Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Mason için Tanrı Kavramının Önemi(SORU)  (Okunma sayısı 18202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2012, 11:36:41 öö
Yanıtla #20

Sayın karahan beni yanlış anlamış. Benim yaptığım yorumlar "Din nedir? adlı başlıklı yazıyla bağlantılıydı. Sizin yorumlarınızla değil. Saçma olan sizin görüşleriniz değil, dini İslami merkez açısıyla eleştirip, Allaha inanalar olarak özetleyen yazıya idi. Siz de o yazıya katılmadığınızı belirttiniz daha sonra. O halde, ortada size yapmış olduğum bir yorum bile yok. Sizin görüşlerinizi hedef alan bir yazım olmadı. Olamaz zira o alta sıkıştırdığınız kendi görüşlerinizi, ben daha yeni farkettim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 21, 2012, 11:45:16 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Okuduğumu anlamaya yetecek zekam var size olan tepkim uslubunuzdaki gereksiz sertlik  bakınız bu yorum sizin size ait

Sayın karahan da ayrı bir konuya yelken açmış. Din nedir? İslami bir bakıç açısıyla yazılmış, uyduruk bir yazı. Din sanki İslamdan ve Allah'tan ibaretmiş gibi. Din, Allah tarafından konulmuş kanunmuş. Demek ki: Bahailik, Zerdüştük, Taoizm filan din değil. Onlar başka şey. Ne oluyorsa artık, onlar.

Bu bağlamda Sayın karahan'ın yazısını din kavramını açıklamaktan uzak, saçmalıklarla dolu olarak nitelendiriyorum. Sayın Masor1976'nın ise Masonluğun dine olan bakış açısını, bu forumda uzun zamandır olmasına rağmen, hiç mi hiç öğrenemediğini belirtiyorum.

Bu sözleri siz diyor ve altındaki yorumumu okumadan acımasızca eleştiriye girişmişsiniz.Sizi yanlış falan anladığım yok ben insanların herhangi bir fikrine dahi uyduruk yada saçmalık diyecek kadar düşük ifadeler kullanmam ,bu uslubunuz üstelik sadece bana değil diğer yazılarınızda da basit bir bayram mesajında dahi işi nerelre getirdiniz.Üstelik o yazıyı ben kaleme alırken sn.enelsır yazdı bir yazıdaki temenniden öte gitmeyen bir dilek için bile aşırı provake ettiniz o an allahtan ben yazmamışım dedim kendi kendime.

Sizden ricam bu tarz uslup sevdiğim bir uslup değil insanlara ayar vermeye çalışmayın bir şeyi yapmak istiyorsanız eğer ADAM  gibi kırıp dökmeden polemik yapmadan incitmden yapın.Yoksa tüm eleştirileriniz ne kadar doğruda olsa sadece ağzının bir ayarı olmayan patavatsız biri gibi durursunuz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 11:49:05 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada benim bir sorunum var...

Sayın Karahan'ın yazdıklarından hiçbir şey anlamadım.

Lütfen ya mendisi ya da anlayan varsa o anlayan bir zahmet anlatsın.

Sonra da bakalım o yazdıklarının bu başlık ile ne bağlantısı var, o da ayrı...

Böyle bir şey yazmak istemezdim ama anlamadım. Oysa anlamak isterdim. Acaba farklı lehçeler mi kullanıyoruz yazılarımızda?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 11:52:53 öö
Yanıtla #23

Alıntı
Sayın karahan, bir yazıyı alıp hiçbir yorum yapmaksızın paylaşırsanız, o yazı hakkında sizin açınızdan her türlü şey düşünülür.

Gördüğünüz üzere, ben sizin yorumunuzu görmedim bile. Zira, siz o yazıyı ilk yayınladığınızda yorumunuz yoktu. Varsa da ben görmedim. Belki hala yazınızı düzenlemekle meşguldunuz. Zaten konumuzla ilgisi yoktu ve içeriğindeki din tanımı da mantık ilkelerinden uzaktı.

Size karşı kırıcı davranmışsam, özür dilerim. Siz onu benim gençliğime verin. Ama sizin bu kadar parlamanız, bence pek hoş olmuyor.

Saygılarımla.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 21, 2012, 12:08:42 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Neyi anlamadığınız bilemedim bilemediğim içinde bir şey diyemeyeceğim.

sn.peacewings

Parlalm sonunda tek sorun o kaldı demekki.Siz yazıyı bir bütün olarak görmeyin okumayın bu adam ne diyor demeyin,Kaldıki o yazının sonundaki kendi yorumumu okumadan hemen şuna dalayım diyorsunuz beni kızdıran bu uslup o yukarıdaki tanımlara bende bir çok anlamda katılmadığım için dini benim şahsen başka anladığım için örnek verip bazı yazıları ve bu yazıların arasında bir mantık bağı bulamadığımı belirtmişim.Neyi anlamadınızda bu uslup ile saldırıyorsunuz.Şu sözünüzü hoş karşılarım benimde hayat prensibimdir gençliğime ver  bu işin iler tutar yanı bu çünkü genç adam hata yapar.Bu büyütülecek bir konu değil lakin sizde beni anlayın bu forumda bu uslubu kullanan bir sürü forum arkadaşı ile sorunum hep olmuştur.Kimseyi olabildiğince hedef aladan bildiklerinizi daha narin anlatabilme dil yapınızın olduğu belli bunun farkındayımda size tavsiyem bunu kullanın.

Polemik ve tatsız uslup her zaman gereksiz problem yaratır.

