, hayatı izlesin, hayatı anlasın. Kadınlar iç güdüsel olarak edilgenler. Fakat bu onları sürü, koyun yapmaz. Sürü lideri olan koç bir etkendir ama yine de sürüdendir; demeye çalıştığım şey kadınlar yönetilmeli değil, umarım anlatabilmişimdir.

Bu tür konularda biraz heyecanlanıyorum o yüzden yazı dilim bozuluyor, kusura bakmayın.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 24, 2008, 12:27:55 öö
Yanıtla #83
  • Ziyaretçi

Sayın Veritas, benim algılayamadığım ve açıkçası anlamayıda red ettiğim neden insani duyguları cinsiyetlere ayırıp olayı ayrımcılığa dönüştürüyorsunuz? Sözüm size değil yanlış anlaşılmasın, böyle düşünen tüm erkekler için. Peki benim şimdi aşağıda yazdığım gibi mi yazıp olayı ayrımcılığa dönüştürmem lazım? Buyrun:

"Kadınlar bencillerdir, çünkü her an bir aile oluşturduğu erkeği bir kadına kaptırma riski ile yaşarlar. Çünkü erkekler tek eşli yaşayamayan, yaşamakta zorlanan varlıklardır. Bu da kadını topluma karşı çekingen, sürekli ailesini ve erkeğini kollamak zorunda bırakır. Bu da kadınları kollektif yaşam yolunda engeller. Yani bu durumların tek sorumları egoları büyük olan erkeklerdir."

Yukarıda yazdığıma inanmıyorum ama sadece biraz daha anlaşılsın diye örnek vermek istedim. Her iki cinsiyet birbirine yüklenmek isterse işte ortaya ayrımcılık çıkar. Düşünceleri kadın-erkek olarak değil, insan olarak ifade etmekte yarar var.

Nisan 24, 2008, 12:53:00 öö
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Ben sizin yazdıklarınızın altına imzamı atarım sayın blossom açıkçası benim düşündüklerimi yazmışsınız. Şu da var ki kadın ve erkeğin aynı olmadıklarını düşünüyorum fakat bu haklar bazında farklılık değil elbette. Bence iki cins epey farklılar. Her şey kimya vücudumuzda, bir yanda varlığı sinir ve saldırganlık güdüsünü ortaya çıkaran testosteron bir tarafta ise kadını kadın yapan östrojen var.

Yani ben kadın ve erkek temelde birbirlerinden farklıdır diyorum, aynı değildir... Bu seksizm ise ben seksist bir insanım. Fakat bu demek değil ki, kadın erkeğin yaptıklarını yapamaz, kadının hakları daha kısıtlı olmalıdır...

Nisan 24, 2008, 01:02:28 öö
Yanıtla #85
  • Ziyaretçi

Sayın Veritas,

Kadın fiziksel ve duygusal olarak farklıdır ama beyin fonksiyonları anlamında farklı değildir. Benim karşı çıktığım nokta bu. Bir erkek bir kadının annelik duygusunu anlayamaz ama hem kadın hem de erkek egoist ve bencil olabilir. Benim işaret etmek istediğim nokta bu idi. Anlaşıldığıma (en azından sizin tarafınızdan şuan) sevindim.

Saygılarımla,

Nisan 24, 2008, 01:05:59 öö
Yanıtla #86
  • Aktif Uye

Elbette ki ben de zaten anlayacağınız üzere erkek gergedandır, kadın su samuru demeye çalışmıyordum =) Saygılar bizden =)

Nisan 24, 2008, 01:13:34 öö
Yanıtla #87
  • Ziyaretçi

Elbette ki ben de zaten anlayacağınız üzere erkek gergedandır, kadın su samuru demeye çalışmıyordum =) Saygılar bizden =)

En azından örnek teşkil etsin :)

Nisan 24, 2008, 11:48:45 öö
Yanıtla #88
  • Ziyaretçi

Fakirlerin mason olabilmesinde bende bir sakınca görmüyorum fakat evinin elektrik faturasını ödeyemeyen , sosyal yardım alan bir kişinin bağlı olacağı topluluğa katacağı değeri öncelikle  kendisine yönlendirmesi hem masonluk müessesesi hem de o kişi açısından daha faydalı olacaktır.

Masonluğun -fakir- tanımının evinin elektirik faturasını ödeyemeyecek kadar kötü durumda olan insanları kapsadığını sanmıyorum..

Nisan 24, 2008, 12:29:11 ös
Yanıtla #89
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu sadece bir örnekti..sanırım mübalağanın dozu arttı biraz..

Elbette ki  o kadar da değil...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere