Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833998 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2007, 04:35:01 ös
Yanıtla #50
  • Aktif Uye

Ümit sayına  üstad diyen biri,msn de soruyor ona:
"nasıl gizli olmayı başarıyorsunuz,yani masonluğunuzu nasıl saklı tutuyorsunuz üstad?" diye..

Dr.Ümit Sayın ise:" başkalarının yanında iken masonluğu kötülüyorum" diyor..

muhatabı ise:"çok güzel bir yöntem"...

Dr.Ümit Sayın:

"Evet,bunları öğren,ileride lazım olacak" diyor.

şu an masonluktan ihraç edildi mi bilemiyorum Dr.Ümit Sayın ancak,edildiyse bile mason iken bu yöntemi kullanmış.belki de hala kötülemesinin nedeni,hala mason olmasıdır.bilemiyoruz..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Mayıs 26, 2007, 04:39:01 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Kim bilir? Olabilir aslında. Biz onların yöntemlerini bilemiyoruz. Al sana yine bir Masonik komplo. :D

Mayıs 26, 2007, 04:42:36 ös
Yanıtla #52
  • Aktif Uye

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Mayıs 26, 2007, 05:46:22 ös
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Kim bilir? Olabilir aslında. Biz onların yöntemlerini bilemiyoruz. Al sana yine bir Masonik komplo. :D

:D harika

Mayıs 26, 2007, 05:49:29 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Mayıs 29, 2007, 03:10:58 ös
Yanıtla #55
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ALLAH[a inanmak] ile elçileri[ne inanmak] arasında ayrım yapmaya çalışarak, “Birine inanır, ama diğerini inkar ederiz!” demek suretiyle Allah'ı ve elçilerini inkar edenler, (böylece de) arada bir yol tutturanlar (var ya);  işte bunlar hakikati gerçekten inkar edenlerdir. (Nisa/150-151) Allah'a ve peygamberlerine inanan ve onlar arasında hiçbir ayrım yapmayanlara gelince, zamanı geldiğinde Allah, onlara mükafatlarını [tam olarak] bahşedecektir. Ve Allah, çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır.(Nisa/152)

yukarıda arz etmiş olduğum kuran ayetleri ile masonluğun temel ilkeleri arasındaki bağlantının ilgi çekici olduğuna inanıyorum. masonlukta bir yüce yaratıcıya inanma ve dinler arasında ayrım yapmama ilkesi geçerli, bu son kutsal kitapta da bu ayetlerle açıkça anlatıldığını düşünüyorum. Allah'a ve elçilerine inanan ve onlar arasında hiçbir ayrım yapmayanlara Tanrı mükafat vaad ediyor.

sn. Mason ve sitedeki diğer masonlar acaba bu yaklaşımım sizce de doğru mu? bilgilendirirseniz sevinirim.

saygılarımla...

Mayıs 29, 2007, 03:21:15 ös
Yanıtla #56
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin skullG,

Guzel bir ornek vermissiniz. Yanliz bu sorunuza verilecek cevap kisisel dini inanclari ve kisisel yorumlari kapsayabilir. Cunku bir budist te Mason olabilmektedir. Masonlukta peygambere yada peygamberlere inanc zorunlulugu yoktur. Fakat her dini (Yuce Yaradan inanci oldugu surece) esit gormek gerekir. Sadece dinleri degil, irklarida esit gormek onemlidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2007, 03:26:15 ös
Yanıtla #57
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. mason

açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. aktardığım ayette yüce yaratıcıya inanmayı ve dinler arasında ayrım yapmama vurgusunu yapıyor...

din eşitliğinin yanı sıra bahsettiğiniz uluslar arasındaki eşitliği kabul etmek de çok önemli

En derin saygılarımla...

Mayıs 29, 2007, 03:31:43 ös
Yanıtla #58
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

uluslar arası eşitlikle ilgili olarak Zebur'da 2. mezmur'un başlangıcı çok güzel Mez2:1 "Nedir uluslar arasındaki bu kargaşa, Neden boş düzenler kurar bu halklar?"...

Haziran 06, 2007, 11:35:17 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Her ne kadar bu site ve bunun gibi kaynaklardan masonluk hakkında bilgi alıp, görüş alışverişinde bulunuyorsak da bazı sırların paylaşılmaması dolayısıyla, kafamda bilgi bütünlüğü oluşmuyor. Mason'luk ile ilgili olarak yazılan kitaplar da ya hariciler tarafından, ya da düşük dereceli masonlar tarafından yazılmış diye görüyorum. Bu durumda, masonluğun tam olarak anlaşılması için mason olmaktan başka bir çare kalmıyor bence.

Tıpkı zen'de satoriye ulaşmak için 60 sene bir hocadan ders almanın gerekebilmesi veya yoga yapan kişilerin olayı kaynağında gördüğünde daha başarılı olması gibi. Çünkü bu öğretilerde de yazılı ve tek bir kaynağa dayalı bilgi yok.  Fakat müslümanlık, hristiyanlık ve musevilikte kaynak kitaplar var ve öğrenip uygulamak isteyenler için başka bir kaynağa ihtiyaç bulunmuyor.

Bence masonluk bir öğreti ve mason olmayan bir kimse hiç bir zaman tam olarak ne olduğunu anlayamaz.