Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ritüel  (Okunma sayısı 3634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 19, 2011, 05:25:09 ös
  • Aktif Uye

Hiramın öldürülmesi ritüeli kaçıncı derece masonlukta gerçekleşmekte ve acaba içeriği hakkında bilgisi olan birisi o bilgiyi vermekte serbestmidir ? Yoksa yasaklı listedemidir ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 19, 2011, 07:46:02 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konunun sitemizin kurallari sebebiyle burada irdelenmesi mumkun degildir. Ama bunlar buyuk sirlar degil, arayin, bulacaksiniz. Bunun yaninda, internetteki kaynaklarin hicbiri tamamen dogru degildir, genel olarak fikir verebilir, bunu da goz ardi etmeyiniz.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 19, 2011, 08:25:33 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bu konunun sitemizin kurallari sebebiyle burada irdelenmesi mumkun degildir. Ama bunlar buyuk sirlar degil, arayin, bulacaksiniz. Bunun yaninda, internetteki kaynaklarin hicbiri tamamen dogru degildir, genel olarak fikir verebilir, bunu da goz ardi etmeyiniz.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Teşekkürler sayın eureka.

Tavsiyeniz için de teşekkürler.Araştırmalarım internet üzerinden çok ara sokaklarda eski kitap satan kitapçılardan bulduğum kitaplar üzerinden sürüyor ve çok daha verimli ve kafa karıştırmadan ayrışmış bilgiler içeriyor.

Saygılar.

Aralık 20, 2011, 08:34:52 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlık “Ritüel” olunca, bunun çok daha genel bir inceleme ve değerlendirme olması gerekir. Bu konudaki açıklamaların “Ritüel nedir?”, “Niçin kullanılır?”, “Nasıl uygulanır?” gibi soruların yanıtlarını içereceği beklenir. Bunların da bu forumda irdelenmesinin hiçbir sakıncası yoktur.

Fakat Sayın Bulgaria öyle yapmamış; Masonlukta bu kurumun öğretisi uyarınca kullanılan alegoriler arasından birini seçip almış; bunun üzerinde soru yöneltmiş.

Sayın Eureka da verdiği yanıtta, bu konu üzerinde irdeleme yapılabileceğini ama bu forumun 17. maddesinin bunun burada yapılmasına elverdiğini belirtmiş; çok doğru.

Şimdi burada bir eleştiri yapalım. Bu çok önemlidir. Forum üyelerimizden çoğu ne yazık ki bu önemli noktaya hiç özen göstermiyor. Belki di unutuveriyorlar.

Çok önemlidir çünkü bu forumda yer alan her şey internet alanında yer almaktadır.

Bu forumda yazılan herhangi bir yanlış bilgi, internet alanına, kaynağı  “masonlar.org” olarak girmektedir. Oysa bir kaynak olarak masanlar.org adlı web sitesi herhangi bir yanlış bilgi içermemelidir; böyle bir bilgi verilmişse, bunun düzeltilmişinin de verilmesi gerekir.

İşte bu nedenle Sayın Bulgaria’nın yazısı eleştirel bir gözle düzeltilmeyi gerektiriyor.

MASONLUKTA HİRAMIN ÖLDÜRÜLMESİ RİTÜELİ DİYE BİR RİTÜEL YOKTUR.

Masonlukta hiç kimsenin, hiçbir canlının öldürülmesi ritüeli yoktur; keçi kesilmesi ritüeli olmadığı gibi.

Bunlar açık seçik bir şekilde bilinmelidir.

Var olduğunu ileri süreceksiniz. Hayır. Sözünüze dikkat edin. Ben de sözüme dikkat ediyorum.

Masonlukta belli bir ritüelin kapsamında bir yerde birisinin öldürülüşüne ilişkin, tarihsel olduğu varsayılan bir öykü anlatılabilir. Bu bir gerçek olay değil, bir alegoridir. Anlatılan bu öykü ile bir mesaj iletilmekte, örnek verme yöntemiyle masonlara bir uyarı ya da öğütlemede bulunulmaktadır.

Bu alegorik öykü bir tiyatro oyunu gibi canlandırılabilir. Nitekim bunun yapıldığını da biliyoruz. Masonluğun ezoterik çalışma yöntemine pek uygun bir uygulamadır bu.

Benim bu açıklamalarım üzerine Sayın Bulgaria’nın -düzeltilmiş şekliyle- Hiram’ın öldürülmesi olayına ilişkin bir alegorinin hangi derecede işlendiğine ilişkin sorusunun bir önemi kaldı mı?... Yanıtlanamayacak bir soru değil bu. Önemli mi?

Aslında Sayın Bulgaria, sorusunu yöneltirken önlemliydi: Bunun açıklanmasında bir yasak ya da sakınca olup olmadığını da katmıştı sorusunun kapsamına. Onun yanıtını aldı; geriye tek bir rakam kaldı. Onu da zaten soruyu ilk yönelttiğinde bilmiyor idiyse, bunca araştırıcı kişiliği uyarınca çoktan öğrenmiştir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2011, 08:49:47 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Evet sayın ADAM. Konu ile ilgili merakımı ben araştırmam üzerine giderdim.Fakat ilk konuyu açtığımda sandığınız gibi birinin öldürülmesi babında bir soru değildi sorduğum bir canlandırma olarak sordum hiram öldürülüş ritüelinde bir ölüm kalım olayı zaten değil di sorduğum tarihte yaşanmış bir olayın sembolik hareketler ve sözlerle canlandırılmasıydı.İlginize çok teşekkür ederim.Bu arada dediğiniz gibi birçok bilgiyi internet ortamında bulabilirim ama masonların yorumları ve masonlara yöneltilen bir sorunun cevabını masonlardan alacağım başka bir sanal ortam olmadığı için ben araştırmalarımı zaten burada yapıyorum.Ki zaten internetten değil genellikle kitap üzerinden araştırmayı severim.

Saygılar.