Sn.ADAM
UNUTMADAN NERESİ ANLAŞILMAMIŞ YAZIMIN SORARSANIZ SEVİNİRİM ,YADA NE ANLATMAYI İSTEDİĞİMİMİ SORUYORSUNUZ?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 12:10:37 ös
Yanıtla #25

Peki, teşekkürler sayın karahan. Bir büyük olarak sizin de tavsiyelerinizi ve eleştirilerinizi dikkate alacağım.

Saygılarımla.

Ağustos 21, 2012, 12:23:52 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Yazınıza anladığım kadarı ile cevap vereyim sizin takıntınız konu başlığı ile yine herzamanki gibi lakin siz ne yaparsanız yapın eninde sonunda konu muhakkak taşıdığı başlığın dışına çıkıyor siz her ne kadar da ince ayar vermeye kalksanızda bu böyle.

Ben konuyu konu başlığı dışına çıkarmak yerine öncelikle bir açılım yapmak istedim bu konu başlığına doğru cevap verilebilsin istedim.

bAKINIZ SORUYU SORAN ARKADAŞ HEMEN SORUNUN BAŞINDAKİ DİLEĞİ NEDİR.

İnsan araştırmalı öğrenmeli din konusundada doğmalarla yada yüklemelerle başkalarının doğrularını kabullenip kendi doğrusunu ve inancını bulmadan ölmemeli diye düşünenlerdenim.

Benimde bu forumdaki en büyük ızdırap çektiğim konuların başında gelir o kadar çok saçmalayan ve hatta saçmaladıkları ile övünen insancıklar varki ben allaha inanırım dine inanmam sözü en meşhur sözleridir bu gerizekalı yaklaşım tarzı ile yıllardır bu forumda hep mücadele ettim yahu bir kişide doğru dürüst çıkıpta din nedir sorusunu anlaşılır biçimde anlatamadı o yüzden tartışmaya buradan başlamayı önemli gördüğüm içinde çeşitli insanların yaptığı dini tanımları bir 5 menzemez diye ortaya koymak tartışma öncelikle böyle başlasın masonlarda kendi din tanımını yapsınki bizde hakikaten bir mason için allah kavramını tam anlayalım.

Sn adam derdim budur anlatmak istrdiğim budur üstelik şu sözünüzüde inandırıcı bulmadım siz yazılan bir metini anlayamayacak biri değilsiniz.

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 12:25:36 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.peacewings

Bu aşırı gereksiz konu benim için kapanmıştır ayrıca uzlaştığımız içinde memnunum

EDMUND BURKE

Ağustos 21, 2012, 04:08:24 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kusura bakmasın ama ben Sayın Karahan'ın yazısını anlayamıyorum. Tümcenin ne başını bulabiliyorum ne sonunu... Bir yerden okumaya çalışıyorum ve yitiriyorum. Hiçbir anlam veremiyorum. Rica etsem, şöyle tane tane yazsa... Tümceler varsa başı büyük harf olsa... Arada gereken yerlerde virgüller ve tümce sonunda nokta olsa... Bunlar olmayınca ben izleyemiyorum ne yazıldığını. İzleyemeyince anlayamyorum. Anlayamayınca da ancak anlayamadığımı söyleyebiliyorum.

Sanırım zaten anlatılmak istenenler başlık konusu dışında. Zaten din olmadan tanrı kavramının, tanrı kavramı olmadan dinin olabileceğinde uyuşamadık. Gerçekleri, toplumsal olguları at özlüğü takmışçasına bir yana itip, birkaç medyatik çkarcı İslam konuşmacısınrın sözlerinin peşine takılmış gidiyoruz. Sonumuz hayırlısına varır inşallah! Onun dışında başka bir şey de kalmadı.

Sevgiler iletmekten gayrı...

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2012, 04:13:00 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 04:17:27 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Bana ısrarla hala anlamadığınızı söylüyorsunuz bunu kasıtlı yaptığınızın farkındayım.Ben imla klavuzu ile yazmaktan anlayan ve hoşlanan biri değilim size ve bu forumda beni bu konuda uyaran bazı arkadaşlara defaatle tekrar ettim .Ama bu konuda siz çok ısrarcı çıktınız nedendir bilmem sizden ricam beni bir kalıba sokmaktan vazgeçin ben böyle rahatım ben böyle kendimi iyi hissediyorum,SİZ ÖYLE RAHAT VE KENDİNİZİ BÖYLE İFADE ETMEKTEN HOŞLANIYORSUNUZ BEN BU KONUDA BİR TEK KİŞİYE siz neden böyle kitap gibi yazıyorsunuz deyipte herhangi bir rahatsızlık dile getirmedim.Lütfen bu konuyu sizden ricam memleket meselesi yapıp problem haline getirmeyin.

Son defa

ben kendimi böyle iyi hissediyorum,yazdıklarıma yorum yazmak zorunda değilsiniz illada anlayamıyorum dokta virgül yada diğer işaretler olmadan diyorsanız.

Lütfen bu özgür hak ve dileğime saygı gösterin

siz kibarca beni uyarmak isterken bir art niyetiniz olmadan bir başkası beni aşağılayabilir bir açığımı buldunuz düşünülebilir bir başkasıda aynı yerden giderse bunun önünü alamayız.

Benim mutlu ve kendimi rahat hissettiğim bir durumdan başkasının mutsuz ve gergin olmasını aslında bende hiç anlamıyorum.

Bende size bunu iletmşş olayım

sevgi ve saygılarımla

EDMUND BURKE