Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason kabul edilme aşaması ile ilgili soru  (Okunma sayısı 41125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 08, 2014, 11:18:50 ös
Yanıtla #30

Peki Türkiye'de böyle bir loca nerede? Ve ben Bursa'lıyım. Bursa'da var mı? En büyük loca sanırsam İstanbul'da. Peki bu büyük loca Türkiye'deki tüm locaları tanıyor mu?

Sayın Gamze,

Muntazam masonlukta üye olma koşullarından biri de erkek olmaktır. Özgür Masonlar Büyük Locası Derneği ve onunla uyumlu çalışan Kadın Masonlar Büyük Locası Derneği bu konuda sizin için daha aydınlatıcı olacaktır.

Saygılarımla.

Mart 09, 2014, 12:55:52 öö
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Gamze T.C. sınırları içersinde 2 farklı obediyans mevcuttur. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası , Ingiltere Birleşik Büyük Locası Tarafından tanınmış bir kurumdur. Ancak kadınları mason olarak kabul etmezler. Özgür Masonlar Büyük Locası Clipsas tarafından tanınmış bir kurumdur. Kurumsal olarak HKEMBL tarafından masonik kuruluş olarak kabul görmese de Dünya çapında 100 den fazla büyük locanin üyesi olduğu clipsas tarafından tanınmıştır.

Ayrıca yine ÖMBL kuruluşuna on ayak olduğu Kadın Mason Büyük Locası tanımakta ve "kadın masonlugu" kurumsal olarak kabul etmektedir. ( Detayları forum arama sonuçlarında bulabilirsiniz. ) Ancak kadın Masonlar bazı çalışmalarını ÖMBL ve Suprem Konseyin izin verdiği şekilde ortak yapmaktadır. KMBL asıl olarak kendi kurumsal kimliğinde ve kendi yapısında çalışmalarına devam etmektedir.

Bursa konusunda dilerseniz iletişime geçmeyi deneyin derim.

Birde Sn. Resurrected resmi isim Büyük Mason Mahfili Derneği dir. Özgür Masonlar Büyük Locası Derneği adında bir kuruluş yoktur. Lütfen dikkat edelim.

Saygilarimla
Concordia Res Parvae Crescunt

Mart 09, 2014, 01:06:37 öö
Yanıtla #32

Sn. Proxima, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben resmi isimin de bu şekilde olduğunu sanıyordum.

Mart 09, 2014, 08:11:07 öö
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ohooo!

Anlaşılan Sayın Gamze'nin önce Forum'daki tüm Evrensel Masonluk, Türkiye'de Masonluk gibi bölümlerini baştan sona inceleyip, ilgisini çeken başlıklardaki anlatımları okuması, bilgi edinmesi gerek. O bilgiler olmadan bu başlık altındaki sorusunu yanıtlamanın yararı yok.

Bakın Sayın Spock Masonluk ile bağlantılı iki sıfat kullanmış:  Geleneksel ve muntazam. İkisi bir arada olur mu, ikisi de aynı şey mi, tersi mi olur, nasıl olur, onların tutumu nedir, tüm bunlar ayrı konu. Fakat sanırım Sayın Gamze bunların bile ne anlama geldiğini bilmeden Bursa'da bir loca ile İstanbul'daki "en büyük loca"dan söz ediyor. Bu nedenle de önce biraz okuyup incelemesi zorunlu. Yoksa bu başlık altındaki açıklamalar onun için anlamsız kalacak.

Gerçi ardından Sayın Proxima özetle birtakım açıklamalar vermiş. Açıklamalar çok iyi de, Sayın Gamze bunları bile anlayabilmek için önce daha ayrıntılı incelemelerde bulunmalı.

Ancak bir başka nokta üzerinde de durabiliriz: Şayet sayın Spock'un dediğine dediği kadarla bakarsak, bir geleneksel muntazam Masonluk locası üyesi Amerika'daki çoğu geleneksel muntazam (!) olan localardan birinin kapısını çaldığında hemen buyur edilir. Öyle mi?
« Son Düzenleme: Mart 09, 2014, 08:16:58 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 09, 2014, 02:04:36 ös
Yanıtla #34
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM'ın dediği gibi incelemeler yapmak zorundayım. Ve zaten yapıyorum da. Ve incelemeler yapılmadan, sorular sorulmadan nasıl bilgi sahibi olunabilir ki? Ama hep şöyle deniliyor: "Kadınlar mason olamaz" Buna katılmıyorum. Evet kadın mason locaları olduğu halde böyle denliyor. Belki erkekler daha mı öncelikli? Ondan mı bilemiyorum. Ama incelemelerimde bir yazı gördüm. Karma mason locaları varmış. Peki Türkiye'de var mı? New York'ta bir mson locasına gezi bile düzenleniyormuş. Peki Türkiye'de de düzenlenjyor mu?

Mart 09, 2014, 02:31:42 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kadınlar mason olur.

Kimileri olamayacağını ileri sürüp durur ama ortaki gerçeği kaldıramaz.

Sayın Gamze araştırırsa, Forumda bu konuda da çok yazı bulur. Bursa'da oturuyormuş. Orada da bir kadın mason locası var(mış).

Karma mason locaları bir ayrı konu.

