Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinler arası diyalog mümkün (mü?)  (Okunma sayısı 21027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2011, 10:07:10 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Kesinlikle mümkün değildir.

Nisan 18, 2011, 11:32:41 ös
Yanıtla #21

tamamen Mustafa Kemal'in söylediği anlamda birbirini anlayabilen ve birbirine karşı sevgi ve hoşgörüyü en yüksek seviyede tutan  dialogun olması, hem yaşadığımız yüzyılda hemde gelecek  yüzyıllarda insanlığın yaşamış olduğu geçmiş 2000 yılın aksine , gelecek yüzyılda yepyeni bir dünya oluşturulabilir
mesela aynı ibadethanede farklı dinlere mensup insanlar birarada ibadetlerini yapmaları nekadar güzel olurdu
bilkent üniversitesi kurucusu çok saygıdeğer merhum İhsan Doğramacı, üniversitenin önüne 3 binin mensuplarının aynı binada ibadet edebileeği bir ibadethane yaptırdı, dilerim bu bir başlangıç olur dünya adına ve tüm dünyada büyük üstad ve saygıdeğer sanatkarlar, adlarından yüzyıllarca bahsedilecek ve bambaşka bir dünyayı oluşturacak adımların ilki olarak kabül edilecek adımları atarak büyük ibadethaneler inşaa edip, tüm insanlığın kendine has dinini aynı merkez içerisinde yaşamanın yüceliğine haiz olmsına vesile olurlar.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 18, 2011, 11:46:59 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar, Prof. F.E.Peters  Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlıkla  ilgili kitabında, her üç semavi dinin de  "aynı  babadan doğmuş  ve İbrahimin kucağında  yetişmiş çocuklar olduğunu " belirtir. Ve özetle, her üç dindeki farklılıkların ruhbanlardan kaynaklandığını  açıklar.
        Tabiiki bu arada sayın Mustafa Kemal'in de  belirtiği gibi, bu üç dinden başka da dini  inan.ları taşıyanlar vardır. Ama konu sadece bu üç din ise  bu dinlerin ruhbanları  böyle bir  diyaloğa  müsamaha göstermezler  düşüncesindeyim.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 19, 2011, 10:38:45 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Dinler arsında zaten bir diyalog var, bence ÖNCE diller arasında bir diyalog olması lazım...
Saygılarımla

Nisan 20, 2011, 12:31:06 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat,  öyle sözde birkaç poz resim verip kokteyl düzenlemekle dinler arasında diyolog olduğunu kast ediyorsanız, bu tablolar tamamen  artistik göstermelerdir. Daha düne kadar  bir kanatta Müslümanlar  terörist  olarak ilan edilmedi mi?, Diğer kanatta Musevi -Hıristiyan işbirliği konuşulup haçlı seferlerinin başladığı söylanmedi mi?
       Ne derseniz deyin , ruhbanlar  ortak çıkarlarda birleşmedikleri sürece diyalog asla mümkün olmayacaktır.  Öte yandan günümüzde  dilin hiçbir alanda problem teşkil ettiğine inanmıyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 20, 2011, 12:45:21 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Alşah öncelikle gerçek isimlerimizi kullanmadığımızdan ''sayın'' demeyi Hacamat arkadaşın olarak  kaldırıyorum.
Alşah : tüm dinler arasında zaten bir diyalog var. Hepsi aynı yolu işaret ediyor ve kendi aralarında bir diyalog mevcut. Dolayısıyla böyle bir soru kendi içinde saçma. Diyalog kurması gereken İNSANLAR o yüzden diller arası  diyalogun önemi var. biz aynı dili konuşmuyoruz ki. Hem gerçek anlamda ,hem mecaz anlamda.
Saygılarımla

Nisan 20, 2011, 01:33:10 öö
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, Ben bu siteye kabul edildiğim günden beri  "sayın" sözcüğünü hep kullandım. Bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim. Siz  kullanmak zorunda değilsiniz. Benim için o kadar da önemli değil. Arkadaş sözü benim için çok önemlidir. Siz beni arkadaş olarak görüyorsanız bundan mutluluk duyarım.
      18 Nisan tarihli yazımı okumadığınızı anladım. Dinler arasında diyalog  diye bir şey zaten olmaz. Diyaloğu insanlar yapar. Ancak dinler de insanlar için vardır.
        Yanlız, Prof.F.E.Peters  Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlıkla ilgili  kitabında, bu üç semavi dinin de aynı Babadan doğmuş ve İbrahim'in kucağında yetişmiş çocuklar olduğunu belirtir ki bu tanımlama her üç semavi din için bence de geçerli bir mantıktır.
        Ne var ki ; dünyamızda sadece bu üç semavi dinden başka dinler de vardır. Bu güne kadar bu dinlerle her hangi bir  diyalog yapıldığını ne duydum ne de tanık oldum.
         Öte yandan, her iki manada da aynı dili kullanmadığımız   maalesef bir gerçek . Ama olsun  böyle istişarelerle  belki bir gün aynı dili kullanma  fırsatını da yaratabiliriz.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 20, 2011, 01:56:32 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Alşah; anlatamadığım dinler arası çatışma yok ki diyaloğu olsun. Dünyada yaşanılan çıkar çatışması. Çıkarlar uyuşmuyor. Bir ülkenin derdi mi komşu ülkesinin dini ne- neyse ne. Aynı dine sahip birçok ülke tarih içinde savaşmışlar. Bunun sebebi kendi dinleri arasında diyalok olmaması mı? Tabi ki komik olur. Çıkar dünyasına hoşgeldin Alşah.
Saygılarımla

Nisan 20, 2011, 12:00:45 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, profil resminiz dikkatimi çekti. Sayın "hakan_34_06" ile aynı olduğunu  farkettim. Öncelikle , aynı kişi iseniz neden böyle bir yol izlediğinizi pek anlamadım. Yok aynı kişi değil iseniz , ikinizden birinin bu profili değiştirmesinde  yarar gördüğümü belirtmeden geçemeyeceğim .
        Diğer taraftan cevabi yazınıza gelince; gerek  semavi  ve gerekse  semavi olmayan  dinlerin  felsefeleri hakkında biraz araştırma yaparsanız aradaki farklılıkları görebileceğinizi düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 20, 2011, 01:49:10 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Semavi olmayan dinlere saygı gösteriyor olmak  kabul etmek anlamını taşımaz.Önemli olan 3 din vardır.Sanırım hacamat ın da anlatmak istediği bu 3 din arasındaki bağlantı.Fazla açıklama yapamadım biraz meşglümde cümlelerimdeki devriklikleri maruz görün.