Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca ve üye sayınız nedir? Türkiye�de hangi illerde Mason Locaları var?  (Okunma sayısı 97317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 01, 2010, 11:33:04 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

O zaman bekle ve gör doğru bilgi ede bilicekmisin bu konu hakkında.

Sn. neo ne bu mesajınızı anlayabildim ne de gereğini? Niye konuşulmasın ? Ne konuşulmasın kimin kafasında ne soru işareti oluşuyor?

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ocak 01, 2010, 11:42:40 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

O zaman bekle ve gör doğru bilgi ede bilicekmisin bu konu hakkında.

Sn. neo ne bu mesajınızı anlayabildim ne de gereğini? Niye konuşulmasın ? Ne konuşulmasın kimin kafasında ne soru işareti oluşuyor?

Saygılarımla,

Syn Omnia Tempus Alit 

Neden konuşulsun ki ? Bu konuyu tartışmak gereksiz bence. Çünki bugün var olan cemiyyetleri sadece o cemiyyette olanlar biliyor.

Herhangi bir locada olmayan insan o locaların nerde olduğunu bilemez. Şayet biliyorum diyorsa ve nerde olduğunu söylüyorsa bu safsafatadan başka bişey değildir.

Ocak 01, 2010, 12:09:01 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Mason kardeşimin ilk mesajda bildirdiği rakamları okudunuz mu? Biz bu rakamları vermekten çekinmezken siz neden konuşulmasından rahatsız oldunuz anlayamadım?

Bu arada ilk mesaja ufak bir düzeltme, artık Yakacık' ta binamız bulunmamakta. Daha doğrusu binamız var fakat güvenlik nedeniyle faal değil.
Tempus fugit...

Ocak 01, 2010, 12:15:42 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn Omnia Tempus Alit 

Ben bu konuşmayı burada kesiceğim. Nedenini siz benden daha iyi biliyorsunuz.

Saygılarla

Ocak 01, 2010, 12:18:56 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Tempus fugit...

Ocak 01, 2010, 12:20:32 ös
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ben de bir ekleme yapayım. Ankara'daki Lokalin soldaki kapısına infrared isitici takılmış, böylece kısın tiryakilerin  sigara içerken donmamalari sağlanmış.

Bunu niçin söyledim Sn. Neo üye olmayanlar locaların yerini bilemez demiş ya, demekki bilinebiliyormus.

Saygılarımla.

Ocak 01, 2010, 12:24:55 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Eh üye olmayanların bilmesinde sakınca olmayan bir bilgi daha vermek farz oldu, Türk Masonluğu her zaman kanunlara uymakla mükelleftr. Bu bağlamda binalarımızın tamamında sigara içme yasağı katı bir şekilde uygulanmaktadır. (Sofra da dahil) Bu açıdan sigara içen kardeşlerimiz ve/veya sigara içen adaylar için üzücü olan bu durum hasıl olmuştur. Ankara binamızın biraz yer sıkıntısı olduğundan geçici bir çözüm böyle bulundu, daha sonra otopark kısmına bir düzenleme yapılacak sanırım.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ocak 01, 2010, 12:31:22 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

« Son Düzenleme: Ocak 03, 2010, 03:15:30 ös Gönderen: skullG »

Ocak 01, 2010, 12:51:54 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sn Mason,  gençlere yönelik bir oluşumunuz var mı ?

Yabanci ulkelerde bircok Masonik genclik kollari var. Fakat Turkiyede Masonik bir topluluk adi altinda bizler ile bagi olan bir genclik kurulusu yok.

Yabanci ulkelerde bircok Masonik genclik kollari var. Fakat Turkiyede Masonik bir topluluk adi altinda bizler ile bagi olan bir genclik kurulusu yok.

Yabancı ülkede olduğun için sanırım haberin yok.İzmir ve İstanbulda gençlere yönelik güzel faaliyetler var.Masonik bir topluluk adı altında terimini tam olarak idrak edemedim. Mason Gençlik Kolları tarzında birşey tabiki değil.

Öncelikle soru cevaplara tekrar göz atmakta fayda var, "Omnia Tempus Alit" .

"Gençlere yönelik bir oluşum var mı ? "  sorusuna MASON nickli yönetici üye  "Yok" cevabı veriyor.

Ardından yazdıklarımada siz

"Buyrunuz ben yurtiçinde dahası hem Ankara hem İstanbul' da faal bir biraderim bana cevap veriniz Gönül Birliği Kültür ve Dayanışma Derneğinin hangi toplantısına katıldınız? Hangi gençlik faaliyetinde bulundunuz? Bu derneğe hangi gençler üyedir ?

Masonluk konusunda ahkam kesmeye meraklı boş insanlardan değilseniz benimle ya da bilgim dahilinde (toplantı notu gelmiş) bir toplantıya katılmış olmanız gerekiyor. Buyrunuz?"

Sadece bu yazınızdan bile Masonların gençlere yönelik faaliyetlerde bulunduğunu , gençlere yönelik bir oluşumunun olduğunu anlayabiliyoruz. Mason motorize grubu yeni oluşmaktadır.Amacı gençlere ulaşmaktadır. Yaş ortalamasının yüksek olduğu doğrudur.Fakat zamanla yaş ortalaması düşecektir. Bu bilgileri inkar edebilir misiniz ?

Açıkçası ben ilk sorudan, masonik gizli bilgilerin aktarıldığı bir oluşumdan ziyade sadece gençlere yönelik herhangi bir oluşumun olup olmadığının sorulduğunu çıkarıyorum.  Yanlış anlaşılma varsa açıklanmasını rica ediyorum.

Ocak 01, 2010, 01:17:54 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Gönül Birliği derneği sadece hemşirlerimizin üyesi bulunduğu bir dernek olup gençlerle ilintisi de burs sağlamaktan ibarettir. (http://gonulbirligidernegi.org/hakk%C4%B1m%C4%B1zda.htm) Bu açıdan bakarsanız neredeyse Beyaz Eldiven Derneğini de gençlik derneği sayabilirsiniz.  Benim size hangi toplantısına katıldınız? Hangi gençlik faaliyetinde bulundunuz? Hangi gençler üyedir? diye sormam da tam da bu hususun altını çizmek içindir.

Mason kardeşimin yazdıklarından benim anladığım doğrultuda (kendisi daha doğru cevap verecektir.) yok dediği ve masonik gençlik kolları diye özetlediği kuruluşlar genç erkeklere masonluğu öğreten böylece ileride masonluk teklifi ile karşılaşmalarını kolaylaştıran ve /veya böylesi bir teklifte karar vermelerine yardımcı olan "De Molay Gençlik Birliği" gibi organizasyonlardır.
(http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2219.0;)

« Son Düzenleme: Ocak 01, 2010, 01:19:58 ös Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...