Önce araştırıp öğrenelim; geziyi sonraya bırakalım. Hem biliyorsunuz bu "gezi" sözcüğü tehlikeli bir kavrama işaret ediyor bizim ülkede.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 09, 2014, 05:04:29 ös
Yanıtla #36

Sayın Gamze, ABD'deki uygulamalar ile Türkiye'deki uygulamalar arasındaki fark biraz da perspektif ve kültür farkından kaynaklanıyor olabileceği gibi, aynı zamanda konuya yakın olmadıkça ayırdedemeyeceğiniz farklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin şuna da dikkatli yaklaşmak lazım: Ben yarın bir dernek kurup adına da kanarya seven masonlar derneği diyerek derneğe üye olanlara da mason diyebilirim. Hukuki açıdan bunun hiç bir sakıncası ve engeli yoktur. Ancak olmayacak bir şey vardır ki o da benim böyle bir dernekle masonluk yoluna girebilip giremeyeceğimdir.

Bu nedenle yurtdışı veya yurtiçi birçok oluşumu örnek alarak masonluk üzerine fikir edinmeye çalışmak genelde yanıltıcı oluyor. Ben ABD'deki masonluk üzerine teşkilatları Google'dan aradığım zaman altı aylık kurslarla 33. derece mason sertifikası verilen ilanlar da görüyorum. Ama biliyorum ki Türkiye de 29-30. derecelere gelebilmeniz aşağı yukarı 20 yılınızı alır hatta daha uzun sürer.

Bu sayılara bakarak şöyle bir kanıya varabilirdim: ABD bu işi ciddiye almıyor, Türkiye bu işi çok ciddiye alıyor. Ama böyle bir kanıya da varmıyorum. Çünkü bir harici olarak içeride olmadan bilemeyeceğim anlayamayacağım kısımları olabilir tüm bunların.

Size tavsiyem araştırmalarınızı genişletmeniz ve bu forum içerisinde daha fazla zaman harcamanızdır. Burada emek veren mason dostlarımız birçok merakınızı giderebilecek yazılar yazdılar, yıllarca.

Saygılarımla.

Mart 09, 2014, 05:23:52 ös
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında buradaki konu Türk Masonlugu... Hal bu olunca bence diğer ulkeleri özellikle ABD yi bu ülkenin derece sistemi ile kıyaslamak biraz hata olur. Çünkü Türkiye de başından beri derecelerde irdeleme on planda olmuş ve bireylerin katkısı on görülmüş. Durum bu olunca da ülkemizde bütün dereceler islenmese de 33. Dereceye ulaşmak çok ciddi uğraş, emek ve yıl (Ort. 20-25 yıl) harcayacağınız. Anlamına gelir ancak ABD de 2 yıl gibi bir süre de 32. Dereceye çıkabilirsiniz. Detayları forumda incelenerek bulabilirsiniz. "Gezi" konusuna gelince londradaki UGLE merkez binası ve Washington DC deki suprem konsey binası hem masonik çalışmaların yapıldığı yerdir hemde aynı zamanda resmen müze dir. Oralara tabi ki rahatlıkla belirtilen saatlerde rahatlıkla girip cikilabilir. Ülkemizde de ziyaret uygulaması var ancak daha kapali ve biraz kısıtlı... Bunun nedenini empati yaparak kolaylıkla bulabiliriz sanıyorum veya ayrı bir konu açıp bu ülkede neden resmi masonik bir müze var/yok konusunu irdeleyebiliriz.

Sn. Gamze siz araştırmaya ve incelemeye devam edin ancak sizden ricam konuya mumkun mertebe acik ve tarafsiz bir sekilde bakin.

Saygilarimla,

Mart 09, 2014, 08:21:32 ös
Yanıtla #38
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın proxima,

Ülkemizde de ziyaret uygulamaları yapılıyor dediniz.Bununla ilgili bilgileri nasıl alabiliriz.Bunun cevabını bilmek isteyen çok fazla insanın olduğunu düşünmekteyim.

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.

Mart 10, 2014, 12:44:12 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. semhn

Şimdi bu konu da forumda çok sayıda başlık mevcut. Hatta ve hatta Sn. ADAM bu konuya birçok kez açıklık getirmiştir. Ben tekrardan ufak bir özet geçeyim. Masonların elbet haricileri daha yakından tanımak adına kendi aralarına çeşitli etkinlikler düzenler, ancak bunu bilmeniz için bu etkinliği düzenleyen masonlardan birini tanımanız gerekmektedir. Gerçi tanımakta pek fayda etmez aslında... O mason size güveniyorsa bu konuda size bilgi verip davet edilebilir. Aynı şekilde bir mason veya masonlar sizi büyük locada da misafir edebilir. Ancak tekrar edeyim, bunun işin mason olan birey veya bireylerin size güvenmesi sizi yakından tanıması gerekmektedir. Basit bir örnek, siz şimdi her tanıdığınız insanı evinize almak istemezsiniz herhalde... Eh şimdi masonik binalar masonlar için çok önemli ise hele hele çalışma yapılan ortamlara "mabed" deniyorsa bırakın da bu konuda seçici ve gayet temkinli olsunlar.

Kısaca bir mason tanımanız gerekiyor.

Saygılarımla,